העליון: על המדינה להסביר את מדיניות האבטחה במזרח ירושלים

תושבי מזרח העיר עתרו לבית המשפט העליון בטענה שהמאבטחים הפרטיים, המועסקים על ידי משרד הבינוי והשיכון, פועלים ככוח שיטור ללא כל סמכות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שופטי בג"צ הורו למדינה לנמק מדוע לא תעביר את סמכויות האבטחה על המתחמים היהודים במזרח ירושלים ממשרד הבינוי והשיכון למשרד לביטחון פנים. השופטים מותחים ביקורת על מדיניות העסקת מאבטחים פרטיים שמנהיג משרד השיכון בהתנחלויות היהודיות במזרח ירושלים. אתמול (רביעי) דנו השופטים בעתירה שהוגשה בנושא נגד המדינה על ידי תושבים פלסטינים ממזרח העיר והאגודה לזכויות האזרח.

זה כ-20 שנה שמשרד השיכון והבינוי מעסיק מאות מאבטחים פרטיים במזרח ירושלים. פעולות האבטחה כוללות עמדות שמירה, ליווי תושבים, פטרולים ועוד. לטענת העותרים, עם השנים צברו המאבטחים הפרטיים כוח וסמכויות לא להם, וכיום הם מתפקדים כמעין כוח משטרתי מופרט.

בהחלטה שפורסמה היום הוציאו השופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, צו על תנאי שמורה למדינה "לבוא ולנמק מדוע לא תבוטל החלטת הממשלה מספר 1073 מיום 21.01.2007, כך שהסמכויות לאבטחת המתחמים היהודיים במזרח ירושלים יועברו ממשרד הבינוי והשיכון למשרד לביטחון פנים; כמו כן יש לנמק מדוע המשרד הממשלתי האחראי לא ישקול שוב את הגדרת סמכויותיהם של המאבטחים". על המדינה לתת את תשובתה בתוך 120 ימים. 

מעדויות שצירפה לעתירה האגודה לזכויות האזרח עולה כי המאבטחים מבצעים "פעילות משטרתית קלאסית", כמו הפעלת כוח כלפי תושבים, חסימת כבישים, עיכוב תושבים ועוד. במקרה אחד לפחות אף נהרג פלסטיני מירי מאבטח, ובמקרים אחרים נפצעו תושבים. "משמעות הדברים המתוארים מרחיקת לכת", נכתב בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד קרן צפריר. "במקום שהמשטרה, שהיא בעלת המונופול על הפעלת כוח כלפי אוכלוסייה אזרחית, תהווה את הכוח המרכזי העוסק בשמירת החוק ובפתרון סכסוכים אלימים, הועבר למאבטחים הפרטיים תפקיד זה". עוד נטען בעתירה כי "כנגזרת של הגדרת  תפקידם, המאבטחים מתייחסים לאוכלוסייה הערבית כולה כאויב".

ב-2010 העסיק משרד השיכון 360 מאבטחים במזרח ירושלים בעלות של 52 מיליון שקלים. לפני כשנה נחשף ב"הארץ"  כי משרד השיכון אולץ להעביר עוד חמישה מיליוני שקלים לטובת אבטחת המתנחלים על חשבון סעיפי תקציב אחרים שלו.

מאבטח פרטי בהתנחלות כפר דוד במזרח ירושליםצילום: מיכל פתאל

בתשובת המדינה לעתירה וכן בדיון אתמול טענו באי-כוחה כי המאבטחים במזרח ירושלים מחזיקים בסמכות רק בתוך המתחם עליו הם אמונים, כמו כל מאבטח פרטי. עוד טוענת המדינה שלמשטרה אין יכולת להציב שוטרים ל"שמירה סטטית" על מתחמי המגורים של המתנחלים ומציינת כי לנוכח האיום היומיומי על היהודים החיים בתוך השכונות הפלסטיניות אין ברירה אלא להעסיק את המאבטחים. "לא חסרים מקומות בארץ שיש לנו בהם מאבטחים פרטיים, אם זה בכניסה לעיריות, למשרדים. גם מאבטחים של שרים. יש פה עולם שלם של אבטחה שהמשטרה לא מתעסקת אתו", אמר עו"ד אורי קידר מהפרקליטות, שייצג את המדינה בדיון.

"האם זה לא תפקיד המשטרה לאבטח את הציבור הרחב בסמטאות?", הקשה השופט עוזי פוגלמן. "מה עם הזכויות של העוברים ברחובות ירושלים המזרחית?". נציג המדינה לא ידע להשיב לשאלת השופטים מדוע משרד השיכון ולא המשרד לביטחון פנים הוא שמעסיק ומפקח על המאבטחים. "למה דבר כל כך רגיש נמצא במשרד השיכון?", שאל פוגלמן, "אין לי תשובה חדה", הודה קידר. ואילו נשיא ביהמ"ש העליון אשר גרוניס, העיר בציניות: "אז תתנו את זה למשרד להגנת הסביבה".

לאחרונה הגישו המאבטחים המועסקים במזרח הבירה תביעה בבית הדין לעבודה בירושלים נגד משרד השיכון. מכתב התביעה עולה כי גם מנקודת מבטם הם עוסקים בפעולות שיטור. "המאבטחים מבצעים עבודת שיטור ולוחמה באזורים המוגדרים תחת איום ביטחוני גבוה", נכתב בתביעה, שהועברה ל"הארץ" על ידי התחקירן ניב חכלילי. בהמשך נכתב: "ההנחיות ה'מבצעיות' מגיעות ממשטרת ישראל וממשרד השיכון. באזורים מסוימים עושים המאבטחים שימוש ברשתות הקשר של הצבא והמשטרה ובאמצעותן מדווחים על אירועים ובעיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ