ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שני מרצים ישראלים שהשתתפו בפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין ביום חמישי בבוקר התעמתו עם נתניהו על רקע החלטתו לבטל את השתתפותה של הפרופסור רבקה פלדחי באירוע בשל עמדותיה הפוליטיות. השניים אמרו לנתניהו כי התנהלותו פוגעת בחופש האקדמי בישראל.

הפגישה בין נתניהו לבין מרקל, במסגרת פסגת הממשלות בברלין ביום חמישי בבוקר, היתה אמורה לעסוק בשיתוף פעולה אקדמי בין ישראל לגרמניה. עם זאת, בסופו של דבר הפכה הפגישה לתקרית מביכה שהותירה רושם שלילי בעיקר אצל המארחים הגרמנים.

יום לפני הפגישה, ערב יציאתו של נתניהו לברלין, הודיע היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור לממשלת גרמניה כי פרופסור רבקה פלדחי, ראש מרכז מינרווה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א, אינה רצויה באירוע. עמידרור נימק זאת בכך שפלדחי חתמה לטענתו ב-2008 על עצומה שקוראת לחיילים ולקצינים לסרב לשרת בשטחים.

מרקל ונתניהו, היום בברליןצילום: אי–פי

שני מקורות ישראלים שעודכנו בהתנהלות הפגישה ציינו כי שני אנשי האקדמיה הישראלים שהיו אמורים להשתתף בפגישה מלבד הפרופסור פלדחי, שמעו על כך שהאחרונה הורחקה ביום רביעי בערב, כמה שעות לפני האירוע.

השניים, הפרופסור ראובן אמיתי, דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים והפרופסור סטיב ויינר ממכון ויצמן ברחובות, שקלו בתחילה להחרים את האירוע בתגובה. עם זאת, בסופו של דבר החליטו להשתתף באירוע ולנצל זאת כדי להביע את מחאתם בפני נתניהו ומרקל.

בתחילת הפגישה נשאו נתניהו ומרקל דברים קצרים על שיתוף הפעולה האקדמי בין המדינות. נתניהו לא הזכיר את הפרופסור פלדחי שהשתתפותה בפגישה בוטלה, אך דיבר באריכות על האווירה החופשית באקדמיה הישראלית.

אחרי נתניהו עברה זכות הדיבור לפרופסור אמיתי ולפרופסור ויינר שהטיחו בנתניהו ביקורת קשה. אמיתי, שהציג בקצרה את תחום המחקר שלו, פנה לנתניהו והתייחס להרחקתה של הפרופסור פלדחי. "אני מצטער שאיני יכול להציג את כל התמונה לגבי תחום מדעי הרוח, כיוון שהעמיתה שלי לא הורשתה להגיע לכאן", אמר אמיתי. "אם היא היתה כאן, היא לבטח היתה משלימה את התמונה".

הפרופסור ויינר, שדיבר מיד לאחר מכן, נשא דברים קצרים אך חריפים אפילו יותר במהלכם טען כי הרחקתה של פלדחי נעשתה מסיבות פוליטיות. "קרה כאן מקרה חמור", אמר ויינר. "זו פגיעה בחופש האקדמי". ויינר אף הודיע כי לאות מחאה הוא אינו מתכוון להציג את מחקרו האקדמי בפני נתניהו ומרקל כפי שתוכנן. אחד הפרופסורים הגרמנים שנכח בפגישה דיבר גם הוא בגנות הרחקתה של הפרופסור פלדחי.

האווירה בחדר היתה מתוחה ביותר ונתניהו ניסה לסנגר על החלטתו. "בישראל כל אחד יכול להגיד מה שהוא רוצה", אמר נתניהו. "אבל אני כראש ממשלה יכול להזמין לפגישה רשמית בחו"ל את מי שאני רוצה. מי שחתמה על עצומה שקוראת לחיילים לסרב לשרת בשטחים לא יכולה להשתתף איתי במפגש רשמי כזה".

מרקל מצידה דיברה בדיפלומטיות אולם רמזה כי דעתה אינה נוחה מהתנהלותו של נתניהו וכי היא מסתייגת מהרחקתה של הפרופסור פלדחי. מרקל הדגישה כי ממשלת ישראל היא שביקשה לבטל את השתתפותה של פלדחי וגרמניה כיבדה את הבקשה. אולי כדי להבהיר עוד יותר את הסתייגותה מהחלטת נתניהו, ניגשה מרקל בסיום הפגישה לפרופסורים ויינר ואמיתי וביקשה מהם להעביר דרישת שלום אישית ממנה לפרופסור פלדחי.

"הקנצלרית ציינה בפגישה כי אנשי אקדמיה יכולים להגיד כל מה שהם חושבים, בעוד שהיא בתור פוליטיקאית לפעמים נמנעת מלומר דברים מסוימים שעל ליבה", ציין אחד הגורמים הישראלים שעודכן בתכני הפגישה. "זה היה רמז לכך שהיא לא באמת אומרת את כל מה שהיא חושבת על התנהלותו של נתניהו בפרשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ