אושרה תוכנית להקמת 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה שבצפון ירושלים

ההרחבה תקשה על יצירת רצף טריטוריאלי בין רמאללה למזרח י-ם. ב-2010 הביא האישור הראשוני שלה למשבר קשה ביחסי ישראל-ארה"ב

ניר חסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ברק רביד

תוכנית להקמת 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה שמעבר לקו הירוק אושרה היום (שני) בוועדה להשלמת תוכניות - תת ועדה מיוחדת של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים. הוועדה שמעה את התנגדויות תושבי השכונה הפלסטינית שועפאט, שעל שטחיהם אמורה לקום התוכנית, ויוצגו ע"י עו"ד סאמי ארשיד. לאחר שמיעת ההתנגדויות החליטה הוועדה להקטין את נפח הבנייה ל-1,500 יחידות במקום 1,700 וכן להורות על שימור אתר ארכיאולוגי שנחשף במקום. ממשרד הפנים נמסר כי עתה יגישו היזמים תוכנית מותאמת להנחיות לקראת האישור הסופי של הפרויקט.

מחר תדון הוועדה להשלמת תוכניות בתוכניות אחרות ושנויות במחלוקת מעבר לקו הירוק בגבעת המטוס. מחרתיים תדון הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית ירושלים בתוכנית נוספת להקמת מאות יחידות דיור בגבעת המטוס. 

התוכנית להרחבת רמת שלמה שבצפון ירושלים אושרה לראשונה במארס 2010, בזמן ביקורו בארץ של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן. האישור הביא למשבר חסר תקדים בין ישראל לבין הממשל האמריקאי והעיב על הביקור. בעקבות המשבר הוקפאה התוכנית ותוכניות נוספות במזרח ירושלים הוסרו מסדר היום. 

גורם במשרד ראש הממשלה מסר כי ההחלטה בעניין רמת-שלמה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אינה בנוגע לתכנית בנייה חדשה. "אלה לא יחידות דיור חדשות", אמר הגורם. "הכוונה לבנות אותם פורסמה כבר לפני שנים ומה שקרה היום זה רק דיון בהתנגדויות לתכנית. מדובר רק בשלב תכנוני נוסף ולא בתחילת בנייה".

לפני שבועיים, לאחר שהפלסטינים התקבלו כחברים משקיפים באו"ם וראש הממשלה הכריז על תנופת בנייה במזרח ירושלים ובהתנחלויות כתגובה לצעד הפלסטיני, שוחררה התוכנית. התוכנית מקודמת עתה במסלול מהיר, באמצעות ועדה להשלמת תוכניות – תת ועדה של הוועדה המחוזית שבסמכותה לזרז קידום תוכניות שתקועות זמן רב. על אף שסעיף החוק להקמת ועדה שכזו קיים כבר מספר שנים, זו הפעם הראשונה שוועדה כזו מוקמת. 

יהודית אופנהיימר, מנכ"לית עמותת עיר עמים, מסרה בעקבות אישור הבנייה ברמת שלמה כי "מקור המהלך הוא בתגובה הישראלית להצבעה באו"ם". לדבריה, ההחלטה "מהווה חלק בלתי נפרד מהמדיניות של ממשלת נתניהו וליברמן, שמטרתה קביעת עובדות בשטח בניגוד למחויבות הישראלית הבינלאומית ובצורה שתקשה על הסדר מדיני עתידי בירושלים. בדומה לאופן בו בנייה ב-E1 צפויה למנוע אפשרות של מדינה פלסטינית רציפה בגדה, כך גם אישור תוכניות הבנייה במזרח ירושלים יקשה על כל הסדר מדיני בירושלים, שהוא הלב של כל ניסיון להסכם שלום ישראלי-פלסטיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ