שני קצינים הורשעו במשפט מות החייל שעורר סערה בקרב אנשי המילואים

אל"מ שלומי כהן וסא"ל אסף רספלד הורשעו בהתרשלות בפרשת מותו של רס"ל אסף וקסמן. אם החייל: "התייחסו אליו כאל ציוד מתכלה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי בקריה הרשיע היום (שני) שני קצינים בהתרשלות בפרשת מותו של חייל המילואים רב-סמל במיל' אסף וקסמן, שנהרג בהתהפכות נגמ"ש באימון מילואים בנובמבר 2007. השניים, אלוף משנה שלומי כהן וסגן אלוף במיל' אסף רפלד הואשמו בגרימת מוות ברשלנות, אך הורשעו כאמור בהתרשלות – עבירה קלה בהרבה. קצין נוסף שהועמד לדין בפרשה, רס"ן דודי קלנר, זוכה לאחר שבוטל כתב האישום נגדו.

בני משפחתו של אסף וקסמן קיבלו את הכרעת הדין בכעס. אמו של וקסמן, רחל, אמרה כי התייחסו אל בנה "כאל ציוד מתכלה. זו לא היתה מלחמה, זה היה תרגיל. אין שום סיבה שהבן שלי יצא למילואים ויחזור בארון". אביו של אסף, לאון, הוסיף כי הוא לא היה שמח לו הקצינים היו מורשעים בגרימת מוות ברשלנות. "מי שצריך להיות עצוב יותר זה צה"ל. מישהו אשם שהבן שלי נהרג".

בסנגוריה הצבאית התייחסו לביטול כתב האישום של רס"ן קלנר, ואמרו כי לא זכור להם מקרה בו בוטל כתב אישום באופן זה, בייחוד בעבירה משמעותית כמו גרימת מוות ברשלנות. עם זאת, בית הדין הצבאי קבע בהכרעתו כי קלנר אמנם פעל ברשלנות, אך זו היתה "מתוחכמת ומצומצמת".

 הסיבה לביטול כתב האישום, על פי בפסק הדין, היא שרשלנותו לא עלתה על זו של מפקד פלוגה נוסף בגדוד, אורי זיסר, שהועמד לשימוע בפני הפרקליטות הצבאית, אך לבסוף לא הוגש נגדו כתב אישום. קציני צה"ל שהתייחס לנושא אמר כי בעת השימוע שנערך לו, טען זיסר כי ידע רק בדיעבד על כך שוקסמן אמר כי הפעם האחרונה שנהג בנגמ"ש היה בעת שירותו הסדיר. לדברי הקצין, דבר זה לא הספיק כדי להעמידו לדין במישור הפלילי. עוד הוסיף הקצין כי בעת שזומן זיסר לעדות במהלך הדיונים במשפט בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה, אמר כי ידע על דברי וקסמן כבר בעת האימון עצמו. עם זאת, לא ניתן היה אז להעמידו לדין מאחר שלפי חוק השיפוט הצבאי, ניתן להעמיד קצין מילואים לדין על עבירה שביצע בזמן שירותו רק עד חלוף שנה מיום המקרה.

לאון ורחל וקסמן והמ"פ, רס"ן דודי קלנר, ביציאה מבית הדין הצבאי צילום: מוטי מילרוד

עו"ד יהודה גרינהויז-לנדוי, המייצג את מפקד הפלוגה שזוכה ביחד עם רס"ן ענת ויינברג וסרן אבי פינרסקי מהסנגוריה הצבאית, אמר כי "מדובר בעינוי דין שנמשך הרבה מאוד שנים. הוא זוכה היום אחרי מסע מפרך, אני שמח על כך, ואני צר על התוצאה הקטלנית - דבר שהיה יכול להימנע אם הצבא היה נוהג אחרת".

התובע הצבאי במשפט, סגן אלוף במיל' עו"ד נדב ויסמן, אמר כי "ביה"ד הצבאי המיוחד נתן היום פס"ד ארוך ומקיף שקבע את החובה ללמוד, לקבל ולקיים את הוראות הבטיחות ברמה גבוהה. זה לא יום שמח, אנחנו לא שמחים שקציני צה"ל התרשלו, ואנחנו מקווים שפס"ד ישמש את הצבא לשיפור".

לבית המשפט הגיעו היום עשרות קציני מילואים כדי ללוות את הנאשמים, וכן קצין מילואים ראשי תא"ל הושע פרידמן.

לפני למעלה מארבע שנים הורה הפרקליט הצבאי הראשי אז, אביחי מנדלבליט, על הגשת כתבי אישום נגד ארבעה ממפקדיו של וקסמן, להם יוחסו עבירות של גרימת מוות ברשלנות. זאת, לאחר שוועדת חקירה צבאית, שבדקה את התאונה, המליצה להסתפק בצעדים פיקודיים נגד המעורבים, וביניהם הדחת מפקד הפלוגה.

לאחר התאונה התברר כי וקסמן נהג בנגמ"ש למרות שלא נהג ברכב מסוג זה במשך תשע שנים לפני התאונה, אלא עבר רענון קצר בלבד לפני כן. למרות זאת, וקסמן שנדרש לנהוג בנגמ"ש, התהפך עם הרכב, ונמחץ תחתיו למוות.

בפרשה הועמדו לדין ראש מטה האוגדה אליה השתייך הגדוד, קצין בדרגת אלוף-משנה, מפקד הגדוד, מפקד הפלוגה ומפקד הנגמ"ש. האחרון, הזוטר מבין אנשי המילואים שהועמדו לדין, הודה והורשע השנה במסגרת הסדר טיעון בגרימת מוות ברשלנות, ונידון למספר חודשי עבודות צבאיות, מאסר על תנאי, והורדה לדרגת טוראי. עניינם של שלושת הנאשמים הנוספים טרם הוכרע, והוא צפוי להיות מוכרע היום בבית הדין הצבאי לאחר חודשים ארוכים של דיונים בנושא.

המשפט על "פרשת הנגמ"ש" עורר עניין בקרב אנשי מילואים רבים, שביקרו את ההחלטה להעמיד לדין פלילי את אנשי המילואים, ותהו אם בפעם הבא שיקראו לשירות מילואים, יצטרכו לבטח עצמם באופן פרטי כנגד האפשרות כי יועמדו לדין לאחר מכן.

במכתב ששלחו 50 מפקדי מילואים, מרביתם בדרגת סגן-אלוף, בחודש פברואר באחרון לרמטכ"ל בני גנץ, הם טענו כי עצם העמדתם לדין של אנשי המילואים מקורה בחוסר הבנת הפעילות המבצעית. "העניין המרכזי והמהותי הוא הנזק האפשרי לרוח הפיקוד יחד עם תחושות שליליות קשות. נאמר זאת ביושר ובגילוי לב – אנו חוששים כי התהליך הקשה ועינוי הדין... יגרמו למפקדים רבים למחשבה שנייה טרם ייקחו על עצמם אחריות בכללך ויוזמות פיקודיות, מתבקשות בפרט", כתבו.

אנשי המילואים ציינו גם את חוות דעתו של האלוף במילואים ישי בר, פרופסור למשפטים ומי שהיה בעת שירותו הצבאי נשיא בית הדין הצבאי לערעורים ומפקד גיס. זו קבעה כי בכל הנוגע לרענון הנחיות הבטיחות, פעל מפקד הגדוד "מעל ומעבר לנורמה המקובלת אצל מפקדים ברמתו". עוד ציין כי מתוקף ניסיונו המצטבר (האלוף במילואים בר פיקד על קורס להכשרת מפקדי גדודים, חטיבות ואוגדות), פעילותו של מפקד הגדוד חורגת לטובה, ולדבריו הוא גבוה במידה רבה מהנורמה המקובלת בצה"ל. "אודה ולא אבוש", כתב בר, "אינני מבין את הרשלנות המיוחסת לו".

הוריו של אסף וקסמן, לאון ורחל, שנכחו בכל הדיונים בבית המשפט, מנהלים מאבק למען לקיחת אחריות על תוצאות התאונה. במכתב שכתבו לרמטכ"ל, ושפורסם באותה עת ב"מעריב", כתבו כי "המשפט הפך למלחמת צבא המילואים בצבא הסדיר, ובננו שילם את המחיר. הקצינים לא מוכנים לקחת אחריות על מעשיהם. תמיד טוב לזרוק אותה על הש.ג", כתבו.

הנגמ"ש בו נהג אסף וקסמן לאחר ההתהפכות, נובמבר 2007צילום: ג`יני
האם סכנה של העמדה לדין פלילי תפגום בנכונותכם להתייצב לשירות מילואים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ