ועד ראשי האונ' לרה"מ: מדוע בוטלה השתתפות החוקרת?

פרופ' בן ששון רמז במכתב רשמי לנתניהו כי ההחלטה לבטל השתתפותה של פרופ' פלדחי במפגש עם הקנצלרית מתפרשת כפגיעה בחופש האקדמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא האוניברסיטה העברית ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם בן-ששון, שיגר אתמול (שני) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו ביקש ממנו באופן רשמי לקבל הבהרות לגבי הרקע לביטול השתתפותה של הפרופסור רבקה פלדחי מאוניברסיטת תל-אביב במפגש עם קנצלרית גרמניה בברלין ביום חמישי שעבר.

בן-ששון כתב לנתניהו כי מהפרסומים בעניין בתקשורת עולה כי הסיבה לביטול השתתפותה של פלדחי באירוע היתה דעותיה הפוליטיות וביקורת שהשמיעה בעבר על מדיניות הממשלה.
"תמוהה ומדאיגה מאוד בעיני, החלטה לבטל ברגע האחרון ההשתתפות של אשת אקדמיה ישראלית, מוכרת ומוערכת, במפגש שמטרתו להציג את טובי החוקרים של ישראל, בתחומים השונים, מול מקביליהם מגרמניה", כתב בן-ששון לנתניהו.

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות רמז במכתבו לנתניהו כי ההחלטה מתפרשת כפגיעה בחופש האקדמי בישראל. "כמי שעומד בצורה נחרצת נגד עירובן של אוניברסיטאות המחקר של ישראל בפעילות פוליטית, דורש לשמור על חופש אקדמי, חופש ביטוי ועצמאות מחשבתית של אנשי האקדמיה בישראל, ועומד תדיר בפרץ למנוע חרם על מדענים ישראלים – אני מבקש לברר באופן רשמי מה היתה סיבת ביטול השתתפות של פרופ' פלדחי במפגש בברלין", הדגיש בן-ששון.

מכתבו של בן-ששון לראש הממשלה נשלח כמה ימים אחרי שנשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר, שלח מכתב דומה לשר החינוך גדעון סער, ובו מחה על ההחלטה למנוע מפרופסור רבקה פלדחי להשתתף במפגש הממשלות בברלין. "אנו מצרים על כך, שחוקרת מוערכת שלנו...מצאה את עצמה בעין הסערה, כאשר הדי הפרשה נשמעים היטב גם מחוץ לגבולות מדינת ישראל", כתב נשיא אוניברסיטת תל-אביב לסער. "מצערת מאוד העובדה שעתה מדינת ישראל היא זו שמחרימה חוקרת ישראלית בזירה הבינלאומית על רקע דעותיה הפוליטיות".

פרופ' מנחם בן ששוןצילום: אמיל סלמן

ביום רביעי שעבר, יום לפני המפגש של מרקל ונתניהו עם מדענים גרמנים וישראלים בברלין, הודיע היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור לממשלת גרמניה כי פרופסור רבקה פלדחי, ראש מרכז מינרווה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א, אינה רצויה באירוע. עמידרור נימק זאת בכך שפלדחי חתמה לטענתו ב-2008 על עצומה שקוראת לחיילים ולקצינים לסרב לשרת בשטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ