גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מקדם תוכנית חדשה שמטרתה הענקת טיפול כירורגי לנפגעים בשדה הקרב. על פי התוכנית, צוותים כירורגיים ימוקמו בעת חירום בצמוד לכוחות הלוחמים על מנת לתת מענה לפצועים שימותו באם לא יקבלו טיפול מותאם במהרה.

קצין רפואה ראשי, תא"ל ד"ר איציק קרייס, הסביר היום כי הרקע למהלך הוא בחינת פציעות שערך הצבא שהתבסס על נתונים מלחימה של צה"ל ושל הצבא האמריקאי. מהנתונים עולה כי -80% מבין ההרוגים בשדה הקרב, מתים בשעה הראשונה לפציעתם. התוכנית החדשה מנסה להתמודד עם המציאות הזו, ולטפל בפצועים שימותו אלמלא יקבלו טיפול מותאם או לא יפונו בזמן. מדובר בעיקר בנפגעים שסובלים מדימומים רבים בגופם.

צוותי החירום הכירורגים, המכונים בצה"ל "צוות 10" (מאחר וביכולתם לטפל בעשרה פצועים לפני שיידרשו למלאי ציוד נוסף), ימוקמו בעת חירום בצמוד לכוחות הלוחמים. הכוונה בצה"ל היא שבזמן מלחמה או מבצע משמעותי, יהפוך הצוות הרפואי למעין "בית חולים גזרתי", שיטפל בפצועים מאזורי הלחימה החטיבתיים. ההחלטה באם לפנות את הפצוע על ידי מסוק צבאי או להעבירו לטיפול הצוות הכירורגי, תהיה בידי קצין הרפואה חטיבתי.

סיום קורס רופאים צבאיים ב-2010צילום: דובר צה"ל

לפי נתונים שהציגו בצבא, במלחמת יום הכיפורים היוו הרוגי הקרבות 29% מכלל הפצועים. במלחמת לבנון הראשונה עמד נתון זה על 15%, ובמלחמת לבנון השנייה 14% מבין הפצועים בשדה הקרב. אחד הצעדים בהם נוקט הצבא הוא שיפור האמצעים שבידי החובשים והחיילים עצמם, בעיקר אלו המיועדים לעצירת דימומים רבים.

בצה"ל מתכוונים גם להכניס לשימוש סוכריות "פנטניל", המיועדות לטיפול בכאב. בחיל הרפואה מציינים כי כאב מחמיר את מצבם של הפצועים, וכי השימוש בסוכריות נחשב לטוב יותר ממורפיום, בזכות השפעתו המהירה. במידה וסוכריות ה"פנטניל" יירכשו בכמות מספקת, בצבא יישקלו להוציא את המורפיום משימוש.

"אנחנו רוצים להביא את הכירורגיה והטיפול הנמרץ קרוב ביותר לשדה הקרב. דבר זה יאפשר להשפיע על הפצועים שחייבים את הטיפול מוקדם ככל הניתן", הסביר היום תא"ל ד"ר איציק קרייס. "הצבת הצוותים הכירורגים בעת לחימה בעומק השטח משפיעה גם על הטיפול בעורף. בזמן מלחמה משמעותית, יהיו כל בתי החולים בכוננות רבה, ויידרשו לטפל גם במספר רב של נפגעים אזרחיים, וייתכן שגם בחיילים ולוחמים שנפגעו".

בצבא אומרים כי בשעת חירום יתבסס המערך הכירורגי בעיקר על רופאים צעירים, שיכולים לשהות תקופה ממושכת בשטח. "העימות הרב-זירתי שאנחנו חווים הוא אתגר לרפואה. כוח האדם המקצועי ביותר צריך לחלק את עבודתו בין בתי החולים בעורף לחזית", אמר תא"ל ד"ר קרייס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ