ארגון זכויות אדם: חמאס אחראי לפשעי מלחמה במבצע עמוד ענן

לדברי Human Rights Watch, בחמאס הבהירו כי שיגור רקטות מעזה לישראל נועד לפגוע באזרחים. ישראל אחראית לפשעי מלחמה כי תקפה מתקני תקשורת

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch) HRW) טוען כי פעילי החמאס ברצועת עזה אחראים לפשעי מלחמה, לנוכח שיגור מאות רקטות לעבר אזרחים ישראלים בימי הלחימה שהיו באזור בחודש שעבר, במבצע "עמוד ענן".

הדו"ח מצטט את הודעותיהם של הארגונים ברצועה, כמו גדודי עיז א-דין אל-קסאם, לאחר שיגור הרקטה לתל אביב ב-18 בנובמבר, שבה הם מסבירים כי זהו תגמול על "האגרסיביות הנמשכת נגד הפלסטינים". הארגון מציין כי דיני המלחמה אוסרים על פעולת תגמול נגד אזרחים, ללא קשר לפעולות הצד השני, בין אם הן חוקיות או לאו. "ההצהרות של קבוצות חמושות, שהן בכוונה שמו כמטרה עיר ישראלית או אזרחים ישראלים מביאות לידי ביטוי את כוונתם לבצע פשע מלחמה", מציין הדו"ח, הדורש מחמאס – הסמכות השלטונית ברצועת עזה – לעמוד על דיני המלחמה ולהעניש את האחראים להפרות.

HRWגם מנתח בדו"ח את ארסנל הנשק שמחזיקים הארגונים ברצועה וטוען כי אינו מדויק מספיק כדי "להתמקד במטרות צבאיות באזור מיושב או בסמוך לו". "העדרם של כוחות צבא ישראלים באזורים שבהם רקטות פגעו, כמו גם הצהרות מצד מנהיגי הארגונים החמושים הפלסטינים שמרכזי האוכלוסייה יהיו מטרות, מצביעים על כך שהארגונים תקפו במכוון אזרחים ישראלים ומטרות אזרחיות".  הארגון מציין גם את שיגורי הרקטות מתוך אזורים מאוכלסים ברצועת עזה. על פי נתוני צה"ל, בשמונת ימי המבצע נורו לישראל כ-1,500 רקטות וטילים, בין היתר לראשונה לעבר תל אביב וירושלים. מהירי נהרגו שלושה אזרחים ישראלים ועשרות נפצעו.

בית ספר באשקלון לאחר נפילת טיל במבצע "עמוד ענן"צילום: מוטי מילרוד

בדו"ח דומה שפרסם הארגון בשבוע שעבר, נטען כי גם ישראל ביצעה פשעי מלחמה במבצע, לאחר שתקפה עיתונאים ומתקני תקשורת בעזה. לטענת HRW, בהתקפות נהרגו שני צלמים פלסטינים ונפצעו לפחות עשרה אנשי תקשורת. באחת ההתקפות, טוען הארגון, נהרג פעוט בן שנתיים שגר בסמוך לבניין שהופצץ. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ