מהומות בחברון |

המשטרה הפלסטינית מתקשה להתמודד עם הפרות הסדר

לאחר מסע הלוויה של מוחמד סלימה, שנהרג אתמול מאש צה"ל, הגיעו מאות צעירים לכיכר השוטר בעיר והחלו להתעמת עם החיילים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כוחות המשטרה הפלסטינית לא הצליחו להתמודד עם הפרות הסדר בחברון יום לאחר ששוטרי מג"ב ירו למוות במוחמד סלימה בן 17. היום נערכו בחברון כוחות גדולים של צבא ומשטרה מחשש שהאירועים האלימים יימשכו, ואכן במשך היום יודו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר חיילי צה"ל.

לאחר תום מסע הלוויה הגיעו מאות צעירים לכיכר השוטר בעיר והחלו להתעמת עם החיילים. הצבא פיזר אותם באמצעות ירי גז וכדורי גומי. דווח על שלושה פלסטינים שנפצעו. בשלב מסוים הגיע למקום בכיר במשטרה הפלסטינית שביקש מהחיילים לנצור אש ולסגת. החיילים הסכימו ולמקום הגיעו כ-50 שוטרים מיחידת פיזור ההפגנות של הרשות. אבל נדמה שלכוחות הרשות אין לגיטימציה לטפל בהפגנות לנוכח ההסלמה בגדה.

הצעירים לא היססו ויידו אבנים גם לעבר השוטרים הפלסטינים, והמשיכו להתעמת עם החיילים. כעבור זמן קצר השוטרים הפלסטינים התקפלו והאירועים נמשכו. בעבר כאשר המשטרה הפלסטינית היתה מגיעה במיוחד במרכזי הערים ההפגנה היתה נגמרת. אך היום בחברון נראה כי מעמדה החלש של הרשות ניכר גם ביחס לשוטריה.

בתוך כך גם היום המשיכו ניסיונות הפיגוע נגד ישראלים בשטחים. אלמונים ירו הערב לעבר תושבת ההתנחלות נוה צוף בשעה שעמדה בטרמפיאדה סמוך ליישובה. התושבת לא נפגעה, וכוחות צה"ל פתחו בסריקות באזור אחר היורים. אתמול נרשמו כמה מקרי ידוי אבנים לעבר מכוניות ישראליות ליד עפרה ובמעלה שומרון, שגרמו לנזק למכוניות. במקרה אחר הושלך בקבוק תבערה לעבר כלי רכב ליד אל חאדר. שלשום הותקף כוח צה"ל בנעלין בבקבוקי תבערה ונאלץ לירות באוויר כדי לחלץ עצמו מההמון.

בחודש האחרון, עוד לפני תחילת מבצע עמוד ענן, נרשמה הסלמה משמעותית של הפרות הסדר בשטחים. שיאם כמובן היה במהלך המבצע, אך גם מאז סופו ישנם אירועים יומיים של זריקות אבנים ובקבוקי תבערה על הצירים, חלקם גרמו לנפגעים. ב-3 בדצמבר, פלסטיני תקף בגרזן אנשי שב"כ בשומרון, ונורה למוות. משיחות עם חיילים בשטח, עולה כי הם חשים כי ישנה עלייה ברמת התעוזה של הפלסטינים באירועים שונים. עם זאת, הקצינים הבכירים בפיקוד מרכז, בראשות מפקד הפיקוד ניצן אלון, סבורים כי לא מדובר במפנה אסטרטגי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ