לאחר 8 שנות מאבק: צה"ל יממן נסיעות של חיילי מילואים ברכב פרטי לבסיס

לדברי עמותת המילואימניקים, רבים לא מנצלים את התלושים לתחבורה הציבורית שניתנים להם. עלות ההחזר: בין 70 ל-150 מיליון שקל בשנה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

אחרי מאבק ארוך של עמותת המילואימניקים, צה"ל הודיע אתמול כי יממן את הוצאות הרכב הפרטי של אנשי המילואים אל מקום שירותם. החל מחודש ינואר הקרוב יחלו בצבא להציע למשרתי המילואים את האפשרות לקבל החזר כספי על הנסיעות ישירות לחשבון הבנק.

לפי העמותה, מילואימניקים רבים אינם משתמשים בשוברי הנסיעה לתחבורה הציבורית שלהם הם זכאים, אלא משתמשים בכלי רכבם הפרטיים. הסיבה לכך, לדבריהם, נעוצה בעיקר בשעות ההתייצבות שנקבעות לחיילי המילואים ובמיקומם, הגורמים לכך שישנו קושי רב להסתמך על תחבורה ציבורית כדי להגיע למקום שירות המילואים. לפיכך נאבקו לקבל החזרי נסיעות גם במקרים אלו.

לפי האגרת שפרסם אתמול ראש ענף תכנון כוח אדם מילואים בגף כוח האדם, סא"ל אמיר חי, כל חייל מילואים יוכל לבחור מעתה באם הוא מעדיף לקבל את שוברי הנסיעה לתחבורה ציבורית, או את הסכום הכספי, שיחושב לפי מרחקי הנסיעה ומקום מגוריו של איש המילואים. האפשרות לעבור בין "שיטות ההחזר" על פי החלטת איש המילואים, תינתן אך ורק לפני כל קריאה לשירות מילואים. "חשוב להבהיר שהחזר זה הינו השתתפות בהוצאות הנסיעה, ואינו החזר מלא", מדגיש סא"ל חי במכתבו. "תעריפי הנסיעה בעבור כל מסלול נקבעו בתיאום עם משרד התחבורה ויעודכנו מעת לעת".

גיוס מילואים בימי עופרת יצוקהצילום: דניאל בר און

החישוב הכלכלי כולל גם יציאה לחופשות בעת שירות המילואים, אך רק לפי אלו המעוגנות בפקודות הצבא. כך למשל, לפי החישוב שערכו בצבא, איש מילואים המתגורר בתל אביב ונקרא לתעסוקה מבצעית בעוטף עזה של 21 ימים, יקבל החזר הוצאות של 152 שקלים - החזר שכולל את הנסיעה למקום ההתייצבות (לפי חישוב זה על החייל להתייצב בצאלים), ושתי חופשות בנות יום אחד לאיש המילואים.

לפי נתוני צה"ל שהוצגו בעבר, עלות החזר הוצאות הנסיעה מוערכת בין 70 מיליון שקל ל-150 מיליון שקלים בשנה. בעבר אף נסוג צה"ל מהחלטתו בעניין, שנתמכה על ידי בכירים בצה"ל. בדיון שהתקיים לפני כשנה בוועדת החוץ והביטחון אמרה ראש אגף כוח האדם, האלופה אורנה ברביבאי, כי "היקף ההוצאה הוא כזה שבעת הזו אנחנו לא יכולים להגיד שאנחנו יכולים להעמיד מקור תקציבי לטובת העניין". חיילי המילואים שנכחו בדיון התרעמו על דבריה של האלופה ברביבאי, וקראו לאחר מכן ליתר המילואימניקים להגיע לשירות רק בתחבורה ציבורית, "ולהפסיק לממן מכיסם הוצאות נסיעה, עד שהן יכוסו במלואן על ידי צה"ל".

מהעמותה למען המשרתים במילואים (מייסודם של פורום החפ"שים, ופורום המג"דים, מח"טים וטייסים במילואים) נמסר: "מבחינתנו זה הישג על העיקרון, שאנחנו דורשים אותו כבר מ-2004 – שיש להשתתף בהוצאות הנסיעה עם רכב פרטי. לגבי הסכום ברור שהוא לא מכסה בפועל את כל ההוצאה האמיתית, אבל אנחנו מקווים שבהמשך נוכל גם לשפר את גובה ההחזר ולעגן זאת בחקיקה כדי שהוא לא יהיה תלוי במלחמות התקציב של צה"ל והאוצר, מלחמות בהן חיילי המילואים מגויסים בעל כורחם ומשלמים מחיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ