משעל בעזה: פלסטין שלנו מהנהר עד הים ולעולם לא נכיר בישראל

מנהיג החמאס, שבעבר דיבר על גבולות 67' ומאבק עממי, הכריז כי "רק דרך ההתנגדות הוכיחה את עצמה"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, נשא אתמול נאום תוקפני נגד ישראל שבו הצהיר כי הארגון לעולם לא יכיר ב"כובש הציוני". "פלסטין היא שלנו, מהים ועד הנהר", אמר משעל בעצרת המונית בעזה, שבה ביקר לראשונה בחייו, לציון רבע מאה להקמת החמאס.

25 שנים בדיוק לאחר תאונת הדרכים במחנה הפליטים ג'בליה, שהחלה את האינתיפאדה הראשונה, נראתה אתמול רצועת עזה שונה מזו של 1987. מאות אלפי בני אדם התגודדו כדי לציין את יום השנה להיווסדו של החמאס, לחגוג את "הניצחון" של הארגון על ישראל במבצע "עמוד ענן" ומעל הכל לחזות מקרוב באיש שסימן את דרכו לנשיאות פלסטין ביום מן הימים, חאלד משעל. תוך רבע מאה, הפכה רצועת עזה הפתחיסטית, שבשליטת פתח ושלל ארגוני אש"ף, למדינת חמאסטן, לטריטוריה הראשונה שנפלה לידי האחים המוסלמים, סניף פלסטין. הארגון האיסלאמי הקטן, שנולד מתוך אגודת הרווחה "אל-מוג'מע אל-איסלאמי", הפך בשני העשורים וחצי האחרונים לשליטה הבלעדי של עזה, שמנהל את הרצועה ביד רמה ובמנותק מהגדה.

זו היתה העצרת הגדולה ביותר שקיים החמאס אי-פעם. המוני האנשים מילאו כל פינה באזור "הכאתיבה" שבמרכז העיר וחזו בבימה הענקית עם המודל של מסגד אל אקצה ושל טיל M75, כמו אלה שנורו לעבר תל אביב בעימות האחרון.

לרגל האירוע אף הוציאו חנויות הבשמים של עזה בושם חדש בשם M75. ראש הלשכה המדינית של החמאס התייצב על בימת הכבוד יחד עם כמה מראשי הארגון בחו"ל, כמו סגנו מוסא אבו מרזוק, עיזאת א-רישק וראש הממשלה איסמעיל הנייה. קצת באיחור נזכרו הבכירים במחמוד א-זהאר, מבני דור המייסדים של הארגון שנשכח לו בקהל בשורה הקדמית, וקראו לו להעלות לבימת הכבוד.

דברים רבים נאמרו מאז הסתיימה המערכה האחרונה מול ישראל באשר לזהות המפסיד או המנצח. ספק אם ניתן לסמן כאן מנצח באופן ברור. ישראל השיגה את שרצתה - שקט, אך גם החמאס ביסס את מעמדו הפוליטי כארגון שמסוגל לשרוד עימות עם ישראל. על גודל ההישג של הארגון האיסלאמיסטי יעיד עצם השתתפות נציגי הפתח בחגיגות הניצחון. המנצח העיקרי הוא בעיקר של משעל: "אבו אל-ווליד", כבר עמד לעזוב את תפקידו כראש הלשכה ושני בכירים בחמאס התחרו על משרתו: איסמעיל הנייה, ראש הממשלה ברצועה, וסגנו של משעל, מוסא אבו מרזוק. אך משעל יישאר כנראה ראש הלשכה לעוד ארבע שנים, לא מעט בזכות מבצע "עמוד ענן" והסכם הפסקת האש שאליו הגיע עם ישראל, בתיווך מצרי. אתמול, בעודו נואם בעזה, הודלפו לאתרי החדשות הפלסטיניים הידיעות בדבר היבחרו לראשות הלשכה פעם נוספת.

נאומו של משעל בפני מאות האלפים לא הזכיר ולו לרגע את אותו מנהיג רגיש וסנטימנטלי שהתגלה ביום שישי, בעודו חוצה את מעבר רפיח לעזה. מיד לאחר בואו השתטח משעל על אדמת עזה ונישק אותה. לאחר מכן פרץ בבכי כמה פעמים, אחת מהן בלשכתו של הנייה. אתמול היה זה כבר אותו מנהיג ארגון טרור מוכר וידוע שהבטיח פעם נוספת כי רק דרך ההתנגדות יעילה מול האויב הציוני. הוא אף הבהיר שלאף מנהיג פלסטיני, ברמזו ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), אין זכות לוותר לא על עזה ולא על הגדה ואף לא על לוד או צפת.

משעל הדגיש בנאומו כי "עקרונותינו ומדיניותינו היא פלסטין מהים עד הנהר, ומהצפון ועד הדרום. פלסטין היא ערבית ואיסלאמית. לא נכיר בכיבוש הציוני ואין לגיטימציה לישראל ולכיבוש. פלסטין היא שלנו ולא של הציונים. הניסיונות של ישראל לזייף את ההיסטוריה ואת העובדות בשטח לא יצלחו". הוא התייחס בדבריו גם אל מבצע עמוד ענן ואמר כי "הפצצת תל אביב היא הישג שאנו מתגאים בו. (כעת) אנו זקוקים לעוד נשק. הזרוע הצבאית היא הדרך שלנו להגן על פלסטין, אבל ההתנגדות היא לא מטרה אלא אמצעי. אני קורא לעולם: אם יש לכם דרך אחרת להשיב את פלסטין וירושלים והפליטים, תציעו לנו. ניסינו במשך 64 שנים ורק דרך ההתנגדות היא זו אשר הוכיחה את עצמה". משעל הוסיף: "אנחנו לא נלחמים ביהודים בגלל שהם יהודים (אלא) בציונים ובתוקפנות שלהם, שגזלו את אדמותינו". ייתכן שהבשורה הגדולה של משעל אינה בהקשר הישראלי אלא הפנים-פלסטיני. "אבו אל-ווליד" נאם ממושכות על האחדות הפלסטינית ואמר כי אש"ף הוא מקור הסמכות הפלסטיני, לאחר שייבנה מחדש. הוא קרא בנאומו בעצרת לאחדות פלסטינית ואמר כי "העם הפלסטיני גדול יותר מכל הפלגים. העם הפלסטיני הוא אחד. בגדה, בעזה, בחיפה וביפו יחיו ביחד מוסלמים ונוצרים ואף אחד לא יכפה את רצונו על האחר. אנחנו רוצים מדינה עם ריבונות ולא מדינה מפוררת".

שר החוץ ליברמן בפגישה עם ראש ממשלת רוסיה פוטין, שלשום במוסקווה. הסיטואציה מזכירה את הצהרות התמיכה במובארק בימי ההפגנות בקהירצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ