צה"ל: אין "תקלה ערכית" בהתנהגות החיילים בהפגנה בכפר קדום

הסרט, שבו נראו חיילים נסוגים ממיידי אבנים פלסטינים, עורר ביקורת ציבורית קשה. בכיר בפיקוד מרכז: "הסרט נערך במגמתיות. לא היתה כאן בריחה"

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

תחקיר צה"ל על התקרית בכפר קדום בשומרון ביום שישי האחרון, שצילומי וידיאו ממנה עוררו ביקורת ציבורית קשה, לא העלה "תקלה ערכית" בשיקול הדעת של מפקדי הכוח. עם זאת, בתחקיר נמתחה ביקורת על שגיאות מקצועיות שנעשו תוך כדי העימות עם המפגינים.

בסרט, שזכה להדים רבים, נראו חיילים מיחידת הנדסה סדירה נסוגים לאחר שמפגינים פלסטינים השליכו לעברם אבנים. מדובר בהפגנה שבועית שמתקיימת בכפר, במחאה על סכסוך קרקעות עם ההתנחלות הסמוכה קדומים. הן בימין והן בכלי התקשורת נמתחה ביקורת על כך שהחיילים "ברחו" ושר החוץ, אביגדור ליברמן, אף טען השבוע – בעקבות התקרית בקדום ואירוע נוסף בחברון – כי הלוחמים חוששים לירות בתוקפיהם משום שאינם רוצים לעמוד לדין.

מהתחקיר עולה כי להתמודדות עם ההפגנה נערך כוח בראשות קצין ממפקדת הגדוד. בעת ההפגנה, החליט מפקד הפלוגה לשלוח כוח קטן בפיקוד סמל לתוך ההפגנה, כדי לנסות לעצור פלסטינים שיידו אבנים והשתמשו ברוגטקות נגד החיילים. לדברי קצין בכיר בפיקוד המרכז, "הסרט נערך באופן מגמתי. הוא מורכב משלושה קטעים שונים, שסודרו בניגוד לסדר הכרונולוגי שבו התרחשו".

הקצין טען כי החיילים לא נמלטו מהזירה, אלא רדפו אחר קבוצת מפגינים אחרת לאחר שהמפגינים התפצלו לשתי קבוצות קטנות יותר. בשלב מאוחר יותר, החליט הסמל לנתק מגע לאחר שנותר עם חיילים בודדים לצדו ולא הצליח ללכוד מיידי אבנים. לדבריו, "לא היתה כאן שום בריחה – וזו הנקודה שחשובה בעינינו. לא מצאנו שום תקלה ערכית בהתנהגות החיילים והסמל. היו שגיאות מקצועיות, שכרוכות באופן שבו ניגש הכוח לניסיון המעצר. דברים כאלה יכולים לקרות".

הוא סירב לומר אם יינקטו צעדים פיקודיים כנגד המפקדים המעורבים בתקרית. "בכל מקרה, מפקד שנטל יוזמה צריך לקבל גיבוי מאתנו, גם אם שגה". הקצין הוסיף כי למיטב שיפוטו, כוח ההנדסה שהתמודד עם ההפגנה קיבל הכשרה מתאימה למשימתו ולא היה צורך להציב במקומו שוטרי משמר הגבול.

בפיקוד המרכז הביעו הפתעה מהטיפול התקשורתי הדרמטי שניתן לתקרית. "זו הפעם הראשונה שאנחנו נאלצים לתחקר כך תקרית שגרתית של הפגנה שכללה יידוי אבנים, בלי שאיש נפגע בה באופן משמעותי", העיר קצין בכיר אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ