דו"ח הסי-איי-אי נחשף לראשונה: פולארד התבקש להשיג מידע גם על ישראלים

אחרי שנים של איפול פורסמו פרטים חדשים מחקירת פולארד אחרי תפיסתו; הצהיר כי משימתו היא איסוף מידע על מדינות ערב וברה"מ - ולא על ארה"ב

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ראש הלשכה לקשרי מדע (לק״מ) במשרד הביטחון במחצית הראשונה של שנות ה-80׳, איש השב"כ והמוסד לשעבר והשר לעתיד רפי איתן, ביקש מסוכנו ג׳ונתן פולארד לספק לו "טינופת" על דמויות פוליטיות בישראל; כך אמר פולארד לחוקריו לאחר לכידתו. הודאתו המפורטת של פולארד אומתה בבדיקות פוליגרף ופורסמה היום (שישי) לראשונה בידי "ארכיון הביטחון הלאומי" בוושינגטון, מכון מחקר ותיעוד פרטי הקשור באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בבירה האמריקאית.

הודאת פולארד נכללה במסמך בקרת נזקים, 160 עמודים אורכו, שחובר בידי צוות משותף של הפנטגון והסי-איי-אי לאחר שפולארד הורשע ונידון למאסר עולם, שאותו הוא מרצה זה 27 שנה. עד כה פורסמה רק גרסה מצונזרת מאוד של מסמך זה, אך "ארכיון הביטחון הלאומי" הצליח במאבקו להסרת הצינזור מקטעים רבים.

פולארד סיפר עוד לחוקריו שאיתן ביקש ממנו לספק גם מידע שיסייע בזיהוי ישראלים המוסרים מידע לארה"ב. החוקרים הסיקו ששיתוף הפעולה שלו איתם היה כן ומלא. לדעתם, פולארד נענה לבקשות מפעיליו, אך הגדיל לעשות והעביר ביוזמתו חומרים נוספים. הוא מסר לישראל אלפים רבים של מסמכים, ביניהם בדרגות הסיווג הגבוהות ביותר, מעל "סודי ביותר".

פולארדצילום: אי–פי

איתן ביקש מפולארד ניתוחים פסיכולוגיים של אישים ישראלים שנכתבו בידי מומחי הסי-איי-אי ו״טינופת״ אחרת על ישראלים בכירים; וכן מידע שיזהה ״עכברושים״ ישראלים, כלומר ישראלים שלדעת איתן הלשינו באזני אמריקאים. בעגה המקובלת במערכת הביטחון, המונח ״טינופת״ או ״לכלוכים״, ששיחזר פולארד משיחתו עם איתן, מוכר יותר כ״חומר שחור״.

פולארד סיפר, ובדו״ח מודגש אימות סיפורו בבדיקת הפוליגרף, שיוסי יגור, מפעילו הישיר מטעם לק״מ, במסווה תפקידו הרשמי כקונסול המדעי בניו יורק, עמד בפגישה בפאריס מאחורי גבו של איתן והניד בראשו בחריפות לשלילה, למשמע בקשות אלה. לאחר מכן, ללא נוכחות איתן, אמר יגור לפולארד שהמבצע ייפסק אם ייענה למשאלות איתן.

יגור היה עובד מדינה, בעוד שאיתן, שנכזבה תקוותו להתמנות לראש המוסד ושכיהן זמן מה כיועץ ללחימה בטרור של ראשי הממשלה מנחם בגין ויצחק שמיר, במקביל לכהונתו כראש לק״מ, היה מקורבו של אריאל שרון. הפסקה המסכמת סוגיה זו וקובעת אם אכן פולארד העביר ״טינופת״, או שנמנע מכך, צונזרה כך שהשאלה נותרה ללא מענה.

מחברי מסמך בקרת הנזקים קבעו עוד שפולארד סיכן מקורות ושיטות של קהילת המודיעין האמריקאית, שיתופי פעולה מודיעיניים וכן אינטרסים מדיניים. סיכון נוסף היה גלום בהעברת המידע המסווג מישראל למדינות אחרות. בין השאר, נעזרה ישראל במידע שהעביר פולארד לתכנון מבצע תקיפת מטה אש״ף בתוניס (״רגל עץ״) ב-1985.

בין ממצאי הדו"ח:

* פולארד סבל מנעוריו מבעיות יציבות רגשית ונפשית, לקה לעתים בהזיות (התרברב, בהיותו סטודנט, שהוא סוכן מוסד ונופף באקדח)  ולא התקבל לתוכנית של הסי-אי-איי בגלל שימוש בסמים קלים.

* איתן המליץ לפולארד להתפטר ממודיעין חיל הים ובלבד שלא יעבור בדיקת פוליגרף.

* יגור אמר לפולארד שהדרגים הבכירים ביותר בממשלת ישראל מכירים ומוקירים את החומר שלו.

* פולארד סיפר לחוקריו שלולא נלכד היה מנסה להתקבל לאגף המחקר של משרד החוץ, שם לא נדרשה בדיקת פוליגרף. בתפקידו החדש היה נחשף לחומרים מסווגים ואולי גם משמש סוכן השפעה.

* ציון הידיעות החיוניות (צי״ח) שקיבל ממפעיליו, כדירוג קדימות בהשגת חומר, העמיד במקום הראשון מודיעין על נשק גרעיני במדינות ערב ובפקיסטאן ואחר כך, בסדר יורד, אמצעי לחימה מיוחדים, כגון כימיים וביולוגיים; מטוסי קרב סובייטיים; מערכת ההגנה האווירית (טילי קרקע אוויר) הסובייטית; טילי אוויר-אוויר ואוויר-קרקע סובייטיים; סדר הכוחות, הפריסה והמוכנות של צבאות ערב.

פולארד נימק את הריגול ברצונו לסייע לישראל לנצח במלחמה הבאה. המודיעין האמריקאי העיר ביובש שלהערכתו יצליח בכך צה״ל בנקל גם ללא עזרת פולארד.

הרשלנות המתמשכת בהשגחה על פולארד זועקת מהתנהגותו, שעוררה לעתים דאגה אך לא עד כדי הרחקתו. הוא השתמש במריחואנה ובקוקאין, נקלע לקטטת שיכורים (והזדהה בה כאיש-מודיעין) והסתבך בקשיים כספיים ערב מפגשיו עם ישראלים שהציעו לו שכר חודשי נדיב תמורת מידע.

בין סיפורי הבדים של פולארד לעמיתיו, לאורך השנים: הוא פעל בסוריה בשליחות הסי-איי-אי, נתפס ועונה. עוד טען שיש לו קשרים ענפים בדרום אפריקה, משום שאביו היה ראש שלוחת הסי-איי-אי שם. עמיתיו התעלמו משגיונותיו, משום סגולותיו כקצין-מחקר פיקח ויצירתי. למרות איבחונו כשקרן כפייתי, בין השאר בידי פסיכולוג של מודיעין חיל-הים שהמליץ להעבירו לתחומים בלתי-מסווגים, התקדם מתפקיד לתפקיד ונחשף לחומרים סודיים גם מחוץ לתחומו המוגדר. מאוחר יותר קבע פסיכיאטר כי הוא כשיר לביצוע תפקידו וכי יש בהתנהגותו סיכון לפטפוט אם כי לא לריגול, אך המליץ על טיפול נפשי; פולארד התעלם מההמלצה. הוא נשלח לקבל מידע מהנספח הצבאי של דרום אפריקה, אך מסר לו מידע מסווג, בהפרה בוטה של הוראות מפורשות. פרשה זו הפכה לחקירה ביטחונית נגד פולארד, בכינוי הצופן ״שירת הברבור״, אך התיק נסגר.

מסמך התחקור של פולארד מתאר את התגייסותו לשירות המודיעין הישראלי, שתחילתה במפגשיו - בעברית - עם אל״מ אביאם סלע, מהבולטים בקציני חיל-האוויר ומי ש״טופח לכהן כמפקד החיל״. סלע הינחה את פולארד לספק לו רשימה של מספרי טלפונים ציבוריים בסמוך לדירתו. לכל מספר הוקצתה אות עברית, כדי שפולארד יידע ליד איזה טלפון להמתין להתקשרות. בין החומרים הראשונים שפולארד מסר לסלע, בנוסף למידע על צבא סעודיה, היה תצלום לווין של הכור העיראקי, שהפצצתו ביוני 1981 תוכננה בידי סלע בהיותו ראש מחלקת המבצעים של חיל-האוויר. שלא כמסמכים אחרים, שצולמו והוחזרו כדי לצמצם את הסיכון לפולארד, תצלום הלווין נשאר בידי סלע למזכרת.

כדי לתרץ מימון חופשה בפאריס, לצורך מיפגש עם איתן, הומצא לפולארד דוד, ״ג׳ו פישר״, שנסיעת פולארד עם בת זוגו אן הנדרסון תהיה ״מתנת אירוסין״ ממנו. פולארד גם התבקש להביא תלוש שכר, כדי שאנשי לק״מ יקבעו לפיו את גובה התשלום שיקבל מישראל. התשלום החודשי, 1,500 דולר (אחר כך הועלה ל-2,500 דולר, כהוקרה על הצטיינותו ״באיכות ובכמות״), תאם את שכרו של פולארד מחיל הים האמריקאי, לאחר ניכויים.

בפגישה בפאריס ביקש איתן מפולארד, בנוסף ל״טינופת״ על פוליטיקאים ישראלים ומידע על ישראלים המדווחים לאמריקאים ועל מבצעי מודיעין אמריקאים נגד ישראל, גם מדריך מסווג לסיגינט - מודיעין אותות - וחומר על כוח 17 של יאסר ערפאת. איתן הציג בפני פולארד הערכת מצב קודרת על יחסי הכוחות בין ישראל לסוריה. לבסוף נערך טקס השבעתו של פולארד לאזרח ישראלי והובטח לו שיונפק לו דרכון ישראלי על שם ״דני כהן״.

בפגישה נוספת, בישראל, נועד פולארד עם איתן ב״אזור מאובטח״ של בית החולים בילינסון, שם החלים איתן מניתוח בעינו. איתן הבטיח לפולארד שבנוסף לשכרו החודשי יופקדו מדי שנה 30 אלף דולר לחשבון בבנק שווייצי ושלאחר 10 שנות ריגול תוכל משפחת פולארד להגר לישראל ולנצל את 300 אלף הדולרים שיצטברו בחשבון לבניית חייה החדשים. פולארד אמר לחוקריו שנדהם לשמוע שהמודיעין הישראלי מייעד לו תוכנית עשור.

בין הלקחים שהופקו בתחקיר נמנו יעילות השימוש בפוליגרף, גם להרתעה; חשיבות השהייתה של חשיפה לחומר מסווג עד לסיום תחקירי הרקע הביטחוניים; חיוניות קשב הממונים לנוכח התנהגות משונה וחריגה.

יגור סיפר לפולארד שישראל חדרה לתקשורת של משלחת היועצים הצבאיים הסובייטיים בדמשק ונזקקה למדריך הסיגינט של סוכנת ההאזנות ופיענוח הצפנים האמריקאית, אן-אס-אי, כדי להיעזר בו לשבירת הצופן הסובייטי ולפיענוח התשדורות בין המשלחת לבין המטכ״ל במוסקווה. יגור סיפק לפולארד את הפרק הראשון של המדריך האמריקאי וביקש ממנו להשיג את המדריך המלא. בנוסף לפרטי המודיעין שפולארד הונחה להשיג על סוריה, צבאה ויחסיה עם היועצים הסובייטיים, הוא התבקש למסור מודיעין רפואי על מצבו של חאפז אל-אסד.

בקשות מוגדרות נוספות עסקו במצרים ובקשריה עם תוכנית הטילים של ארגנטינה, בעיקר המיזם המשותף ״קונדור״ - מסמכי מודיעין הפנטגון בנושא זה סגרו בישראל לדברי יגור פערי מידע חשובים - וכן במחקר מצרי על חיל האוויר הישראלי ובמחקר של חברת ווסטינגהאוז על ההגנה האווירית המצרית. בין השאר, העביר לישראל מידע על עמדת משרד החוץ האמריקאי במחלוקת עם מצרים על טאבה. יגור שאל אותו אם יצליח להצטרף לצוות בין-משרדי שעסק באישור מכירות נשק למדינות האזור.

לדברי פולארד, בשני מקרים, שפרטיהם המדוייקים לא היו זכורים לו, סיפק התרעת חירום - על כניסת דגם חדש של הטנק הסובייטי טי-72 לשריון הסורי ועל פיגוע טרור (שסוכל) במכונית תופת שצוידה בלוחיות דיפלומטיות צרפתיות גנובות. פולארד טען שהתרעה כללית הועברה לישראל בידי הסי-אייי-אי, אך ללא כל הנתונים. רבים מהמסמכים שהעביר עסקו בהתפתחויות צבאיות בישראל עצמה, באיראן ובמלחמת איראן-עיראק. פולארד העביר לישראל מידע על התוכנית הגרעינית של פקיסטאן, כולל חומר על מתקן לעיבוד מחדש של פלוטוניום, ליד איסלמבאד.

לפולארד אובחנה הפרעת אישיות גבולית ומנהליו נדרשו להשגיח עליו, אך לדברי חוקריו, ידענותו וכושר הניתוח שלו סינוורו אותם. הם גם לא נזעקו כאשר חודשים מעטים לפני מעצרו ביקש להתקבל מחדש ליחידה שממנה סולק בעבר, אך הופיע לראיון התעסוקה כשהוא מוזנח וסיפר שאשתו נחטפה בסוף השבוע בידי טרוריסטים אירים.

אחת ממסקנות צוות התחקור ובקרת הנזקים ייחסה חלקית את הרשלנות באיתור הסיכון הבטחוני שבפולארד לכך שהפגין אהדה לישראל, שבזכות יחסיה המיוחדים עם ארה״ב לא נכללה ברשימת ״מדינות המבחן״ של משרד המשפטים, כמצדיקות מיקוד מאמץ של מודיעין מסכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ