גילי כהן
גילי כהן

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל, יוזם הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבחינת מסמך הרפז. ח"כ אריאל (הבית היהודי) מתכוון להעלות לדיון בוועדה לביקורת המדינה את הנושא, כאשר לפי החוק, הוועדה לביקורת המדינה יכולה להורות על פתיחת חקירה ממלכתית, בהסתמך על עיקרי דו"ח מבקר המדינה. ההערכה היא כי בתוך שבועיים יתקיים דיון בנושא, אליו יזומנו מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שיציג את עיקרי הדו"ח, והמבוקרים המרכזיים, שיפרטו את עמדתם בנושא.

ח"כ אריאל הסביר ל"הארץ" כי הרקע למהלך נובע גם מעיקרי הדברים שעולים מבדיקת המבקר בנושא הפרשה, וכן מבקשת המבקר הקודם לפתוח בחקירה פלילית בנושא, דבר שלא בוצע עד כה. "אם היתה חקירה פלילית יכול להיות שלא היינו מבקשים להקים ועדת חקירה כי הדברים היו ממוצים, אבל הם לא", אמר ח"כ אריאל. "זה הצבא, זה משרד הביטחון – אלו הדברים הכי חשובים לכולנו, ואסור שהאמון בהם ייפגע. יש קוד אתי לצה"ל, שהוא חשוב מאין כמוהו וצריך לשמר אותו".

אתמול שלח יו"ר הוועדה לביקורת המדינה מכתב נוסף אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, וקרא לו לפתוח בחקירה פלילית בפרשה. לפני שלושה שבועות, אמר, קיבל תשובה מוינשטיין כי האפשרות לפתוח בחקירה פלילית בפרשה עדיין נמצאת בבדיקה, ואין החלטה בנושא.

אורי אריאלצילום: תומר אפלבאום

דו"ח המבקר בפרשת "מסמך הרפז" הועבר לפני כחודש אל המבוקרים העיקריים, לקראת פרסומו העתידי. הדו"ח מגולל את היחסים העכורים בין שתי הלשכות – של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ושל שר הביטחון, אהוד ברק. כעת מוגדר הדו"ח ופרטיו כמסמך "סודי ביותר", וישנו צו איסור פרסום על החומרים העיקריים שנמסרו למבוקרים המרכזיים במהלך העברת טיוטות הדו"ח.

בוועדה לביקורת המדינה השלימו באחרונה את תהליך הצנזור של דו"ח המבקר בפרשה, במסגרתו נמחקו פרטים ביטחוניים מסווגים שהופיעו בו. לדברי ח"כ אריאל, בתום דיון בוועדת המשנה בנושא ביום ראשון האחרון, הוא קיבל את הסכמתן של סיעות הקואליציה לקיים דיון בנושא ועדת החקירה במליאת הוועדה לביקורת המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ