מו"מ שמום |

דו"ח פנימי במשרד החוץ: האיחוד האירופי ינסה לכפות הסדר מדיני

באיחוד מאסו בקיפאון המדיני ואומרים לא עוד. על פי הדו"ח, חידוש המו"מ כבר לא מעניין את האירופים שיפעלו לכפות הקמת מדינה פלסטינית ב-2013

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ביום שני התכנסו 50 מבכירי משרד החוץ באולם "אבריאל", בו מתקיימות בדרך כלל הפגישות המדיניות עם שרי חוץ זרים שמבקרים בישראל. הישיבה הארוכה, שהחלה אחר הצהריים, הסתיימה מאוחר בערב, לאחר חמש שעות של דיונים.

הדיון הממושך התקיים כחלק מגיבוש הערכת המצב המדינית של משרד החוץ. בזה אחר זה הציגו ראשי האגפים השונים את הניתוח שלהם לגבי מעמדה הבינלאומי של ישראל ב-2012 והדרכים לקדם מהלכים מדיניים בשנה הבאה.

התוצר של דיונים אלה, שיסתיימו בעוד כשבוע, יהיה מסמך שיוגש אחרי הבחירות לשר החוץ ולראש הממשלה הבאים. ואולם קיימת אפשרות לא רעה שבשני התפקידים יחזיק אותו אדם - בנימין נתניהו. המסמך לא יכלול רק את הערכת המצב המדינית, אלא גם המלצות למדיניות עבור הממשלה הבאה בנושאים כמו תהליך השלום, היחסים עם ארה"ב והאיחוד האירופי, המשבר עם טורקיה וההתמודדות עם התמורות בעולם הערבי.

כאשר נכנסה ציפי לבני למשרד החוץ החלה להנהיג הערכת מצב שכזו מדי שנה, אולם כאשר החליף אותה אביגדור ליברמן, הוא החליט לבטלה. ליברמן אמנם נהג לאפשר לדרג המקצועי לדבר בחופשיות בדיונים, כשהוא מאזין בקשב רב, אך היה מסכם אותם באמירה לפיה הוא אינו מסכים לאף מלה שאמרו הדיפלומטים. כעת, כשליברמן נאלץ להתפטר, יכולים אנשי משרד החוץ לקדם את הערכת המצב השנתית ביתר קלות.

התחושה בדרג המקצועי במשרד החוץ בימים אלה היא שמעמדה הבינלאומי של ישראל נפגע מאוד בארבע השנים האחרונות, במיוחד מול האיחוד האירופי. הרקע לכך הוא הקיפאון המדיני וההתנהלות סביב המהלך הפלסטיני באו"ם, בדגש על גל הבנייה בהתנחלויות.

ב-18 בדצמבר, כמה ימים לפני שהתכנס דיון הערכת המצב, הופץ במשרד החוץ דו"ח פנימי שעסק במדיניות האיחוד האירופי כלפי ישראל ותהליך השלום עם הפלסטינים. הדו"ח, שחובר לאחר המהלך הפלסטיני באו"ם והמחאות החריפות באיחוד האירופי נגד גל הבנייה בהתנחלויות, נכתב בשפה דיפלומטית, אולם מי שקורא אותו בקפידה יכול לראות בו צפירת אזהרה מדינית.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, הדו"ח מצביע על כך שאחד האתגרים שאיתם תצטרך הממשלה החדשה בישראל להתמודד ב-2013 הוא לחץ כבד מצד האיחוד האירופי להתקדם בנושא הפלסטיני. הדו"ח קובע כי למרות שבשלב זה אין יוזמות שלום מפורטות חדשות מצד אישים בינלאומיים, קיימת התפכחות באיחוד האירופי מיכולתו של התהליך המדיני במתכונתו המוכרת, כלומר משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים, להביא לפתרון.

התסריט המרכזי שממנו מזהירים במשרד החוץ הוא ניסיון של האיחוד האירופי לכפות על ישראל ועל הפלסטינים הסדר מדיני, שלא במסגרת משא ומתן ישיר. "האירופים נוטים יותר מבעבר לקדם את הקמתה בפועל של מדינה פלסטינית במקביל לתהליך המדיני וללא התניה נדרשת בין המסלולים", נכתב בדו"ח.

במשרד החוץ השוו בין נוסח ההחלטות של שרי החוץ של האיחוד האירופי בשנים האחרונות וסימנו שינוי משמעותי בהחלטה האחרונה. בניגוד לעבר, נמחקה הנוסחה כי הדרך הטובה ביותר להתקדמות היא משא ומתן ישיר. במשרד החוץ סבורים שמדובר ברמז לחיפוש דרך לקידום הפתרון של שתי מדינות גם בהיעדר רצון של הצדדים.

"ניכרת הבנה גוברת באיחוד האירופי של חוסר האפקטיביות של התהליך הנוכחי", נכתב. "הבנה זו מלווה בקריאות חוזרות ונשנות למציאת ערוצים חדשים להתקדמות... לאירופים לא די עוד בהכלה (של הסכסוך, ב"ר) - הדגש מבחינתם אינו על עצם קיומו של משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים אלא על הצורך במהות ובהתקדמות מהירה לפתרון קבע. זאת עקב הכרה של האיחוד האירופי בכך שבהיעדר התקדמות תחול הידרדרות בשטח".

דיפלומט אירופי בכיר ששוחח עם "הארץ" אמר דברים דומים. "האיחוד האירופי חושב שצריך תהליך שלום בפורמט חדש כדי להביא להתקדמות עוד ב-2013", ציין. "אנחנו חושבים שצריך לנסח פרמטרים בינלאומיים לסיום הסכסוך. לא נסכים יותר ששני הצדדים יישבו בחדר לבד ואנחנו נגיד כן לכל מה שהם יעשו".

כיום השניים שמובילים את הקו האקטיביסטי באיחוד האירופי הם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג ועמיתו הצרפתי לורן פאביוס. גרירת הרגליים הישראלית והפלסטינית נמאסה עליהם, המשך הבנייה בהתנחלויות מרתיח אותם והפאסיביות האמריקאית מתסכלת אותם. בראייתם, רק התקדמות לעבר מדינה פלסטינית עצמאית, תחזק את ביטחון ישראל ותשמר את צביונה הדמוקרטי. לדעתם, המשך הקיפאון בשנה הקרובה, יעמיד את כל אלה בסכנה אמיתית ויפגע באינטרסים של האיחוד האירופי כולו.

"ניתן דגש גובר מצד האיחוד האירופי לצורך במימוש פתרון שתי המדינות במהרה וניכרת נחישות לפעול בשטח כדי להגן על אפשרות יישומו", נכתב בדו"ח. "יימשכו הניסיונות האירופים לחזק את האחיזה הפלסטינית בשטחי המדינה העתידית, זאת תוך אתגור מתמשך של השליטה הישראלית בשטח, באזורי B ו-C". באזור B יש לישראל שליטה ביטחונית בלבד ובאזור C שהוא רוב שטח הגדה המערבית, יש לישראל שליטה ביטחונית ואזרחית.

יש לציין כי למרות ששוררת באיחוד האירופי הסכמה על הצורך הדוחק בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני קיימת מחלוקת בין 27 המדינות החברות לגבי האמצעים להשבת הצדדים למשא ומתן. הוויכוח מתמקד בשאלה עד כמה ללחוץ על ישראל, במיוחד בסוגיית ההתנחלויות והאם לעבור לנקיטת סנקציות מעשיות נגדה.

דו"ח משרד החוץ קובע כי הפעילות האירופית נגד ההתנחלויות צוברת תאוצה ומתבצעת לא רק בתגובה להחלטה או הודעה ישראלית ספציפית על בנייה חדשה. להערכת המשרד, האירופים צפויים להמשיך ולגנות בחריפות כל בנייה בהתנחלויות ואף לפעול להגבלת תפוצה של מוצרי התנחלויות באיחוד האירופי, אולם לא לנקוט בשלב זה צעדים חריפים יותר.

"לעת עתה נראה שידם של אלה באיחוד האירופי שמצדדים באיפוק יחסי מול ישראל הינה על העליונה", נכתב בדו"ח. "עם זאת, חשוב לזכור שהמניעים לכך אינם בהכרח הבנה של האילוצים הפוליטיים הישראלים...האיפוק האירופי היחסי למול ישראל מותנה בתרומתו לקידום הקמת מדינה פלסטינית".

הדרג הפוליטי בישראל יצא בשבועיים האחרונים בהתקפות חריפות נגד האיחוד האירופי, אולם דו"ח משרד החוץ קובע כי בהחלטה האחרונה של שרי החוץ האירופים דווקא היו מרכיבים חיוביים. כך למשל, בפעם הראשונה אימצו שרי החוץ האירופים את עמדתה של ישראל והצהירו כי סיום התביעות ההדדיות הוא חלק חיוני מכל הסדר שלום. בנוסף, במשרד החוץ סבורים כי הגינוי הנחרץ שהשמיע האיחוד האירופי לשימוש בטרור ככלי פוליטי והדגש על מניעת הברחות נשק לעזה נועדו להביע תמיכה חזקה מבעבר בצורכי הביטחון של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ