הדואר הראשי בירושלים סירב לאפשר לפלסטיני לשלוח חבילה

בסניף דרשו מתושב רמאללה בעל תעודת זהות ירוקה דרכון של מדינה זרה "כמו תושב בריטי", על אף שתעודת השטחים היא מסמך ישראלי רשמי

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

תושב רמאללה לא הורשה השבוע לשלוח חבילה מסניף הדואר המרכזי בירושלים, על אף שהראה את תעודת הזהות שלו כנדרש. לדבריו, ניתן לו להבין שזהו איסור גורף. חברת דואר ישראל מסרה בתגובה שהיה עליו להראות דרכון, כמו אזרח של כל מדינה זרה.

ב"מ, בן 44, עובד בסוכנות סיוע בינלאומית ויש לו היתר כניסה לישראל. ביום ראשון שעבר ביקש ב"מ לשלוח שני ספרים לאנגליה מסניף הדואר המרכזי בירושלים, ברחוב יפו. כשניגש לאשנב ולאחר שהפקידה שקלה את הקופסה, היא ביקשה ממנו 30 שקלים ואת תעודת הזהות שלו. כשראתה את התעודה הירוקה – של תושב השטחים – שאלה אם יש לו מסמך מזהה אחר. הוא ניסה לברר אם כוונתה לדרכון פלסטיני. לדבריו היא אמרה לו במפורש שלא, אלא אם יש לו דרכון של מדינה אחרת. כשענה בשלילה היא אמרה שעליה להתייעץ, וחזרה עם תשובה שהוא אינו רשאי לשלוח את הספרים. היא לא הסבירה לו מדוע. לדבריו, אחד מהפקידים האחרים אמר לו שהוא אינו זר ואינו ישראלי.

דוברת דואר ישראל, שירי עדן, אמרה כי לפי "ההוראות הביטחוניות, בעת משלוח חבילה פלסטיני, כמו כל אזרח זר, חייב להראות לפקיד הדואר את דרכונו או תעודה מזהה ישראלית ממלכתית. ההנחיות קיימות לפחות עשר שנים. אין הבדל כלשהו בין תושב הרשות הפלסטינית לכל תושב זר אחר והדואר נוהג בכולם באותו אופן ועל פי הנחיות הביטחון. גם אזרח בריטי המעוניין לשלוח חבילה לאנגליה יוכל לעשות כן אך רק לאחר זיהוי באמצעות דרכון בריטי, ולא באמצעות תעודת זהות בריטית".

אבל בניגוד לאזרחים בריטים שמגיעים לישראל, פלסטינים שיוצאים דרך מחסומי הגדה ונכנסים לישראל אינם נדרשים להראות דרכון (תעודת מעבר), אלא היתר יציאה ותעודת זהות. יתרה מכך: תעודת הזהות הפלסטינית עצמה היא מסמך ישראלי (שרק מונפק על ידי הרשות הפלסטינית), והיא כתובה בערבית ובעברית. בלי אישור ישראלי אף אדם אינו יכול להיות בעל מעמד של תושב הגדה (והרצועה) ולהחזיק בתעודה זו. כל הנתונים בתעודה כלולים במאגר המידע של משרד הפנים הישראלי.

סניף הדואר המרכזי בירושליםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ