האיחוד האירופי: דברי ליברמן מקוממים ומעליבים

באיחוד הביעו כעס על הההשוואה שערך שר החוץ בין מדיניות האיחוד כיום לבין התנהלות אירופה בשואה. קתרין אשטון הביעה "זעזוע" מדבריו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

במטה האיחוד האירופי בבריסל יש כעס רב על דבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן שהשווה בין מדיניות האיחוד האירופי כלפי ישראל בנושא הפלסטיני לבין היחס ליהודים בתקופת השואה. בכירים באיחוד האירופי תקפו היום (רביעי) בחריפות חסרת תקדים את ליברמן. "ההשוואה שעשה ליברמן מקוממת ומעליבה עבור כל האירופאים", אמרה ל"הארץ" מיה קוצ'יאנצ'יץ', הדוברת של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

לדבריה, אשטון "הזדעזעה" אחרי ששמעה את התבטאויותיו של ליברמן. "מחויבותה של אירופה לביטחון ישראל לא יכולה להיות מוטלת בספק", אמר קוצ'יאנצ'יץ'. "הדגשנו זאת שוב בהחלטת מועצת שרי החוץ ביום שני וגינינו את הצהרות מנהיגי חמאס שלא הכירו בזכותה של ישראל להתקיים".

ליברמן מתח אתמול ביקורת חריפה על האיחוד האירופי בתגובה להחלטת שרי החוץ של 27 המדינות החברות שגינתה את ישראל על קידום תכנית הבנייה ב-E1 בין מעלה אדומים לירושלים. ליברמן טען כי יחסה של אירופה כלפי ישראל בנושא הפלסטיני זהה ליחסה ליהודים בזמן השואה והאשים כמה משרי החוץ האירופים בכך ש"השמדת ישראל היא דבר מובן מאליו עבורם".

שר החוץ ליברמן ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון

מוקדם יותר היום דיווח הפרשן המדיני של "קול ישראל", צ'יקו מנשה, מפי מקורות בכירים במשרד החוץ כי ליברמן כיוון את דבריו לארבעה שרי חוץ אירופים שהתנגדו לגינוי קריאות החמאס להשמדת ישראל. לפי הדיווח, ליברמן התייחס בדבריו לדנמרק, פינלנד, פורטוגל ואירלנד. אם אכן כך הדבר, התבטאותו של ליברמן תמוהה עוד יותר. מדובר בארבע מדינות קטנות יחסית ולא ברור מדוע השליך ליברמן את עמדתן על זו של כל 27 החברות באיחוד האירופי.

מוקדם יותר שיגרה יו"ר מרצ זהבה גלאון איגרת מיוחדת לשרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ובה גינתה בחריפות את דברי ליברמן נגד מדינות האיחוד האירופי. "דבריו של ליברמן נועדו לשרת צרכים פוליטיים על חשבון יחסיה הדיפלומטים של ישראל עם אירופה", כתבה גלאון לאשטון. "אנחנו מגנים זאת בצורה החריפה ביותר".

גלאון נפגשה היום אחר הצהריים עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, אנדרו סטנדלי, והעבירה לו את האיגרת עבור אשטון. "בשם מפלגת מרצ, כמו גם בשם ישראלים רבים ששותפים לתחושותיי ותומכים בשלום עם פלסטין, אני רוצה לבטא את כעסי ולגנות את הצהרותיו של שר החוץ ליברמן", כתבה גלאון לאשטון. "אני מתנגדת בצורה נחרצת לשפה בה הוא השתמש כלפי ממשלות אירופאיות בכל הנוגע לאדישותן כלפי ביטחון ישראל".

היום בבוקר תקפה יו"ר מפלגת "התנועה" ציפי לבני את ליברמן במהלך כנס של "הג'רוזלם פוסט" בהרצליה. "ההשוואה בין מצבה של ישראל היום לשואה היא זילות השואה", אמרה לבני. "זו השוואה לא נכונה ובלתי מתקבלת על הדעת". לדבריה, מצבם של אזרחי ישראל "לא דומה בשום אופן למצבם של יהודי אירופה אז. לא כולם נגדנו ולא כולם אנטישמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ