קצין באיו"ש על התקריות בגדה: החיילים היו רשאים לירות ובחרו שלא לעשות זאת

לדברי הקצין, הניסיון להימנע מירי לעבר מתפרעים נובע בין היתר מחשש להסלמה. עם זאת, הוא מדגיש: כשחייל בסכנת חיים, עליו לפתוח באש

גילי כהן
גילי כהן

קצין באוגדת איו"ש מגיב לתקריות האחרונות בגדה המערבית ואומר כי לחיילים היו את הכלים להפעיל אש, אך הם בחרו שלא לעשות זאת.

בימים האחרונים פורסמו שני סרטונים המציגים את התמודדות חיילי צה"ל עם הפגנות מקומיות בגדה המערבית, כאשר בשתי ההתרחשויות נראים החיילים כמי שמצויים בעמדת נחיתות אל מול ההתקהלות הפלסטינית.

במקרה הראשון שאירע ביום חמישי האחרון נקלע כוח של חטיבת הנח"ל לעימות חריג עם שוטרים פלסטינים בחברון, שכלל דחיפות הדדיות, ובמקום החלה התקהלות של עשרות פלסטינים. קבוצה של כששה חיילים שניסתה להימלט מאזור התקרית תועדה כשהיא מסתתרת בתוך אטליז מקומי. בצבא אומרים כי קבוצת החיילים הקטנה יחסית שנכחה בהפגנה הצליחה להתמודד "בצורה די טובה" עם האירועים, "ולסיים אותה כשהם עומדים במשימה, שלא יגיעו אבנים אל היישוב היהודי, וללא נפגעים לכוחותינו" – כך לטענת הקצין מאוגדת איו"ש.

צפו באחת התקריות

הקצין, ששוחח עם כתבים היום (שלישי) נדרש להסביר את שורת האירועים האחרונה, שמעמידה בסימן שאלה את הוראות הפתיחה באש שניתנות לחיילים באזור. לדבריו, הסיבה שלרוב לא מתבצע ירי במקרים מעין אלה היא הסכנה שפציעתו או הריגתו של מפגין תגרור הסלמה ניכרת בהפגנות בגדה, שתדירותן והיקפן בין כה וכה נמצאות בעלייה.

סרטון נוסף שעלה לרשת תיעד פעילות של כוחות מגדוד של חיל ההנדסה הקרבית במהלך הפגנה בכפר קדום ביום שישי האחרון. במהלך הפעילות נפגעו שלושה חיילים, שניים מהם כתוצאה מיידוי אבנים ואחד נוסף מכוויות של רימון גז שלא התפוצץ. לפי הוראות הפתיחה באש המקובלות בפיקוד המרכז בתקופה זו, עולה כי החיילים לא ביצעו אותן כנדרש: למקום הגיע מספר מועט של חיילים, נכנס לעימות כמעט ישיר עם הפלסטינים, ולבסוף נמלט לאחור. זאת אף שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות וכן משאית הנקראת "בואש" – המפזרת באוויר נוזל בעל ריח חריף במיוחד. בתיעוד נראים החיילים כשהם משתמשים ברימוני הגז רק בשלב מאוחר יחסית. "יש תחקירים שבודקים את זה, היו להם את האמצעים", אמר היום הקצין. "באופן עקרוני, אנחנו מבינים שאם אתה מגיע 'חזק' מספיק, והחיילים מקצועיים מאוד, הם לא נכנסים לסיטואציה שקרובה לסכנת חיים". בצבא מדגישים עם זאת שהתחקיר לבדיקת האירוע בכפר קדום בשומרון טרם הסתיים.

בזמן מבצע "עמוד ענן", גברו ההפגנות והעימותים בגדה המערבית. אתמול פורסם בערוץ 10 כי מפקד פלוגת מילואים שחייליו ירו אש חיה בהפגנה בנבי סאלח בזמן המבצע – הודח מתפקידו. בהפגנה נפצע ולאחר מכן נפטר מפצעיו רושדי אל-תמימי, בן 31. לאחר "עמוד ענן" החלו בצה"ל לבחון מחדש את הוראות הפתיחה באש הקיימות כיום בפיקוד המרכז. בשבוע שעבר התקיים כינוס של כל מפקדי החטיבות המרחביות בגזרה לשם בחינת הוראות אלו, ואילו בשבוע הבא יתקיים כינוס דומה לכל מפקדי הגדודים.

הוראות הפתיחה באש, שנוסחו בחודש מארס האחרון, מורות לחיילים להפעיל שיקול דעת בעת השימוש בנשק: אם חייל נמצא בסכנת חיים "ממשית" ו"מיידית", לשון הצבא, עליו לבצע ירי. מנגד, כל עוד נותר לו זמן, על החייל להשתמש באמצעי לפיזור הפגנות (רימון גז או הלם לרוב), רק לאחר מכן לנקוט בנוהל מעצר חשוד, ולבסוף לירות בכדי להרוג את התוקף. לצד זאת, הוראות הפתיחה באש קובעות כי "ככלל, לא מבצעים אש חיה כנגד מיידי אבנים". עם זאת, מסביר הקצין באיו"ש כי "כאשר יש סכנה שזריקות האבנים הן מאסיביות, ומסכנות את שלמתו הגופנית של החייל או של מישהו אחר, מותר לבצע נוהל מעצר חשוד".

לדברי הקצין, באוגדת יהודה ושומרון מתחקרים יותר אירועים של ירי בניגוד לנהלים מאשר אירועים בהם חיילים לא הפעילו אש או לא השתמשו בנשק העומד לרשותם. "אנחנו מצפים מהחיילים להפעיל שיקול דעת ולהבין את המשמעות של פעולה נחושה ותקיפה, לנהוג בריסון, איפוק והכלה – ולקבל החלטה נכונה", הוא מסביר. "במקום שבו חייל יכול לטפל באירוע מבלי לסיימו עם הרוגים פלסטינים, אנחנו מצפים שינהג כך – כמדיניות. לעומת זאת, כשחייל נמצא בסכנת חיים עליו להפעיל את הנשק שלו. זה המתח שבו אנו מצויים כעת ונמצא תמיד".

תגובות