האלוף גדי אייזנקוט ימונה לסגן הרמטכ"ל

ברק אישר המינוי אך המתין עם הפרסום עד שקיבל לידיו את דו"ח הרפז, שמצביע כי אין מניעה משפטית לקידום. בשל המינוי ייחשב מועמד טבעי לרמטכ"ל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

האלוף גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד צפון לשעבר, מונה לסגן הרמטכ"ל. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע כי אין בפרטי הדו"ח המלא בפרשת הרפז, שהועבר למבוקרים בשבוע שעבר, מניעה משפטית לקידומו של אייזנקוט. שר הביטחון אהוד ברק גיבש בימים האחרונים את החלטתו בעניין מינוי אייזנקוט, והבוקר אישר ברק את המינוי. אייזנקוט צפוי להיכנס לתפקיד בהתאם להחלטתו של הרמטכ"ל.

לפני כחודש החל ברק לראיין את המועמדים לתפקיד, בהם אייזנקוט, האלוף מזרחי, ששימש מפקד פיקוד מרכז, וכן האלוף טל רוסו, המשמש כמפקד פיקוד הדרום. למרות הראיונות המתין ברק עם פרסום שם המועמד שימונה לתפקיד ויחליף את סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף יאיר נוה. הסיבה לכך היא ככל הנראה דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז, שחולק בשבוע שעבר למעורבים המרכזיים בפרשה ולשורת בכירים בהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, והרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף בני גנץ.

שמו של אייזנקוט נקשר לפרשה לאחר ששניים מחבריו הקרובים - תמיר פרדו (טרם מינויו לראש המוסד) ואל"מ (במיל') גבי סיבוני, העבירו את המסמך לידי ערוץ 2. עם זאת, בצמרת הצבא סברו עוד טרם קריאת הדו"ח הסופי כי טיוטת הדו"ח שפורסמה לא פוסלת את מינוי אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל. העברת הדו"ח המלא לידי המבוקרים המרכזים, בהם ברק, סללה את הדרך לקראת מינויו המסתמן של אייזנקוט.

צילום: תומר אפלבאום

בספטמבר האחרון הכשיר היועץ המשפטי לממשלה את מינויו האפשרי של אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל. זאת, לפי הפרסום ב"הארץ", לאחר שהפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, פנה לווינשטיין כדי שיבדוק אם אזכורו של אייזנקוט בטיוטת הדו"ח עלול לפסול אותו. 

אייזנקוט נחשב למועמד טבעי לתפקיד הרמטכ"ל הבא, לאחר שגנץ יסיים את כהונתו. אייזנקוט, ששימש מזכירו הצבאי של ברק בשנים 2001-1999, היה גם מפקד אוגדת איו"ש, ראש אגף המבצעים בזמן מלחמת לבנון השנייה, ולאחר מכן מפקד פיקוד הצפון. כיום הוא נמצא בתקופת לימודים ומשמש כראש מינהלת התרגילים של צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ