אינתיפאדה שלישית? בעיקר התקרבות בין פתח לחמאס

הפגנות התמיכה בחמאס בגדה בסוף השבוע לא גלשו לאירועים המוניים, והרשות הקפידה שלא ייצאו מכלל שליטה. המחוות בין הצדדים יימשכו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות שלל הכותרות בדבר אינתיפאדה שלישית שעלולות להביא בכנפיהן עצרות והפגנות חמאס בגדה, נראה כי אירועי סוף השבוע מעידים קודם כל על התקרבות בין חמאס לפתח. רק לאחר מכן מעידות העצרות על הסלמה. אין ספק שבשטח יש התעוררות מסוימת, בעידוד חמאס ותוך התעלמות של הרשות הפלסטינית, אך אין עדיין גלישה לאירועים המוניים ואובדן שליטה.

שלשום (שישי) התקיימה עוד עצרת המונים של חמאס בגדה, הפעם בחברון, בהשתתפות אלפי בני אדם. זאת, יממה בלבד לאחר עצרת דומה בשכם. אתמול קיים חמאס הפגנה נוספת לציון הקמתו, בקלקיליה.

האירועים הללו קורים כמה ימים בלבד לאחר שהרשות הפלסטינית התירה לחמאס - לראשונה מאז ההפיכה בעזה וגירוש פתח מהרצועה ביוני 2007 - לקיים אירועים ציבוריים בגדה.

5 מתוך 5 |
עצרת בשכם, ביום חמישי
1 מתוך 5 |
העצרת בחברון, בסוף השבוע
2 מתוך 5 |
העצרת בחברון, בסוף השבוע

ההפגנות בסוף השבוע היו מרשימות למדי מצד מספר המשתתפים, אבל יותר מכך. מפגני הכוח של חמאס מצליחים להביא, בסופו של דבר, אלפי אנשים יחד, אבל לא עשרות אלפים. הציבור הפלסטיני בגדה מסרב לעת עתה להיענות לקריאות ראשי חמאס, בעזה ובחו"ל, לצאת לאינתיפאדה שלישית.

אמנם ניכרת עלייה במספר הפרות הסדר ברחבי הגדה, בעיקר בגזרת חברון בעקבות הריגת הצעיר הפלסטיני ביום חמישי האחרון, בידי לוחמת מג"ב. אבל נראה שהרשות הפלסטינית מבקשת שלא להניח לאירועים לצאת מכלל שליטה ולהידרדר לאינתיפאדה של ממש. שלשום התעמתו שוטרים פלסטינים עם מפגיני חמאס, שביקשו להתקרב למחסומי צה"ל בחברון.

ההיתרים שקיבל חמאס מהרשות הפלסטינית לקיים עצרות לא נותרו ללא תמורה. אתמול הודיעה צמרת הפתח בעזה כי קיבלה אישור של כוחות הביטחון של חמאס, לקיים עצרת לציון יום השנה של פתח בתחילת 2013, במרכז עזה, באותו מקום שבו התקיימה העצרת המרכזית של חמאס. נראה כי בימים הקרובים יהיו עוד כמה מחוות של שני הארגונים זה כלפי זה, כמו שחרור אסירים הדדי ושיחות בין בכירים, בנוסח שיחת הטלפון בין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) לבין ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל.

אתמול פורסם ביוטיוב, בשם כל הפלגים הפלסטיניים בחברון, סרטון שבו מתחייבים הארגונים לפעול יחדיו נגד ישראל בלי לוותר על אף שעל. אבל לא ברור מה מקורו של הסרטון ומה מידת מהימנותו.

בעצרת חמאס שלשום בחברון, לציון 25 שנה להקמת הארגון, התקיימה תהלוכה בהשתתפות 8,000 בני אדם. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, נשא דברים בטלפון ואמר כי עזה והגדה מאוחדות במאבק לחירות העם הפלסטיני. ציון יום השנה להקמת חמאס בשטחי הרשות הפלסטינית נחשב צעד בונה אמון של שלטונות רמאללה כלפי עזה, שכן בשנים האחרונות נאסר על אנשי חמאס לקיים פעילות פוליטית בפומבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ