בתגובה לאי-העברת כספי המסים: פיאד קורא לחרם על תוצרת ישראלית

החלטת ישראל שלא להעביר את הכספים בשל ההצבעה באו"ם, הובילה לכך שמשכורות נובמבר לא שולמו ושהמשק הפלסטיני עומד בפני שביתות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, סלאם פיאד, קורא לציבור הפלסטיני להחרים מוצרים ישראליים (ולא רק מוצרי התנחלויות) כתגובה להחלטתה של ממשלת ישראל שלא להעביר למשרד האוצר הפלסטיני את כספי המכסים והמסים של הרשות. ממשלתו, אמר פיאד, בודקת דרכים לקיים חרם רשמי שמחייב את כלל התושבים, ושאינו רק בגדר המלצה.

בשל ההחלטה הישראלית שלא להעביר לרשות את כספיה, היא אינה מסוגלת לשלם לכ-150 אלף עובדי המגזר הציבורי (כולל אנשי מנגנוני הביטחון) את משכורות חודש נובמבר. משום כך, המורים ועובדי ציבור אחרים, במיוחד במחוז שכם, כבר הודיעו על כוונתם לפתוח בשביתות השבוע.

הלנת המשכורות משפיעה מיידית על כל המשק הפלסטיני וגורמת האטה שמורגשת בכל המגזרים. המורים, למשל, הודיעו שאינם יכולים לממן אפילו את דמי הנסיעה שלהם לבתי הספר. פיאד אמר שחרם על תוצרת ישראלית יניע את הישראלים, שייפגעו ממנו, לדרוש מממשלתם לשנות את החלטתה. 

הפגנה בשכם להחרמת מוצרים ישראליים, אתמולצילום: אי–פי

פיאד, שדיבר אמש (ראשון) עם עיתונאים וסופרים, כינה שוב ושוב את ההחלטה הישראלית, שהתקבלה בעקבות ההצבעה באו"ם, כ"פיראטיות" ו"תוקפנות". הוא אמר שהיא מכוונת לא רק למוטט את הרשות ולפגוע ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה לאזרחיה, אלא לפגוע בפת הלחם של התושבים ולהרוס את החברה הפלסטינית וכושר עמידתה.

הוא ציין כי למורים ולעובדי הציבור יש זכות למחות ולשבות, אך הוסיף שיש להיזהר שלא להפוך את השביתה למכשיר ענישה נוסף בידי ישראל, שפוגע בפלסטינים עצמם. פיאד הזכיר את ימי האינתיפאדה הראשונה, כשישראל סגרה בתי ספר ומורים ותלמידים קיימו "בתי ספר עממיים" כדי להמשיך את הלימודים גם מחוץ למוסדות הרשמיים, ופנה לרגשותיהם הלאומיים של כלל העובדים.

פיאד גם קרא לבנקים הפלסטינים לגלות גמישות בשעת המשבר הנוכחית, הן כלפי התושבים והן כלפי הרשות עצמה. בשנים האחרונות הרשות הפלסטינית עודדה את התושבים לקחת הלוואות ומשכנתאות מהבנקים, אך בשל אי-יכולתה לשלם משכורות מלאות ובזמן, יותר ויותר אנשים מתקשים להחזיר את חובותיהם וחרדים מעיקולים.  בעתות משבר אלו הבנקים נקראים להקפיא את החזר ההלוואות או להקטין את הסכום ולדחות את תשלום הריבית. כמו כן ביקש פיאד מהבנקים להעביר לרשות את עודפי השקלים שאצלם, ולהקטין את כמויות השקלים שבמחזור.

ראש ממשלת הרשות פיאד, בוועידה בעיראק בשבוע שעברצילום: רויטרס

פיאד אמר שמדי חודש זקוקה הרשות לכ-240 מיליון דולר "כדי להתמודד עם התוקפנות הישראלית". הוא הזכיר למדינות ערב את הבטחתן לספק לרשות "רשת ביטחון" וקרא להן להעביר מיידית לפחות את 100 מיליון הדולר שהבטיחו לפני ההצבעה באו"ם על קבלת פלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ