נמשך גל אישורי הבנייה מעבר לקו הירוק: גילה תורחב לכיוון בית ג'אלה

לאחר שבשבועיים האחרונים כבר אושרו שתי תוכניות לבניית יותר מ-4,000 יחידות דיור, אושרה בנייה של כ-1,000 יחידות דרומית לשכונת גילה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה תוכנית להרחבת שכונת גילה שבדרום ירושלים. התוכנית, המכונה "גילה – מורדות דרומיים" כוללת את הקמתן של כ-1,000 יחידות דיור בשטח המצוי דרומית לשכונה, לעבר אזור בית ג'אלה ומנזר כרמיזן. ההתנגדויות לתוכנית נידונו ביום חמישי האחרון.

ההחלטה על אישור התוכנית התקבלה כבר ביום חמישי, לאחר סיום הדיון בהתנגדויות. אולם לדברי גורם המקורב לנושא, התבקשה הוועדה שלא לפרסם את ההחלטה במשך מספר ימים כדי שלא לגרום נזק מדיני לישראל מיד לאחר הדיון במועצת הביטחון של האו"ם. בדיון שהתקיים ביום רביעי שעבר החליטו כל חברי מועצת הביטחון, מלבד ארה"ב, לגנות את ישראל על הבנייה בהתנחלויות ובפרט באי-1. מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה לדברים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שלישי) לבנייה בירושלים בכנס השקת הקמפיין של מפלגת הליכוד-ביתנו ואמר "כי בעזרת השם נמשיך לחיות ולבנות בירושלים שתמשיך להיות מאוחדת תחת ריבונות ישראל. בשנים האחרונות עשינו רבות כדי לחזק את ההתיישבות ונמשיך לפעול כדי לחזק את ההתיישבות". הוא שאל: "האם אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שיצטרך להקדיש הרבה מזמנו לפוליטיקה קטנה או ראש ממשלה שיקדיש את כל זמנו ומרצו להגן על המדינה לחזק אותה. לי אין ספק מה התשובה".

גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס לבנייה ואמר: ״יש לנו מחלוקת אחת עם העולם. המחלוקת היא בניה בירושלים ובגושי ההתיישבות. לכן צריך ממשלה מאוחדת וחזקה שיודעת לעמוד בלחצים. זה ההבדל בינינו לבין השמאל. אנחנו רוצים ירושלים הבנויה והם רוצים ירושלים החצויה".

חבר הוועדה המחוזית ומועצת עיריית ירושלים, יאיר גבאי, בירך על אישור התוכנית ואמר: "כדי לשריין את ירושלים מפני ההזיות שמוכרת קתרין אשטון לפלסטינים. עלינו לאשר עוד 20 אלף יחידות דיור בעיר".

מנגד ח"כ דב חנין מחד"ש גינה את ההחלטה: "בולמוס הבנייה של ממשלת נתניהו בהתנחלויות אינו יודע שובע. לנתניהו לא איכפת שהבנייה בשטחים הורסת כל סיכוי לשלום, וגם לא איכפת לו מכך שישראל מאבדת אפילו את תמיכת המדינות הקרובות לה ביותר. נתניהו נחוש לעורר פרובוקציות, שאת החשבון עליהן נשלם כולנו".

בשבועיים האחרונים אושרו בהליך מהיר שתי תוכניות בנייה גדולות מעבר לקו הירוק. על פי האחת, יבנו למעלה מ-2,600 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בדרום העיר, בשטח אתר הקרוואנים הישן – כאשר כמה מאות יחידות בתוך התוכנית מיועדות להרחבת בית צפפה. לטענת הפלסטינים וגורמי שמאל, התוכנית תשלים את הקפת הכפר בית צפפה בשכונות יהודיות ותקשה מאוד על חלוקת העיר בעתיד. התוכנית השנייה שאושרה בוועדה תביא להקמת 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה.ברמת שלמה שבצפון ירושלים ובגבעת המטוס שבדרומה.

כל התוכניות מצויות מעבר לקו הירוק ולטענת הפלסטינים ואנשי השמאל האישורים הם חלק "מהעונשים" שהטילה ישראל על הפלסטינים בעקבות פנייתם לאו"ם. במשרד הפנים מכחישים את הטענה ואומרים שמדובר בהליך רגיל.

"ממשלת נתניהו ממשיכה לנצל כל דקה עד לבחירות כדי לקבוע עובדות בשטח שיקשו על הסדר של שתי מדינות", אמרה בתגובה רכזת מעקב התנחלויות בשלום עכשיו, חגית עפרן.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ