נתניהו נגד עבאס: חותר לאחדות עם חמאס

רה"מ תקף את יו"ר הרשות על כך שלא גינה את דברי בכירי החמאס נגד ישראל. "לא נחזור על אותה טעות של נסיגה חד-צדדית", הוסיף

ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה השבועית (ראשון) לאמירותיהם של בכירי החמאס בסוף השבוע, ותקף בחריפות את יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) על כך שלא גינה את הדברים. "ביממה האחרונה נחשפנו שוב לפרצוף האמיתי של אויבנו", אמר, "אין להם שום כוונה להתפשר אתנו, הם רוצים להחריב את המדינה. הם כמובן ייכשלו... עם ישראל גובר על הצוררים הללו".

"המעניין הוא", ציין נתניהו, "שדווקא אבו-מאזן לא גינה, לא את המלים על החרבת ישראל, כפי שקודם לכן לא גינה גם את הטילים שנורו לעבר ישראל". לדבריו, יו"ר הרשות "חותר לאחדות עם אותו חמאס שנתמך על ידי איראן. אנחנו ממשלה נטולת אשליות, אנחנו רוצים שלום אמת עם שכנינו - אבל אנחנו לא עוצמים את עינינו ולא טומנים את ראשנו בחול. אנחנו איננו מוכנים לחזור על אותה טעות של נסיגה חד צדדית ונסיגות שהביאו למעשה את חמאס לשליטה בעזה".

נתניהו הוסיף כי הוא "תמיד עומד משתהה מול האשליות של אחרים שמוכנים להמשיך בתהליך הזה ולקרוא לו שלום. אתה מוסר עוד שטח ובמקרה זה את שטחי יהודה ושומרון ששולטים על ערי ישראל לידי אותם אנשים, והתוצאה כמובן תהיה עזה בפאתי תל אביב, חדרה וכפר סבא. על כן אנחנו חייבים ומסוגלים לעמוד נגד זה, אנחנו גם עומדים נגד הלחץ הבינלאומי, שאלמלא כן היינו מגיעים למקום הזה וזה מה שדרוש היום ממנהיגות בישראל".

ארגון החמאס ציין בסוף השבוע 25 שנה להקמתו בשורת אירועים שהתקיימו בעזה. ביום שישי הגיע לרצועה ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל. אתמול הוא נשא נאום תקיף שבו הצהיר כי הארגון לעולם לא יכיר ב"כובש הציוני". "פלסטין היא שלנו, מהים ועד הנהר", אמר משעל בעצרת הגדולה ביותר שקיים החמאס אי-פעם. המוני האנשים מילאו כל פינה באזור "הכאתיבה" שבמרכז העיר וחזו בבימה הענקית עם המודל של מסגד אל אקצה ושל טיל M75, כמו אלה שנורו לעבר תל אביב בעימות האחרון.

משעל הדגיש בנאומו כי "עקרונותינו ומדיניותינו היא פלסטין מהים עד הנהר, ומהצפון ועד הדרום. פלסטין היא ערבית ואיסלאמית. לא נכיר בכיבוש הציוני ואין לגיטימציה לישראל ולכיבוש. פלסטין היא שלנו ולא של הציונים. הניסיונות של ישראל לזייף את ההיסטוריה ואת העובדות בשטח לא יצלחו". הוא התייחס בדבריו גם אל מבצע עמוד ענן ואמר כי "הפצצת תל אביב היא הישג שאנו מתגאים בו. (כעת) אנו זקוקים לעוד נשק. הזרוע הצבאית היא הדרך שלנו להגן על פלסטין, אבל ההתנגדות היא לא מטרה אלא אמצעי. אני קורא לעולם: אם יש לכם דרך אחרת להשיב את פלסטין וירושלים והפליטים, תציעו לנו. ניסינו במשך 64 שנים ורק דרך ההתנגדות היא זו אשר הוכיחה את עצמה".

משעל הוסיף: "אנחנו לא נלחמים ביהודים בגלל שהם יהודים (אלא) בציונים ובתוקפנות שלהם, שגזלו את אדמותינו". ייתכן שהבשורה הגדולה של משעל אינה בהקשר הישראלי אלא הפנים-פלסטיני. "אבו אל-ווליד" נאם ממושכות על האחדות הפלסטינית ואמר כי אש"ף הוא מקור הסמכות הפלסטיני, לאחר שייבנה מחדש. הוא קרא בנאומו בעצרת לאחדות פלסטינית ואמר כי "העם הפלסטיני גדול יותר מכל הפלגים. העם הפלסטיני הוא אחד. בגדה, בעזה, בחיפה וביפו יחיו ביחד מוסלמים ונוצרים ואף אחד לא יכפה את רצונו על האחר. אנחנו רוצים מדינה עם ריבונות ולא מדינה מפוררת".

תגובות