כתב אישום נגד המחבל מהפיגוע בתל אביב: מחמד מפארגה, בן 18

הותר לפרסום כי שעות אחדות לאחר פיצוץ האוטובוס בזמן מבצע "עמוד ענן", לכדו כוחות הביטחון את חברי החוליה בטייבה ובאזור מודיעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבוקר (רביעי) הותר לפרסום כי השב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל חשפו את החוליה שהיתה אחראית לפיגוע האוטובוס בתל אביב בזמן מבצע "עמוד ענן". היום נודע כי שעות אחדות לאחר הפיגוע עצרו כוחות של הימ"מ וכוחות נוספים של משטרה את חברי החוליה בטייבה ובאזור העיר מודיעין. כתב אישום הוגש נגדם בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

על פי חוקרי השב"כ, בראש החוליה עמד אחמד מוסא – תושב בית לקיא בן 25 - שהחל בתכנון פיגוע בישראל עוד טרם מבצע עמוד ענן. מוסא רכש לשם כך חומרי חבלה מחשוד נוסף, פואד עאצי – שנעצר אף הוא. לאחר שהחל מבצע עמוד ענן פנה מוסא למוחמד מפארג'ה - תושב בית לקיא בן 18 המחזיק בתעודת זהות ישראלית בעקבות איחוד משפחות. מוסא רצה לנצל את האזרחות הישראלית של מפארג'ה ולהכניס באמצעותו את המטען לישראל. והשניים ביקשו לנקום את מותו של אחמד ג'עברי ולנסות לעצור את המתקפה על עזה

בבוקר הפיגוע מסר מוסא תיק למפארג'ה ובו מטען חבלה לו הוצמד טלפון סלולארי. מוסא הורה למפארג'ה להניח את התיק באוטובוס בתל אביב, ואמר לו כי לאחר הפיגוע, עליו ייקח החמאס אחריות, הוא יעביר לו אימון ירי ברובה m-16 ויפגיש אותו עם פעילי חמאס.

9 מתוך 9 |
פיצוץ באוטובוס בתל אביבצילום: הדר כהן
1 מתוך 9 |
פיצוץ באוטובוס בתל אביב
2 מתוך 9 |
לוחמי מג"ב במצוד אחר המחבל בתל אביב, אחר הצהריים

על פי חקירת השב"כ, מפארג'ה יצא ממודיעין לתל אביב, כשהמטען ברשותו. כשהגיע, הוא חיפש אוטובוס עמוס נוסעים, ובאזור השעה 11:55 עלה לאוטובוס מספר 142 של חברת דן והניח בו את התיק. לאחר שירד מן האוטובוס, התקשר מפארג'ה למוסא, והאחרון הפעיל את המטען מרחוק באמצעות הטלפון הסלולארי.

עוד עלה מהחקירה כי מוסא ניסה לגייס את פואד עאצי לבצע פיגוע התאבדות וכן כי פנה למוחמד דמרה, שנעצר גם הוא, בניסיון לגייס מחבלים מתאבדים פוטנציאלים. חברי החוליה תכננו להגיע לרמאללה לאחר הפיגוע, אולם הם נעצרו בטרם הספיקו לעשות כן.

בפיגוע, שארע בנובמבר האחרון בקו 142 ברחוב שאול המלך בתל אביב, נפצעו 26 בני אדם.

כתב האישום מייחס למפארגה, בין היתר, עבירות של סיוע לאויב במלחמה, ניסיון רצח (עשרות מקרים), גרימת התפוצצות חומר נפיץ וגרימת חבלה חמורה (עשרות מקרים).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ