ליפקין-שחק לפני עשור: "לא חשבתי על קריירה צבאית"

הרמטכ"ל ה-15, שמובא היום למנוחות, סיפר כי אמו תכננה לו קריירה של משפטן. פרס: "לחמת, ניצחת, אבל מעולם לא הפסקת לחפש את הניצחון הגדול - שלום ביננו לבין שכננו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא חשבתי על קריירה צבאית. אמא שלי בכלל תכננה לי קריירה של משפטן", כך אמר לפני עשר שנים אמנון ליפקין-שחק, כשנשאל על זכרונותיו מנערותו.

ליפקין-שחק, הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, הלך אתמול לעולמו בגיל 68, והוא בהיום (חמישי) למנוחות בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. ליפקין-שחק אמנם לא תכנן קריירה צבאית, אבל בסופו של דבר זכה בשירותו בשני עיטורי העוז: על תפקודו בקרב כראמה כמפקד סיירת דוכיפת, ועל תפקודו במבצע אביב נעורים ב-1973. בהלוויתו ספד לו ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "שמו הלך לפניו, הוא היה אחד מאותם יחידי סגולה שהפכו את צה"ל למה שהוא".

ליפקין שחק הותיר אחריו אשה, העיתונאית טלי ליפקין שחק, ושישה ילדים. טלי ספדה לו ואמרה כי ״אני יודעת כבר הרבה זמן שזמננו קצוב. שנינו יודעים זאת. אני בת מזל, זכיתי לאהוב אותך ולהיות נאהבת על ידך באותה מידה. הייתי שלך, אני נשארת שלך עד לפגישתנו הבאה, ומשם הלאה״. לאחר מכן נוגן השיר "עוד ניפגש״ של אריק איינשטיין. מילותיו -  ״עוד ניפגש ויהיה לנו טוב. זה יהיה בקרוב קרוב״ - הדהדו גם בתום ההלוויה. 

הלוויתו של אמנון ליפקין-שחקצילום: אלון רון

"לחמת, ניצחת, אבל מעולם לא הפסקת לחפש את הניצחון הגדול והמועדף – שלום בינינו לבין שכננו" ספד נשיא המדינה, שמעון פרס. פרס סיפר על שיחה האחרונה בינו ובין ליפקין-שחק, "עליכם להמשיך, אמרת. עליך להמשיך. עד בוא הנכסף שבחלומותינו. עד בוא השלום. השלום האמיתי עם כל שכנינו. זה אפשרי. זו אחריותינו כלפי בנינו. כלפי בנותינו. כלפי צאצאינו. כן – זה קשה אבל הכרחי. אין אלטרנטיבה...אתה לוחם גדול של ישראל. מדינה שכל חייה נאלצה לעמוד במלחמות".

שר הביטחון, אהוד ברק, סיפר על הצטלבויות דרכם של השניים בשורות צה״ל: בחילופי התפקידים כשליפקין שחק שימש מפקד פיקוד המרכז, ולאחר מכן כשהחליף את ברק בתפקיד ראש אגף המודיעין, סגן הרמטכ״ל, ועד מינויו לראש המטה הכללי של צה״ל. ״רק טבעי היה שאמנון התייצב בכל עוצמתו, פיכחונו ואומץ ליבו, בשירות המשימה של חיפוש כל דרך להבקעה מול הפלסטינים. הבהירות הזאת, כי רק שתי מדינות לשני עמים, גם אם זה קשה, וגם אם יחל בהסדרי ביניים או אפילו במהלכים חד צדדים, רק הוא מבטיח את עתידה של ישראל ואת קיימותם ארוכת הטווח של החלום החזון והמעשה הציוני״. 

ילדיו של שחק, שספדו לו בהלוויה, גוללו את חייהם כ״בנים של״ הרמטכ״ל לשעבר. הבן אורי אמר כי לא תמיד היה זה קל, אך ליבו התמלא גאווה כאשר אמרו לו כי הוא דומה לאביו. ״אנחנו אוהבים אותך ושמחים שלא כואב לך יותר, ומוכנים להתמודד עם הכאב והגעגועים שכבר כאן״, סיפר. מיכל, בתו, סיפרה על ימיו האחרונים של אביה, ואמרה: ״כל כך הרבה מלחמות וקרבות נלחמת בחייך וכך גם את מלחמתך האחרונה. זה היה הקרב היחיד שבו לא ניצחת״.

כמו שלושה רמטכ"לים נוספים של צה"ל -חיים לסקוב, מרדכי מקלף ויעקב דורי - גם הוא למד בצעירותו בפנימייה הצבאית של בית הספר הריאלי בחיפה. לפני עשור, כשבית הספר הריאלי חגג 90 להיווסדו, סיפר ליפקין-שחק על חוויותיו כתלמיד במחזור ח', בדברים שכתב לספר זיכרון של בית הספר, שראה אור לרגל המאורע.

במחזור של ליפקין-שחק למדו גם האלופים במיל' מתן וילנאי וגיורא רום. "הייתי תלמיד סביר. לא גדול המשקיענים. הלימודים היו בעדיפות שנייה. חיי הפנימייה הצבאית היו עיקר חיינו", סיפר.  "ידעתי לאן אני בא. ידעתי פחות או יותר מה מצפה לי, ואהבתי את מה שמצאתי. מבחינתי זאת היתה הרפתקה מרובת עניין ואת זה בדיוק חיפשתי", סיפר ליפקין-שחק, שנולד ב-1944בתל אביב.

המורה שזכר לטובה מתקופת לימודיו היה שמעון בר חמא, שלימד שם בין 1957 ל-1987 ואף היה סגן המנהל. "בר חמא היה בן אדם, דיבר איתנו בגובה העיניים, הבין אותנו", ציין ליפקין-שחק. "אם אני צריך להגיד מה לקחתי איתי זה בעיקר החברים, היינו חבורה מגובשת, נשארנו חברים טובים עד היום", הוסיף.

את שירותו הצבאי החל ליפקין בעת שהתגייס ב-1962 לשורות חטיבת הצנחנים, שבה עשה את מרבית שירותו הקרבי. בגיל 24 מונה למפקד פלוגת הסיור ״דוכיפת״, עמה השתתף במבצע כראמה בירדן בשנת 1968. ליפקין, בעל שני עיטורי העוז, מונה בשנת 1995 לתפקיד הבכיר ביותר בשורות הצבא  - ראש המטה הכללי, כשהוא בן 51. לפני מינויו הודיע ליפקין שחק על מחלת סרטן הדם בה לקה, אך הבריא ממנה טרם נכנס לתפקידו. בזמן כהונתו אירעו מהומות מנהרת הכותל,  אסון השייטת, אסון המסוקים והשריפה בסאלוקי.

עם שיחרורו משירות הקים את מפלגת המרכז יחד עם דן מרידור ורוני מילוא. הוא כיהן כחבר כנסת וכשר התיירות, ובהמשך גם כשר התחבורה. ב-2001 התפטר מן הכנסת, לאחר כישלון ברק בבחירות לראשות הממשלה דאז. מאוחר יותר, חתם על הסכם ז׳נווה ופעל לקידום פתרון מדיני. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ