שליט קטאר יבוא לגדה, חודש אחרי שהיה בעזה

בישראל אישרו את הביקור כדי לחזק את עבאס מול שלטון חמאס בעזה ועל סמך ציפייה שהאמיר הקטארי יסייע למצוקתה הכלכלית של הרשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שליט קטאר יגיע לביקור בגדה המערבית לקראת סוף החודש. הרשות הפלסטינית תיאמה את הביקור עם ישראל, וזו אישרה את הגעתו על סמך ציפייה שקטאר תסייע למצוקתה הכלכלית של הרשות.

האמיר הקטארי, חאמד בן ג'אסם אל-חליפה אל-תאני, ביקר ברצועת עזה לפני מבצע "עמוד ענן". הביקור התפרש כהבעת תמיכה פומבית בשלטון חמאס ברצועה, מהלך בעל חשיבות מדינית רבה. האמיר גם גיבה את הצעד הסמלי במחויבות כספית – הבטחה להעביר סיוע בסך 400 מיליון דולר בשיקום עזה.

האמיר צפוי להגיע לגדה דרך ירדן, בהליך שמחייב תיאום מראש בין הרשות לישראל ומתן אישור ישראלי. הבקשה מהרשות הגיעה בתחילת השבוע, ובישראל התלבטו בתחילה האם לתת לה אור ירוק. ואולם מתאם הפעולות בשטחים, אלוף איתן דנגוט, שמתן האישור נמצא בסמכותו, החליט לבסוף לענות בחיוב. הציפייה במערכת הביטחון היא שהביקור הרשמי יספק חיזוק מדיני להנהגת הרשות בהתמודדות מול חמאס, לאחר המחווה של האמיר לשלטון בעזה.

שליט קטאר לצד איסמעיל הנייה, בביקורו ברצועה לפני חודשצילום: רויטרס

חשוב לא פחות ההקשר הכלכלי של הביקור: הרשות נמצאת כעת במצוקה כספית גדולה ויו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), זקוק לסיוע כלכלי דחוף כדי לעמוד בתשלומי המשכורות לעובדי המדינה ובראשם אנשי מנגנוני הביטחון. ברשות מקווים שבעת ביקורו יודיע האמיר הקטארי על מתן סיוע כספי לפלסטינים בגדה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ