בית משפט אירופי דחה עתירת ארגון ימין לחשוף מידע על עמותות בישראל

עמותת NGO מוניטור, שעוקבת אחר פעילות עמותות שמאל, מנסה להשיג את המסמכים זה כעשור. לטענת האיחוד, המידע ישמש לפגיעה בארגוני זכויות אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר ארבע שנות מאבק משפטי, בית המשפט האירופי לצדק דחה את בקשת ארגון הימין NGO מוניטור לקבל מסמכים הנוגעים למימון 116 פרויקטים של עמותות זכויות אדם בישראל.

NGO מוניטור היא עמותת ימין שעוסקת במעקב אחר פעילות של עמותות שמאל, במטרה להצביע על ה"התערבות זרה" בענייניה של מדינת ישראל. במשך השנים הוציאה העמותה דו"חות מידע וניתוח על הפעילות של ארגונים אלו.

נשיא העמותה הוא פרופסור ג'רלד שטיינברג, מומחה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן. ב-2008, פנה שטיינברג לאיחוד האירופי בבקשה לקבל על פי חוק חופש המידע האירופי, למעלה מ-200 מסמכים הנוגעים ל-116 פרויקטים שהאיחוד מימן בשנים 2006-2008, במסגרת שתי תוכניות של האיחוד לקידום השלום במזרח התיכון ולקידום זכויות האדם בכלל.

שטיינברג ביקש לקבל את ההצעות של הארגונים, את טופסי ההערכה שהאיחוד האירופי ערך, את השיקולים לאישור הפרויקטים, וכן את הדיווחים שהגישו הארגונים לאיחוד האירופי בדבר אופן השימוש בכסף. לאחר תכתובת ארוכה החליטו באיחוד האירופי שלא למסור את רוב המידע בנימוק שהמזרח התיכון הוא אזור לא יציב, ועל כן ישנה סכנה להטרדה ופגיעה בארגוני זכויות האדם, וכן יש חשש שהרשות הפלסטינית בגדה ובעזה תפסיק פעילות משותפת עם ארגונים ישראלים.

ג'רלד שטיינברג ב-2010צילום: אלון רון

ב-2010 עתר שטיינברג לבית המשפט האירופי לצדק בלוקסמבורג, המוסמך לדון בענייני חופש המידע, בבקשה להפוך את החלטת האיחוד האירופי. בסוף החודש שעבר החליט בית המשפט לקבל את כל הנימוקים של הוועדה לא למסור את המידע, ולחייב את שטיינברג לשאת בהוצאות המשפט.

שטיינברג עצמו אמר: "במשך למעלה מעשור האיחוד האירופי שומר את המידע על מימון ארגונים לא ממשלתיים בסוד מוחלט. הנימוק היחיד שלהם זה ביטחון הציבור ואינטרסים מסחריים. המסקנה שלי היא שיש להם משהו להסתיר. בנוסף להפרה של עקרונות בסיסיים של שקיפות ממשלתית, המימון הסודי, מחפש לעשות מניפולציה על התהליך הדמוקרטי בישראל. נמשיך לחפש את המסמכים הרלוונטיים במטרה לספק את השקיפות החסרה".

מיכאל ספרד, עורך דין המתמחה בעתירות של אירגוני זכויות אדם, אמר ל"הארץ" כי "פרופ׳ שטיינברג ממציא שדים ואז רודף אחריהם. בדרך הוא משכנע את האירופים שהחששות לשלומה של הדמוקרטיה הישראלית מוצדקות. כל נתוני התרומות של מדינות זרות לארגוני זכויות אדם ישראלים מפורסמים באתרי האינטרנט של הארגונים, כנדרש בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ