נשיא אונ' ת"א לסער: מצער מאוד שישראל מחרימה חוקרת

פרופ' קלפטר הביע מחאה על החלטת לשכת רה"מ לבטל השתתפותה של פרופ' פלדחי באירוע עם נתניהו ומרקל - בשל עמדותיה הפוליטיות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסף קלפטר שלח הערב (חמישי) מכתב לשר החינוך גדעון סער, ובו מחה על ההחלטה למנוע מפרופ' רבקה פלדחי להשתתף במפגש של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש הממשלה בנימין נתניהו. השתתפותה של פרופ' פלדחי, ראש מרכז מינרווה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, בוטלה על ידי לשכת ראש הממשלה בשל ביקורת שהשמיעה בעבר כלפי מדיניות הממשלה.

קלפטר ציין הערב במכתב ששיגר לשר כי פרופ' פלדחי הוזמנה למפגש על ידי שגרירות גרמניה. "אנו מצרים על כך, שחוקרת מוערכת שלנו, שהוזמנה לשאת דברים על מחקריה, ביחד עם שורה של חוקרים נוספים, מצאה את עצמה בעין הסערה, כאשר הדי הפרשה נשמעים היטב גם מחוץ לגבולות מדינת ישראל", כתב נשיא האוניברסיטה לסער.

"בשנים האחרונות מדינת ישראל הזדעקה לא אחת על מקרים בהם אנשי אקדמיה וחוקרים ישראלים הוחרמו בזירה הבינלאומית על רקע פוליטי", כתב, "מצערת מאוד העובדה שעתה מדינת ישראל היא זו שמחרימה חוקרת ישראלית בזירה הבינלאומית על רקע דעותיה הפוליטיות".

מרקל ונתניהו, היום בברליןצילום: אי–פי

  פרופ' פלדחי, אשתו של המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר, מראשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, כבר הגיעה לברלין, אולם אתמול בבוקר היא קיבלה שיחת טלפון משגרירות גרמניה בישראל, שבה התבשרה כי לא תוכל להשתתף באירוע. "נספחת התרבות דיברה איתי בבוקר ואמרה לי שהשתתפותי מבוטלת", אמרה פרופ' פלדחי בשיחה עם "הארץ" מברלין. "כששאלתי למה, הסבירו לי בשגרירות גרמניה שהיועץ לביטחון לאומי, האלוף במילואים יעקב עמידרור, סירב לאשר את השתתפותי כי השמעתי דברי ביקורת נגד הממשלה".

  בשנים האחרונות השמיעה פלדחי ביקורת חריפה נגד מדיניות הממשלה בגדה המערבית, ובארבע השנים האחרונות מתחה ביקורת חריפה על הפגיעה בחופש האקדמי. פלדחי יצאה נגד הכוונה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכן תקפה את הכוונה להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. "המהלך הזה הוא סתימת פיות של אקדמאים ופגיעה בחופש הדיבור", ציינה פרופ' פלדחי.

  גורם בפמליית ראש הממשלה בגרמניה אישר שעמידרור הטיל וטו על השתתפותה של פרופ' פלדחי במפגש עם הקנצלרית מרקל. לדבריו, היא חתמה ב-2008 על עצומה שתמכה בחיילים שמסרבים לבצע פעילות מבצעית בשטחים. "ראש הממשלה הגיע לאירופה גם כדי לדבר בזכות חיילי צה"ל, שעושים הכל על מנת למנוע פגיעה באזרחים בזמן שהצד השני עושה מאמצים מכוונים לפגוע בכמה שיותר אזרחים, ולכן סירבנו לשתף את החוקרת באירוע". פרופ' פלדחי אמרה בתשובה לשאלת "הארץ" כי אינה זוכרת שחתמה על העצומה המדוברת.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ