בכירים בממשל אובמה: הנשיא לא יתעמת עם נתניהו וייתן לעולם להפעיל לחץ

פיטר ביינרט דיווח ב"ניוזוויק" שהתנהלות ארה"ב סביב ההצבעה באו"ם מעידה על המגמה. בכיר בממשל: דעת הקהל נגד ישראל, אם ארה"ב תעמוד מהצד, היא דווקא תעשה משהו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אינו מתכוון בכהונתו השנייה להתעמת ישירות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הישראלי-פלסטיני, אלא צפוי לעמוד מהצד ולאפשר לשאר העולם, ובמיוחד לאיחוד האירופי, להפעיל לחץ בינלאומי על נתניהו. בכירים בממשל האמריקאי סבורים כי רק במצב כזה, כאשר נתניהו עצמו יחוש בצורה משמעותית את הבידוד הבינלאומי, יש סיכוי שישנה כיוון ויסכים להתקדם ברצינות הנושא הפלסטיני. כך טוען פיטר ביינרט, הקול הליברלי הבולט ביותר כיום בקהילה היהודית בארצות הברית, שנחשב מקורב לממשל אובמה ואף הוזמן לפגישות עם הנשיא בבית הלבן בכהונתו הראשונה.

במאמר שפרסם במגזין "ניוזוויק" בכותרת "מדוע אובמה עומד להתעלם מישראל?" ציטט ביינרט גורמים בכירים בממשל אובמה הסבורים כי הנשיא מתכוון להנהיג מדיניות של "הזנחה נעימה" כלפי תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. ניצנים ראשונים של מדיניות זו נראו בכך שארצות הברית לא הפעילה לחצים ומאמצי שתדלנות יוצאי דופן לקראת ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על ההכרה בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה, וכן בכך שלא בלמה את התגובה האירופית החריפה להחלטת נתניהו לקדם את תוכנית הבנייה בשטח E1.

"במקום להתעמת ישירות עם נתניהו, הצוות של אובמה גיבש אסטרטגיה חדשה", כתב ביינרט, "לעמוד מן הצד ולתת לשאר העולם להתעמת עם נתניהו. ברגע שארצות הברית תפסיק לנסות ולהציל את ישראל מההשלכות של פעולותיה, וברגע שישראל תחוש את מלוא ההשפעה של בידודה הבינלאומי הגובר, מנהיגיה ייבהלו וישנו כיוון". ביינרט המשיך וציטט בכיר בממשל האמריקאי באומרו כי "המגמה בדעת הקהל העולמית היא נגד ישראל. באווירה כזו, אם ארצות הברית תעמוד מהצד ולא תעשה דבר, היא דווקא תעשה משהו". 

בכירים בממשל האמריקאי אמרו לביינרט כי למרות המדיניות החדשה, ארצות הברית תמשיך לסייע לישראל בהיבט הביטחוני כפי שהיא עושה כיום. היא תמשיך לממן את רכישת מערכות כיפת ברזל ותסייע לבלום מהלכים פלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג. מלבד זאת, היא תפעל כדי למנוע את התמוטטות הרשות הפלסטינית, וכן למנוע התלקחות אלימה בגדה המערבית וחידוש ירי הרקטות מעזה.

צילום: בלומברג

מנגד, הבכירים האמריקאים סיפרו לביינרט כי ארצות הברית לא תציג תוכנית שלום חדשה, וכי הנשיא אובמה לא ימנה שליח בכיר למזרח התיכון כדי לנסות ולחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הסיבה לכך, לדברי הבכירים, היא שמשא ומתן כזה רק יוריד מנתניהו את הלחץ.

בכירים בממשל האמריקאי הסבירו כי אינם מאמינים שנתניהו רציני לגבי תהליך השלום או מעוניין להגיע לפשרות ההכרחיות להקמת מדינה פלסטינית. לדבריהם, נתניהו מעוניין ביצירת מצג שווא של תהליך שלום כדי להיחלץ מהבידוד הבינלאומי. אנשי אובמה סבורים שאם לא יאפשרו לנתניהו לעשות את "ההצגה הזו" הם יחייבו אותו לשאת בהשלכות של סרבנותו "וייתנו לעולם הזועם לעשות את השאר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ