ועדת התכנון תתכנס לאשר אלפי יחידות דיור בגבעת המטוס

אם התוכנית תאושר בתום הדיון שיתקיים היום- תוקם שכונה יהודית חדשה מעבר לקו הירוק בירושלים. שופט המחוזי האיץ במדינה להרוס בתים במז' י-ם

ניר חסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ברק רביד

התוכנית להקמת השלב הראשון בשכונת גבעת המטוס שמעבר לקו הירוק נדחתה אתמול (שלישי) בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים. התוכנית כללה הקמת כ-900 יחידות דיור באזור אתר הקרוונים הישן שבדרום ירושלים. הוועדה אישרה תוכנית אחרת שתאפשר הקמת מאות יחידות דיור עבור תושבי הכפר הסמוך, בית צפפה.

היום תדון הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתוכנית בנייה אחרת במקום, שכוללת הקמת 2,610 יחידות דיור בגבעת המטוס. אם תוכנית זו תאושר תוקם שכונה יהודית חדשה מעבר לקו הירוק בירושלים. בנוסף, אמש פרסם משרד השיכון מכרז לתפקיד מנהל פרוייקט להקמת שכונה חדשה בהתנחלות גבעת זאב שמצפון לירושלים. השכונה מתוכננת על מקום המכונה גבעת הבננה והיא אמורה להכיל 664 יחידות דיור.

הדיון אתמול התקיים בתת ועדה מיוחדת של הוועדה המחוזית – הוועדה להשלמת תוכניות, שדנה בהליך מהיר בתוכניות בניה שהיו תקועות במשך זמן רב. בימים האחרונים הועלו על שולחנה של הוועדה מספר תוכניות בנייה גדולות מעבר לקו הירוק. שלשום אישרה הוועדה את התוכנית להקמת 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה.

במהלך הדיון אמש נשמעה התנגדותם של תושבי בית צפפה באמצעות עו"ד סאמי ארשיד. ארשיד טען בין היתר כי הוועדה לא מוסמכת לדון בתוכנית מכיוון שמעמד הממשלה הנוכחית היא של ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות בעלת השלכות דרמטיות. בסופו של דבר דחתה הוועדה את התוכנית בשל בעיות תכנוניות ומשפטיות הנוגעות בין היתר למפת הבעלות המורכבת של האדמות במקום ולחיבור בין השכונה החדשה לבין צירי התנועה החשובים באזור. ארשיד בירך על החלטת הוועדה ואמר: "אני סבור שהוועדה נמלכה בדעתה ועשתה מעשה ראוי כשהחליטה לדחות את התוכנית ומנעה פגיעה מאוד קשה באוכלוסיה של בית צפפה וביכולת להגיע להסדר מדיני בירושלים המזרחית".

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה סובל, האיץ אתמול במשרד הפנים לשוב ולהרוס בתים במזרח ירושלים. ההחלטה ניתנה בעתירה של עמותת הימין בצדק וארגון ירוק עכשיו נגד הוועדה המחוזית, בטענה שהוועדה נמנעת מהוצאה לפועל של צווי הריסה שמוציאים בתי המשפט על מבנים בלתי חוקיים שנבנים במזרח ירושלים. בעתירה הצביעו הארגונים על כך שבמזרח העיר קיימים כ-300 צווי הריסה שטרם בוצעו. בהחלטה דחה השופט את טענת הוועדה המחוזית לפיה לא היא האחראית לביצוע הצווים, אלא היחידה לפיקוח על הבנייה - והורה לה לקבוע קריטריונים ולוחות זמנים לביצוע צווי ההריסה.

מוקדם יותר דווח כי נציגות האיחוד האירופי במועצת הביטחון של האו"ם – בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל צפויות לפרסם הודעת גינוי משותפת להחלטת הממשלה לקדם את הבנייה ברמת שלמה. המדינות מביעות דאגה מכך שקידום הבנייה מעמיד בסיכון את פתרון שתי המדינות. בארה"ב תקפו היום את הדיווחים על הבנייה הישראלית בהתבטאות חריפה. משרד החוץ האמריקאי האשים כי ישראל נוהגת ב"דפוס של פרובוקציות" שעומדות בניגוד להצהרות של מנהיגים ישראלים. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אמרה כי הבנייה בהתנחלויות מעמידה את יעדי השלום "בסיכון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במהלך ביקורו בישיבת הסדר בעכו לאישור תוכניות הבנייה ברמת שלמה ואמר כי על כל המפלגות הציוניות להביע תמיכה בבנייה בירושלים. "איני יכול להבין איך יש מפלגות ציוניות שלא תומכות בבנייה בירושלים", אמר. "ירושלים היא בירת הנצח של מדינת ישראל ואנחנו נמשיך לבנות בה. אחדות ירושלים זה דבר שמבטא הסכמה לאומית רחבה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ