ליברמן: מדיניות האיחוד האירופי כלפי ישראל – כמו בתקופת השואה

שר החוץ מתח ביקורת חריפה וחריגה על גינוי האיחוד האירופי לבנייה ב-E1: "אירופה שותקת. כבר עברנו את זה בסוף שנות ה-30"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן השווה בין מדיניות האיחוד האירופי כלפי ישראל בנושא הפלסטיני לבין התנהגותן של מדינות אירופה כלפי היהודים בתקופת השואה. בראיון ל"קול ישראל" הבוקר (שלישי) התבקש ליברמן להגיב על החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי אתמול לגנות את ישראל על קידום תוכנית הבנייה באזור E1.

המראיין אריה גולן התייחס גם לפרסום במגזין "ניוזוויק", לפיו נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון לתת לאירופה ללחוץ על ישראל בנושא תהליך השלום עם הפלסטינים ולא להתערב בעצמו. "אתה מרוצה מזה?", שאל גולן את ליברמן. בתגובה פתח שר החוץ במתקפה חריפה ואולי חסרת תקדים על האיחוד האירופי. "אני יכול להגיד לך ממה שאני לא מרוצה", אמר ליברמן. "אני לא מרוצה מעמדת אירופה שפעם נוספת בהיסטוריה מתעלמת מקריאות להשמיד את מדינת ישראל... אירופה שותקת. הקריאה אתמול, מה שראינו, זה לא גינוי לדברי חמאס, אלא קריאה לראשי חמאס להימנע מדברי הסתה. אנחנו כבר עברנו את זה עם אירופה בסוף שנות ה-30 וה-40".

ליברמן התייחס בדבריו לנאומיו של ראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל בסוף השבוע בעזה, שבהן קרא להשמדת ישראל. בניגוד לדבריו של ליברמן, לצד הגינוי לישראל דווקא גינו שרי החוץ האירופים את דבריו של משעל. "הצהרות מתסיסות של מנהיגי חמאס בהן הם אינם מכירים בזכותה של ישראל להתקיים אינן מקובלות", הכריזו שרי החוץ האירופים. 

אביגדור ליברמן בביקור ברמת הגולן לפני כחודשצילום: ירון קמינסקי

המראיין שאל את ליברמן האם הוא מאשים את האיחוד האירופי באנטישמיות. "זה לא מניע אנטישמי אלא מניע אינטרסנטי צר", אמר ליברמן. "הם (האיחוד האירופי, ב"ר) מקריבים את כל הערכים לטובת האינטרסים. גם אז כבר, בתחילת שנות ה-40, הם ידעו בדיוק מה קורה עם מחנות הריכוז, מה קורה עם היהודים, ולא בדיוק פעלו. היום הם מודים שבשנות ה-30 מנעו מיהודים להגיע לארץ ישראל". 

שר החוץ אף טען כי יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) תמך בקריאתו של משעל להשמדת ישראל. "משלחת גדולה של פתח מרמאללה הגיעה לעצרת עם חאלד משעל", אמר ליברמן, "דגלי פתח התנוססו שם באותה עצרת. אבו מאזן תומך". 

אבל ליברמן לא עצר כאן. שר החוץ התייחס לעימות הפיזי בין חיילי צה"ל לבין שוטרים פלסטינים בחברון בשבוע שעבר. ליברמן טען כי החיילים לא היו צריכים לברוח אלא להרוג את השוטר הפלסטיני שהכה באגרופו אחד מהם. "לא יכול להיות המצב שאותו חייל בחברון, יספוג אגרוף משוטר פלסטיני והשוטר הפלסטיני יישאר חי לאחר מכן", אמר ליברמן. "זה לא מקובל עלי. לא יכול להיות שחיילים ישראלים יחטפו סטירות או אגרופים משוטרים פלסטינים, והם יישארו בחיים... מי שראה את הצילומים היה ברור שחיילים נמצאים בסכנת חיים".

האם ליברמן ענה על השאלה שנשאל בראיון? הגיבו באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ