רומן פריסטר, ורשה

ימים אחדים לאחר הפרסום ב"הארץ" על בורות המים הפלסטיניים שהרס המינהל האזרחי - לאחר ששופצו בידי ארגון התנדבותי פולני - גוברים קולות הביקורת בתקשורת הפולנית נגד ישראל. באחרונה אף סירב סגן שר החוץ הפולני, יז'י פומינובסקי, להיפגש עם שגריר ישראל בוורשה, צבי רב-נר. זאת, בפעם הראשונה בתולדות היחסים בין שתי המדינות.

בפברואר השנה, כאשר פורסם לראשונה בפולין על הריסת מאגרי המים, התנצל רב-נר והבטיח כי הדבר לא יישנה - בתנאי שהמתנדבים יבקשו רישיון מישראל. ואולם במשרד החוץ הפולני לא מבינים מדוע יש להצטייד באישור בנייה כדי לשקם באר מים. ארגון המתנדבים, בהסתמך על החוק הבינלאומי, סירב לפעול לפי ההנחיה - ולאחרונה הוחרבו מכלים נוספים ששופצו בכספי האוצר הפולני בכפר טיראן.

הפעילה מרתה קאשובסקה והעיתונאי פיוטר פאצביץ' ליד בור מים בזנותה שקיבל צו הריסה צילום: עמירה הס

כעת מתכוון הארגון "פעולה הומניטרית פולנית" להעלות את הפרשה בפני מוסדות האיחוד האירופי. סגן שר החוץ התייחס לפרשה זו ואמר כי "הפעם לא שוחחתי עם השגריר הישראלי, אך פולין מביעה את צערה על הישנות המקרה". לדבריו, "משרד החוץ מקיים קשר מתמיד עם יו"ר הארגון ההתנדבותי, הגב' ינינה אוחויסקה, ועוקב אחר המשך התפתחות הסכסוך".

בחלק מכלי התקשורת בפולין ניכרת ביקורת רבה כלפי ישראל ומהצד הפולני נראה כי אין כאן סכסוך בעניין המים, אלא מאבק לסילוק תושבים פלסטינים מקרבת היישובים היהודיים בגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ