גיאורגיה הצביעה בעד הפלסטינים, ליברמן ביטל הביקור

היום זומנו לשיחות נזיפה השגרירים הישראלים בדרום אפריקה וביוון. מאז שהתקבלה ההחלטה על הבנייה ב-E1 זומנו 14 שגרירים לשיחות נזיפה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההצבעה באו"ם על הכרה בפלסטין כמדינה משקיפה יצרה משבר ביחסים לא רק בין ישראל למדינות האיחוד האירופי, אלא גם עם מדינות נוספות. אחת ממדינות אלה היא גיאורגיה. לדברי מקור במשרד החוץ, בתגובה להחלטתה של גיאורגיה להצביע בעד המהלך הפלסטיני באו"ם, ביטל שר החוץ אביגדור ליברמן ביקור מדיני מתכונן בטביליסי.

היום זומנו שגרירי ישראל בדרום אפריקה וביוון, דב שגב-שטיינברג ואריה מקל לשיחות נזיפה ביוהנסבורג ובאתונה, בשל ההחלטה הישראלית לקדם את ולהחרים את כספי המיסים שיועדו לרשות הפלסטינית. בכירים במשרד החוץ של דרום אפריקה אמרו לשגריר הישראלי כי הם מתנגדים בצורה נחרצת לפעולות ישראל. "אין כל תירוץ שיצדיק את אי העברת כספי המסים לפלסטינים", אמרו לשגריר, "עלולות להיות לכך השלכות חמורות על האוכלוסייה הפלסטינית". מאז שהתקבלה ההחלטה על הבנייה ב-E1 זומנו 14 שגרירים לשיחות נזיפה.

ביקורו של ליברמן בגיאורגיה היה אמור להתקיים בשבועיים הקרובים, אולם ביום שני הודיע שגריר ישראל בטביליסי, יובל פוקס, כי הוא לא ייצא לפועל בשלב זה. גורמים בסביבתו של שר החוץ ציינו כי מדובר בדחייה של הביקור ולא בביטולו. עם זאת, בשלב זה לא נקבע לו מועד חדש.

שר החוץ אביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

השגריר פוקס אמר בראיון לערוץ טלוויזיה בגיאורגיה כי החלטת הממשלה בטביליסי להצביע בעד המהלך הפלסטיני באו"ם היתה "הפתעה עצובה" עבור ישראל. מקור במשרד החוץ ציין כי בשיחות שקדמו להצבעה באו"ם הבינה ישראל מהגיאורגים כי הם עומדים להימנע בהצבעה.

סגן שר החוץ של גיאורגיה, דוד ג'אלאגניה, אמר בתדרוך לכתבים בטביליסי כי ההחלטה לתמוך במהלך הפלסטיני באו"ם לא היתה קלה עבור ארצו. עם זאת, הוא הדגיש כי היא נעשתה בתיאום עם שר החוץ הישראלי ובהסכמתה של ישראל, וכן בהתייעצות עם ארה"ב ומדינות באיחוד האירופי. "ההצבעה נעשתה בהסכמה עם ישראל וכדי לקדם את האינטרס של שמירה על היציבות האזורית", אמר ג'אלאגניה. "הכרנו בפלסטין ב-1992. אנחנו מקווים שההצבעה שלנו לא תגרום להידרדרות ביחסים עם ישראל", הוסיף.

היחסים בין שתי המדינות היו במשבר עמוק בשנים האחרונות על רקע בגין מתן שוחד לאנשי ציבור בגיאורגיה. השניים, רוני פוקס וזאב פרנקל, טענו כי נתפר להם תיק. בעקבות מסכת לחצים מדיניים שהפעילה ממשלת ישראל על ממשלת גיאורגיה. מאז שחרורם של השניים ניסו בירושלים ובטביליסי לחמם את היחסים ולחדש את הביקורים בדרגים הבכירים. ביקורו של ליברמן היה אמור להיות חלק מהתהליך הזה.

עם זאת, המהלך של ליברמן דווקא מול גיאורגיה תמוה במקצת. אחרי הכל, שורה של מדינות אחרות כמו רוסיה, ארמניה ובלרוס, שבהן יש לליברמן קשרים טובים וקרובים עם ההנהגה המדינית, הצביעו גם כן בעד המהלך הפלסטיני. אך עד כה לא ננקטו כל צעדים דיפלומטיים נגד מדינות אלה.

מוקדם יותר פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל מסר אזהרה מפורש מהמנהיג שנחשב לידידותי ביותר לישראל כיום - ראש ממשלת קנדה, סטיבן הארפר. הארפר התקשר לנתניהו אתמול והבהיר לו שקנדה לא תוכל לתמוך בישראל בכל הנוגע להחלטה לקדם את תוכנית הבנייה בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ