הודעת גינוי אירופית על הבנייה האסטרטגית בי-ם

גרמניה, צרפת, בריטניה ופורטוגל יפרסמו הודעה משותפת בעקבות ההחלטה לקדם הבנייה ברמת שלמה מעבר לקו הירוק. רה"מ: נמשיך לבנות בבירה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

נציגות האיחוד האירופי במועצת הביטחון של האו"ם – בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל צפויות לפרסם הערב (רביעי) הודעת גינוי משותפת להחלטת ממשלת ישראל לקדם את הבנייה בשכונת רמת-שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים. בהודעה יביעו ארבע המדינות דאגה מכך שקידום הבנייה מעמיד בסיכון את פתרון שתי המדינות. אתמול אמרה דוברת משרד החוץ בוושינגטון כי ארה"ב מתנגדת לקידום הבנייה ברמת שלמה וכי היא מבהירה זאת לישראל באופן קבוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום במהלך ביקור בישיבת הסדר בעכו לאישור תוכניות הבנייה ברמת שלמה ואמר כי על כל המפלגות הציוניות להביע תמיכה בבנייה בירושלים. "איני יכול להבין איך יש מפלגות ציוניות שלא תומכות בבנייה בירושלים", אמר. "ירושלים היא בירת הנצח של מדינת ישראל ואנחנו נמשיך לבנות בה. אחדות ירושלים זה דבר שמבטא הסכמה לאומית רחבה״.

נתניהו אמר את הדברים בעקבות ביקורת חריפה שמתחו עליו אתמול במפלגת העבודה, מפלגת התנועה, מפלגת יש עתיד ומרצ. יו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני, אמרה מוקדם יותר היום במפגש עם סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון כי ההכרזה על הבנייה ברמת שלמה מיותרת. "היא פוגעת ביחסים שלנו עם העולם ואינה מחזקת את מדינת ישראל אלא נועדה להחזיק בקואליציה את השותפים של נתניהו מימין", אמרה לבני.

לבני הוסיפה כי "ישראל צריכה להשקיע בגושי ההתיישבות שיישארו חלק מישראל בכל הסדר עתידי, ולא לזרוק את הכסף על ניסור בתים והעברתם מגבעה לגבעה או בסלילת כביש למקום שלא יהיה חלק מישראל בכל הסדר עתידי".

התוכנית להקמת 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה שמעבר לקו הירוק אושרה אתמול בוועדה להשלמת תוכניות - תת ועדה מיוחדת של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים. הוועדה שמעה את התנגדויות תושבי השכונה הפלסטינית שועפאט, שעל שטחיהם אמורה לקום התוכנית, ויוצגו ע"י עו"ד סאמי ארשיד. לאחר שמיעת ההתנגדויות החליטה הוועדה להקטין את נפח הבנייה ל-1,500 יחידות במקום 1,700 וכן להורות על שימור אתר ארכיאולוגי שנחשף במקום. ממשרד הפנים נמסר כי עתה יגישו היזמים תוכנית מותאמת להנחיות לקראת האישור הסופי של הפרויקט.

התוכנית להרחבת רמת שלמה שבצפון ירושלים אושרה לראשונה במארס 2010, בזמן ביקורו בארץ של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן. האישור הביא למשבר חסר תקדים בין ישראל לבין הממשל האמריקאי והעיב על הביקור. בעקבות המשבר הוקפאה התוכנית ותוכניות נוספות במזרח ירושלים הוסרו מסדר היום.

לפני שבועיים, לאחר שהפלסטינים התקבלו כחברים משקיפים באו"ם וראש הממשלה הכריז על תנופת בנייה במזרח ירושלים ובהתנחלויות כתגובה לצעד הפלסטיני, שוחררה התוכנית. התוכנית מקודמת עתה במסלול מהיר, באמצעות ועדה להשלמת תוכניות – תת ועדה של הוועדה המחוזית שבסמכותה לזרז קידום תוכניות שתקועות זמן רב. על אף שסעיף החוק להקמת ועדה שכזו קיים כבר מספר שנים, זו הפעם הראשונה שוועדה כזו מוקמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ