גלאון במכתב לאשטון: דברי ליברמן נועדו לצרכים פוליטיים

יו"ר מרצ גינתה את ההשוואה שערך ליברמן בין מדיניות האיחוד כיום לבין התנהלות אירופה בשואה. מוקדם יותר גינתה גם לבני את הדברים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

יו"ר מרצ זהבה גלאון שיגרה איגרת מיוחדת לשרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ובה גינתה בחריפות את התקפתו של שר החוץ אביגדור ליברמן נגד מדינות האיחוד האירופי. "דבריו של ליברמן נועדו לשרת צרכים פוליטיים על חשבון יחסיה הדיפלומטים של ישראל עם אירופה", כתבה גלאון לאשטון. "אנחנו מגנים זאת בצורה החריפה ביותר".

ליברמן מתח אתמול (שלישי) ביקורת חריפה על האיחוד האירופי בתגובה להחלטת שרי החוץ של 27 המדינות החברות שגינתה את ישראל על קידום תכנית הבנייה ב-E1 בין מעלה אדומים לירושלים. ליברמן טען כי יחסה של אירופה כלפי ישראל בנושא הפלסטיני זהה ליחסה ליהודים בזמן השואה והאשים כמה משרי החוץ האירופים בכך ש"השמדת ישראל היא דבר מובן מאליו עבורם".

מוקדם יותר היום דיווח הפרשן המדיני של "קול ישראל", צ'יקו מנשה, מפי מקורות בכירים במשרד החוץ כי ליברמן כיוון את דבריו לארבעה שרי חוץ אירופים שהתנגדו לגינוי קריאות החמאס להשמדת ישראל. לפי הדיווח, ליברמן התייחס בדבריו לדנמרק, פינלנד, פורטוגל ואירלנד. אם אכן כך הדבר, התבטאותו של ליברמן תמוהה עוד יותר. מדובר בארבע מדינות קטנות יחסית ולא ברור מדוע השליך ליברמן את עמדתן על זו של כל 27 החברות באיחוד האירופי.

גלאון נפגשה היום אחר הצהריים עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, אנדרו סטנדלי, והעבירה לו את האיגרת עבור אשטון. "בשם מפלגת מרצ, כמו גם בשם ישראלים רבים ששותפים לתחושותיי ותומכים בשלום עם פלסטין, אני רוצה לבטא את כעסי ולגנות את הצהרותיו של שר החוץ ליברמן", כתבה גלאון לאשטון. "אני מתנגדת בצורה נחרצת לשפה בה הוא השתמש כלפי ממשלות אירופאיות בכל הנוגע לאדישותן כלפי ביטחון ישראל".

שר החוץ ליברמן באירוע של ישראל ביתנוצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר מרצ הוסיפה כי היא וחברי מפלגתה שותפים לדאגה של האיחוד האירופי בכל הנוגע לצורך הדחוף לחדש את תהליך השלום. "אנחנו קראנו לתמוך במהלך הפלסטיני באו"ם כיוון שאנו מאמינים שהוא יתרום להיחלצות מהמבוי הסתום בו אנו נמצאים", כתבה גלאון לאשטון. "אנחנו שותפים לקביעת האיחוד האירופי כי ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים הן מכשול לשלום ופוגעות ביכולת ליישם את פתרון שתי המדינות".

במכתבה לאשטון הביעה גלאון חשש מכך שהקפאת כספי המסים הפלסטינים על ידי ישראל עלולה לפגוע במצב הביטחוני. "כל צעדי הענישה שביצעה ממשלת ישראל מונעים משיקולים פוליטיים פנימיים ופוגעים באינטרסים ביטחוניים של ישראל ושל הפלסטינים", כתבה גלאון. יו"ר מרצ אף גינתה בחריפות את הצהרותיו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שקרא להשמדת ישראל. היא חתמה את מכתבה לאשטון בהבעת תודה לתמיכה שמעניק האיחוד האירופי לביטחון ישראל ולשגשוגה.

היום בבוקר תקפה יו"ר מפלגת "התנועה" ציפי לבני את ליברמן במהלך כנס של "הג'רוזלם פוסט" בהרצליה. "ההשוואה בין מצבה של ישראל היום לשואה היא זילות השואה", אמרה לבני. "זו השוואה לא נכונה ובלתי מתקבלת על הדעת". לדבריה, מצבם של אזרחי ישראל "לא דומה בשום אופן למצבם של יהודי אירופה אז. לא כולם נגדנו ולא כולם אנטישמים".

לבני ציינה כי העובדה שהקהילה הבינלאומית מותחת ביקורת על מדיניות הממשלה הנוכחית, אינה אומרת שהעולם לא תומך בישראל כמדינה. "אני חושבת שהמדיניות חייבת להשתנות", אמרה לבני. "לא כטובה לעולם אלא כי זה אינטרס ישראלי בסיסי. חידוש המו"מ עם הפלסטינים לא רק שישמר את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית אלא גם יעצור את הסחף ויחזיר לישראל את הלגיטימציה לפעולה צבאית כשנדרש ולשמירה על האינטרסים הביטחוניים שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ