האיחוד האירופי: מזועזעים מכוונת ישראל לקדם הבנייה ב-E1

החלטת 27 שרי החוץ של האיחוד התאפיינה בביטויים חריפים מאוד נגד צעדי הענישה שמקדמת ישראל כלפי הפלסטינים, אך נמנעה ממהלכים מעשיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד - צרובה

האיחוד האירופי גינה הערב (שני) בחריפות את החלטת ישראל לקדם את תוכנית הבנייה בשטח E1 שבין מעלה אדומים לירושלים. בתום ישיבה בבריסל פרסמו 27 שרי החוץ של האיחוד הודעה שבה הם תוקפים את ישראל על צעדי הענישה שביצעה נגד הרשות הפלסטינית, בעקבות ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם. כחלק מצעדי הענישה החליטה ישראל לקדם את תוכנית E1 השנויה במחלוקת ובנוסף לבנות באופן מיידי 3,000 יחידות דיור בגושי ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

החלטת שרי החוץ האירופים כללה דברי גינוי קשים, אולם כל המרכיבים המעשיים קוצצו ממנה בעקבות מגעים בין משרד החוץ בירושלים לבין גרמניה, צ'כיה ומדינות נוספות שדרשו לרכך את הנוסח. כך למשל, לא הופיעה בהודעה פסקה שקבעה לראשונה כי האיחוד האירופי יקשור בין קידום יחסיו עם ישראל לבין ההתקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים. בנוסף, רוכך הסעיף שעסק בפיקוח וסימון מוצרי התנחלויות באיחוד האירופי, בצורה שהפכה אותו להצהרתי בלבד. המרכיב המעשי היחיד בהחלטה גם הוא עמום ועסק בכוונה של האיחוד "לעקוב מקרוב אחרי ההשלכות הרחבות של קידום תוכנית E1 ויפעל בהתאם".

"האיחוד האירופי מזועזע בצורה עמוקה ומתנגד בחריפות" לכוונה לקדם תכנית E1. "אם התוכנית תיושם יסכן הדבר את הסיכוי להקים מדינה פלסטינית רציפה וברת קיימא", נכתב בהחלטה. שרי החוץ האירופים קראו לישראל להימנע מכל צעד שיפגע במצבה הכלכלי של הרשות הפלסטינית וכן הדגישו כי על ישראל למלא את ההסכמים בכל הנוגע להעברת כספי המסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית. בהחלטה גינו גם את נאומו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ברצועת עזה בסוף השבוע, בו קרא להשמדתה של ישראל. "הצהרות מתסיסות של מנהיגי חמאס בהן הם אינם מכירים בזכותה של ישראל להתקיים אינן מקובלות", נכתב בהחלטה. 

בירושלים הגיבו בביקורת על ההחלטה האירופית. "האיחוד האירופי נותן פרס לסרבנותם של הפלסטינים לחדש את המשא ומתן להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", הדגיש משרד החוץ בהודעה שפרסם הערב. "ישראל מצרה על הנוסח החד-צדדי של ההחלטה. ההיסטוריה והעובדות מוכיחות כי ההתיישבות היהודית מעולם לא היוותה מחסום לשלום ועל כן התמקדות האיחוד האירופי בנושא זה מוטעית. הסיבה להיעדר הסדר היא סרבנות הפלסטינים למשא ומתן ישיר וחוסר נכונותם להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. העמדה האירופית החד צדדית נותנת פרס לסרבנות זו ואיננה תורמת לקידומו של הסכם קבע".

תגובות