בריטניה נגד אוניברסיטה באריאל: "פעולת התגרות קשה"

בממשל הבריטי גינו בחריפות את ההחלטה ואמרו כי "אנו מאוכזבים. אריאל שוכנת מעבר לקו הירוק ביישוב בלתי חוקי על פי החוק הבינלאומי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בריטניה גינתה הערב (חמישי) את החלטת ישראל להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, "כיוון שהוקמה ביישוב לא חוקי על פי החוק הבינלאומי". השר הבריטי לענייני המזרח התיכון, אליסטר ברט, פרסם הודעה לפיה אישורי הבנייה החדשים מעבר לקו הירוק הם "פעולה מתגרה" המנוגדת לוועידת ז'נווה הרביעית.

השר הבריטי פרסם את הדברים לאחר הפרסום כי ועדת התכנון המחוזית בירושלים אישרה את תוכנית הבנייה של 1,242 יחידות דיור במורדות גילה, וכי המרכז האוניברסיטאי אריאל יוכר כאוניברסיטה.

בהודעה הבריטית הרשמית נכתב כי "שר החוץ, ויליאם הייג, הבהיר שבריטניה מגנה את אישור תוכנית רמת שלמה במזרח ירושלים ומאוכזבת מאוד ממנו. בריטניה גם מגנה את האישורים של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של ירושלים לבניית יותר מ-3,150 יחידות דיור בגבעת המטוס ו-1,242 יחידות דיור במורדות גילה. אלה פעולות התגרות קשות המנוגדות לוועידת ז'נווה. ממשלת ישראל נקטה צעדים אלה, למרות הדאגה החמורה והחוזרת של הקהילה הבינלאומית לנזק שזה מסב לשמה הטוב של ישראל בעולם.

המרכז האוניברסיטאי באריאל. גינוי של הבריטיםצילום: אייל טואג

"כמו כן, אנו מאוכזבים מאוד מהחלטה לשדרג את המרכז האוניברסיטאי אריאל. אריאל שוכנת מעבר לקו הירוק, ביישוב בלתי חוקי על פי החוק הבינלאומי. החלטה זו תעמיק את נוכחות היישובים בשטחים הפלסטינים ותיצור עוד מכשול לשלום. אנחנו חוזרים וקוראים לישראל להפוך את ההחלטות הללו ולא לנקוט עוד צעדים המיועדים להרחיב או לבצר את פעילותה ההתיישבותית".

עוד צוין בהודעה כי בשיחה שניהל הייג בשבוע שעבר עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בשבוע שעבר הביע שר החוץ את הערכת בריטניה כלפי "התגובה המתונה של המנהיגות הפלסטינית נוכח ההודעות שפרסמה ישראל לאחרונה בנוגע לבנייה ביישובים". עוד נכתב בהודעה כי, "אנו מגנים בכל לשון את הקריאה שנשמעה לאחרונה לפתוח באינתיפאדה שלישית ובמסע התאבדויות שהשמיע בכיר בחמאס. הסתה לאלימות ולטרור אינה קבילה לחלוטין.

"אנו מקבלים בברכה את דחייתו הפומבית של הנשיא עבאס את קריאות ההסתה של מנהיגי החמאס את הצהרתו הברורה של עמדתה הלגיטימית של המנהיגות הפלסטינית שמסכימה עם קיומה של מדינת ישראל בגבולות 1967. אנו קוראים לנשיא עבאס וראש הממשלה נתניהו להוכיח מנהיגות ולשוב לשולחן המשא ומתן למען פתרון של שתי המדינות, הפתרון הצודק לסכסוך הזה. אנו חוזרים ומביעים את תקוותנו ששנת 2013 תהיה 'שנת השלום' לפלסטינים, לישראלים ולכל עמי האזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ