עבאס ל"הארץ": אם הקיפאון יימשך אחרי הבחירות אחזיר את המפתחות לנתניהו

נשיא הרשות הוסיף כי מאז המהלך הפלסטיני באו"ם צמצמה ישראל את התיאום הביטחוני. לדבריו, הפלסטינים לא יפנו לבית הדין בהאג כל עוד יש מגעים

רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמאללה

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) מאיים בראיון ל"הארץ" כי אם הקיפאון המדיני יימשך לאחר הבחירות בישראל והבנייה בהתנחלויות לא תיעצר, הוא יפרק את הרשות הפלסטינית ויחזיר את האחריות עליה לידי ממשלת ישראל.

לדבריו, מאז המהלך באו"ם ישראל צמצמה את התיאום הביטחוני עם הפלסטינים בגדה המערבית. "אם לא תהיה שום התקדמות גם אחרי הבחירות אני אקח את הטלפון, אתקשר לנתניהו, אומר לו 'ידידי היקר, אני מזמין אותך למוקטעה, שב בכסא הזה במקומי, קח את המפתחות ואתה תהיה אחראי על הרשות הפלסטינית", אמר עבאס, "כשהממשלה החדשה בישראל תוקם נתניהו יצטרך להחליט – כן או לא".

הראיון עם עבאס התקיים היום (חמישי) לאחר שנפגש במוקטעה ברמאללה עם יו"ר מרצ זהבה גלאון. הפגישה נערכה על רקע ניסיונותיהן של מפלגות רבות, בהן הליכוד ומפלגת העבודה, להצניע ככל האפשר את העיסוק בנושא הפלסטיני במערכת הבחירות. 

גלאון, שבאה לפגישה עם יועצה המדיני, השגריר לשעבר אילן ברוך, הגישה לנשיא הפלסטיני את תוכניתה המדינית של מרצ, הקובעת כי על ישראל להכיר במדינה הפלסטינית ולנהל עמה משא ומתן על הסכם בין שתי המדינות, שיחליף את הסכמי אוסלו. "מרצ תומכת במהלך הפלסטיני באו"ם וחושבת שצריך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית", אמרה גלאון לעבאס וקראה לו להמשיך ולדבר ישירות עם הציבור הישראלי ולהסביר את הסיבות לפנייתו לאו"ם. 

עבאס הבהיר כי לנוכח הסקרים שקרא בתקשורת הישראלית הוא מעריך שבנימין נתניהו הוא זה שירכיב גם את הממשלה הבאה. לדבריו, יהיה מוכן לחדש עמו את המשא ומתן מיד לאחר הבחירות, אך ידרוש שישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות בעת השיחות, יחדש את העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים וישחרר כ-120 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מאז התקופה שקדמה להסכמי אוסלו. "אלה לא תנאים מוקדמים, אלא התחייבויות שישראל לקחה על עצמה בעבר", אמר ורמז שהוא זקוק למחוות מצד ישראל , "אם נתניהו יעשה את הדברים האלה זה יעזור (לחדש את המו"מ, ב"ר). אני רק מבקש ממנו: אל תבנה במהלך המשא ומתן". 

עבאס וגלאון בפגישתם ברמאללה, היוםצילום: אחמד משהראווי

הנשיא הפלסטיני הוסיף כי בניגוד לחששות בישראל, בשלב זה אין בכוונתו לנצל את מעמדה החדש של פלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם כדי לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. "לא אעשה דבר כל עוד יש משא ומתן מדיני", אמר, "אבל אם הקיפאון יימשך, לא תהיה תזוזה בתהליך השלום, הבנייה בהתנחלויות תימשך וישראל לא תשחרר את הכספים שלנו כדי שנוכל לשלם משכורות – מה יישאר לנו לעשות?". 

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, ישב לצדו של עבאס וסיפר כי צוות משפטנים פלסטינים וזרים מכין בימים אלה חוות דעת והמלצות לפעולה בעניין בית הדין הפלילי הבינלאומי. לדבריו, המסמך בנושא יוגש לנשיא הפלסטיני בפברואר. "כל האפשרויות מבחינתנו נמצאות על השולחן", אמר עבאס אחרי ההערה של עריקאת, "אבל לא נפעל ולא נעשה דבר עד שלא נהיה בטוחים שאין טעם לחכות עוד". 

עבאס התייחס בראיון להפרת השקט הביטחוני בגדה המערבית בשבועות האחרונים, מאז המהלך הפלסטיני באו"ם וציין כי הנחה את מנגנוני הביטחון הפלסטינים למנוע כל תקרית אלימה עם ישראל. "לא נאפשר אינתיפאדה שלישית חמושה, אלא רק התנגדות בדרכים לא אלימות", אמר. 

בפגישה עם גלאון סיפר עבאס כי מאז המהלך הפלסטיני באו"ם היתה זו דווקא ישראל שפעלה לצמצום התיאום הביטחוני עם הפלסטינים, כחלק מצעדי הענישה שנקטה כלפי הרשות. "ממשלת ישראל ביצעה נגדנו 50 צעדים שונים בעקבות המהלך באו"ם", אמר עבאס לגלאון, "הצבא הישראלי התחיל לפלוש לערים הפלסטיניות ללא תיאום עם כוחות הביטחון שלנו. הם לא מבקשים רשות ואפילו לא מעדכנים מראש". מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, שהשתתף גם הוא בפגישה, התערב וציין כי בשלושת החודשים האחרונים עצרה ישראל 200 אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, ורובם שוחררו לאחר חקירה קצרה. 

בראיון השיב הנשיא הפלסטיני להתקפות נגדו מצד נתניהו בכל הנוגע למגעי הפיוס עם חמאס. "חמאס זו מציאות", הוא אמר, "ישראל מבינה זאת כשהיא מדברת עם חמאס בעזה". לדבריו, מנגנוני הביטחון הפלסטינים אישרו לאחרונה הפגנות של חמאס בערי הגדה כיוון שמניעת הפגנות אלה היתה נתפשת כצעד לא דמוקרטי. 

עם זאת, הבהיר כי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לא הפסיקו לסכל פעילות טרור של הארגון. "אם הם מבריחים נשק או חומרי נפץ, או מלבינים כספים, אנחנו מיד עוצרים אותם", אמר אבו מאזן, "עשינו זאת פעמים רבות ותפסנו נשק שהוברח לאנשי חמאס דווקא מישראל. לא נאפשר לחמאס או לאף ארגון אחר להחזיק בנשק מלבד זה של מנגנוני הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ