דיווחים: איראן וישראל מחזיקות בסיסים באריתריאה

סוכנות המודיעין "סטרטפור" מדווחת כי לישראל בסיסים בחופי המדינה האפריקאית, והם משמשים לפעולה נגד רשתות הברחת הנשק האיראניות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ישראל ואיראן מחזיקות בבסיסים צבאיים לחוף הים האדום באריתריאה. כך על פי דיווח שהתפרסם אתמול (שלישי) על ידי סוכנות המודיעין הפרטית סטרטפור.

לא מדובר בפעם הראשונה בה מתפרסמים פרטים על נוכחות צבאית ישראלית חשאית במדינה האפריקאית הקטנה, אך הדיווח של סטרטפור הוא המקיף שפורסם עד היום. לפי סטרטפור, ישראל מחזיקה תחנת האזנה מודיעינית על פסגתה המבודדת של הר אמבה סאוורה המתנשא לגובה 3,000 מטר מעל פני הים, ובמעגנים באיי דחלאק שבים האדום.

קיומם של המעגנים פורסם בעבר, ונטען שהם משמשים צוללות וספינות של חיל הים הפועלות נגד הרשתות האיראניות המבריחות נשק לחמאס ולחיזבאללה. משלוחי הנשק יוצאים מנמלים איראניים ומובלים דרך הים האדום לסודאן, ומשם דרך מצרים לרצועת עזה או לנמלים בים התיכון. בהמשך הם מועלים על ספינות מטען המפליגות ללבנון וסוריה. על פי פרסומים זרים ישראל תקפה מהאוויר מספר פעמים שיירות נשק בסודאן, בפעם האחרונה לפני פחות מחודשיים בקרבת הבירה חרטום.

אריתריאה והאזורצילום: Google Maps

קיומם של מעגנים ישראלים בדחלאק פורסם בעבר במספר כלי תקשורת, ובין השאר נטען שישראל עושה שימוש במעגן שהוקם בתקופת המלחמה הקרה עבור ספינות הצי הסובייטי. בצילומי לוויין של google earth ניתן להבחין בכלי שיט במעגן בקצה האי וכן במה שנראה כמסלול המראה.

במקביל לנוכחות הישראלית המדווחת, מקיימת גם איראן נוכחות צבאית באריתריאה בנמל הדרומי אסאב. לדברי הניתוח בסטראטפור, ממשלת אריתריאה הקטנה, המקיימת את אחד המשטרים הצבאיים הנוקשים בעולם, מטפחת את הקשרים עם שתי המדינות האויבות כדי לשמר את מעמדה באזור מול השכנה הגדולה אתיופיה, ממנה זכתה לעצמאות ב-1991, וכן מול ג'יבוטי ותימן. אריתריאה ניהלה מלחמות מול מדינות אלה והיא עדיין מתמודדת מול ארגונים מורדים הנתמכים על ידי אתיופיה. כמו כן נכתב שאריתריאה זוכה לסיוע כספי מאיראן וסיוע צבאי מישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ