סימנים נוספים לפיוס: עצרות לציון 25 להקמת החמאס גם בגדה

זו הפעם הראשונה מאז הפילוג ב-2007 שהתנועה תחגוג באופן פומבי בגדה את יום הקמתה. גם ממשל חמאס בעזה הותיר לקיים חגיגות של פתח בינואר

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

תנועת החמאס בגדה המערבית הודיעה על קיום שתי עצרות המוניות השבוע לציון 25 שנים להקמתה - האחת בשכם, ביום חמישי, והשנייה בחברון, ביום שישי. זו הפעם הראשונה מאז הפילוג ומלחמת האזרחים בעזה ב-2007 שהתנועה תחגוג באופן פומבי בגדה את יום הקמתה.

חבר בוועדת הפיוס הפלסטינית אמר לעיתונאים שהרשות הפלסטינית החליטה להתיר לחמאס לקיים את שני האירועים, ושממשלת החמאס בעזה כבר הודיעה שתאפשר לתנועת הפתח לחגוג גם כן את יום השנה להקמתה, שמצוין ב-1 בינואר. מאז 2008 רשויות החמאס לא אפשרו לתנועת הפתח לקיים אירועים פומביים כמו ציון יום מותו של ערפאת או חגיגות הקמה.

עם זאת מקור בתנועת החמאס בשכם אמר ל"הארץ" ש"החמאס לא נוהגים לבקש רישיון לאירועים פומביים". החוק הפלסטיני (שבפועל אמור לחול על עזה והגדה) קובע שיש להודיע למשטרה על קיום אירועים פומביים – כדי לאפשר לה לשמור על הסדר, אך אין מדובר בבקשת רשות. ממשלות רמאללה ועזה הפרו שתיהן את החוק, כשלא אפשרו במשך שנים קיומם של אירועים פומביים של מתנגדיהן הפוליטיים.

משעל בפגישה עם אחותו של יאסר ערפאת, ח'דיג'הצילום: רויטרס

ההודעות על קיום אירועים אלו מצטרפות לביטויים אחרים של אווירת הפיוס ששני הארגונים מנסים ליצור: למשל ביקורם של חאלד משעל ואיסמאעיל הנייה אתמול (ראשון) אצל אחותו של יאסר ערפאת, ח'דיג'ה ערפאת. הצילומים מראים אותה ואת משעל אוחזים ידיים בחמימות.

ואולם, למרות הצהרות חגיגיות קודמות, עצירי החמאס בגדה המערבית ועצירי הפתח ברצועת עזה עדיין לא שוחררו מבתי הכלא. בשתי התנועות רואים בשחרור העצירים את המבחן האמיתי הראשון לרצינותם של המנהיגים לגבי הפיוס.

העצרת והצעדה בשכם ייקראו "אבני הגוויל" – הכינוי שניתן למלחמה האחרונה עם ישראל ("עמוד ענן" בישראל). הוא נשאב מ"סורת הפיל" בקוראן, המתייחסת לכישלונו של צבא אברהה החבשי לצור בשנת 570 לספירה על מכה ולהפילה. העצרת של הפתח בעזה תהיה בכותרת: "המדינה והניצחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ