ליברמן הגיש התפטרותו: "פרידה זמנית בלבד"

שר החוץ אמר כי פניו אינם להסדר טיעון, והבהיר כי הוא אינו מודאג מהמשפט. "זה ישאיר לי זמן רב יותר לקראת הבחירות". נתניהו יחליפו בתפקיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיש הבוקר (ראשון) את מכתב ההתפטרות שלו לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות הגשת כתב האישום נגדו בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר מבלארוס. התפטרותו של ליברמן תיכנס לתוקף מחרתיים בשעה 10 בבוקר.

לפני ישיבת הממשלה הבוקר אמר ליברמן לכתבים כי התפטרותו היא "פרידה באופן זמני בלבד, ואני מניח שההפסקה תהיה קצרה ביותר". ליברמן הוסיף כי הוא "לא מוטרד באופן אישי" אלא מודאג לגבי בוחריו. הוא הבהיר כי הוא מתכוון להגביר פעילותו בקמפיין הבחירות. "זה ישאיר לי יותר זמן לפעילות לקראת הבחירות ולפגישות עם פעילים ובשטח", אמר. "אני מתכוון להגביר את הפעילות שלי בקמפיין הבחירות".

השר הבהיר כי פניו אינם לעסקת טיעון עם הפרקליטות, אלא למשפט שבו יוכיח את חפותו. ״אני מאוד מקווה שזה יהיה תהליך מהיר", אמר. "הכוונה היא לא לעסקת טיעון אלא להגיע לבית משפט. זו הדרך הנכונה והראויה וצריך לוודא שזה יהיה בתהליך מהיר. לא יודע מאיפה נפוצות שמועות. גם לא החלפתי מילה עם פינקלשטיין על ההתפטרות ולא על ההליך המשפטי. הכל גן עדן״.

צפו ברגעים בכהונתו של ליברמן כשר חוץ

ליברמן שואף לסיים את הדיון בתיק השגריר לפני הבחירות, כדי שיוכל לכהן כשר בכיר בממשלה הבאה, ולכן מעוניין בהשגת הסדר טיעון ללא קלון. במקביל להתפטרותו, ליברמן הודיע כי הוא מוותר על חסינותו.

בכירים בליכוד ביתנו הבהירו כי ליברמן יישאר במקומו ברשימה, ואף יתמודד בבחירות לכנסת ה-19. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר בסוף השבוע כי אינו מתכוון למנות שר חוץ חדש, אלא לקחת לעצמו את האחריות על תיק החוץ בשבועות שנותרו עד הבחירות. לשכת ראש הממשלה מסרה שנתניהו שוחח ביום שישי עם ליברמן ואמר לו כי הוא מאחל לו שיוכיח בהקדם את חפותו גם בנושא היחיד שנשאר על הפרק ויחזור במהרה לכהן בתפקיד בכיר בממשלה.

ליברמן פרסם את ההודעה לאחר ישיבה ממושכת עם עורכי דינו ביום שישי בבוקר וישיבה נוספת עם יועציו הפוליטיים במטה הבחירות של ישראל ביתנו.

"חוות הדעת המשפטית קובעת שאינני חייב, לנוכח נסיבות העניין ופרטי כתב האישום, להתפטר מתפקידי בממשלה", הדגיש ליברמן בהודעתו. "... גם משפטנים בכירים ביותר סבורים שאין בעניין שנותר כל היבט פלילי".

"אני עושה זאת גם משום שאני סבור שאזרחי ישראל זכאים ללכת אל הקלפי לאחר שהעניין כבר הוכרע", כתב ליברמן, "קרי שהכרעה משפטית תתקבל עוד לפני הבחירות". מטרה שאפתנית זו תהיה קשה מאוד להשגה ללא חתימה על הסדר טיעון, ועל כן סביר כי אם עוד לא החלו מגעים ראשוניים לחתימה על הסדר, הם יתחילו מיד.

במקביל להתפטרותו, ליברמן הודיע כי הוא מוותר על חסינותו. בכך, איפשר לזרז את הגשת כתב האישום נגדו לבית המשפט. בסביבתו של ליברמן הסבירו כי צעדיו נועדו להחיש את ההליכים באופן שיאפשר לו לסיים את ההליך המשפטי לפני הבחירות. לשם כך בכוונת סנגוריו לבקש גם את שיתוף הפעולה של הפרקליטות, והפרקליטות מצדה כבר הודיעה כי תשתף פעולה.

סנגוריו של ליברמן הבהירו בסוף השבוע כי המחלוקת ביניהם לבין הפרקליטות אינה על עובדות כתב האישום, אלא בעיקר על פרשנותן המשפטית - כלומר, בשאלה אם הן מגבשות עבירה פלילית, והאם יש בעבירה זו קלון. אם יצליחו להגיע להסכמות בשאלות אלו ויחתמו על הסדר, יש סיכוי שיצליחו להביא לסיום ההליך עוד לפני הבחירות. אם לא, הם סבורים כי לנוכח ההסכמה העקרונית לגבי העובדות, מספיקים דיון אחד או שניים לליבון הסוגיות המשפטיות בבית המשפט.

סנגורו של ליברמן, עו"ד נתי שמחוני אמר אתמול ל"הארץ": "אנחנו חיווינו את דעתנו שליברמן לא צריך להתפטר. יחד עם זאת אנחנו מכבדים את החלטתו. באשר לכתב האישום אין מחלוקת מהותית בנוגע לעובדות, ולכן ניתן לנהל את המשפט ולסיימו עוד טרם הבחירות. יחד עם זאת אנחנו לא שוללים אפשרות להגיע להסדר טיעון בנסיבות העניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ