תושבי עיסאווייה: המשטרה מטילה עלינו עונשים קולקטיביים

תושבי הכפר, ש-50 מהם נעצרו בחודש האחרון בעימותים אלימים עם המשטרה, טוענים שכוח משטרתי מוצב בכניסה לכפר ובודק כל רכב שעובר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בכפר עיסאווייה שב נמשכים זה כחודש ימים עימותים אלימים בין הלבין תושבי הכפר. עד עתה נעצרו כ-50 מתושבי הכפר, שטוענים כי המשטרה והרשויות מטילים עליהם עונשים קולקטיביים.

המתיחות בעיסאוויה, השוכנת בסמוך לקמפוס בהר הצופים ולשכונת הגבעה הצרפתית, החריפה בחודשים האחרונים לאחר מעצרו של תושב הכפר, סאמר עיסווי. עיסווי, פעיל החזית העממית שוחרר ב אחרי 10 שנות מאסר, אך נעצר מחדש בחודש יולי האחרון לאחר ששהה, בניגוד לתנאי שחרורו, בשטחי .

מאז אוגוסט שובת עיסווי רעב. הוא מסרב לאכול ומצבו הרפואי מידרדר. לפני כחודש ערכו תושבי הכפר תהלוכת הזדהות עם עיסווי, לאחר שבכפר נפוצו שמועות על כך שהוא נמצא בסכנת חיים.

התהלוכה הסתיימה בעימות אלים עם המשטרה, כאשר התושבים השליכו אבנים והמשטרה הגיבה בירי רימוני גז ורימוני הלם. מאז כמעט בכל יום נרשמו תקריות של ידויי אבנים והמשטרה פתחה בגל מעצרים. עד עתה נעצרו 50 מתושבי הכפר, 17 מהם קטינים, כולם נעצרו בחשד למעורבות בידויי אבנים לעבר המשטרה או כלי רכב של יהודים.

מעצר פלסטיני בעיסאווייה, לפני כשנה וחציצילום: רויטרס

לטענת תושבי הכפר, המשטרה והרשויות נוקטות נגדם פעולות ענישה קולקטיביות. כך למשל, לאורך רוב שעות היום מוצב בפתח הכפר כוח משטרה שבודק כמעט כל כלי רכב שיוצא מן הכפר. במקום נמצאים גם שוטרי משטרת התנועה ובוחני כלי רכב שמחפשים תקלות בטיחותיות, מורידם כלי רכב מהכביש או מטילים קנסות על נהגים. שלשום הגיעו לכפר גם אנשי תאגיד המים "הגיחון" והסירו מדי מים מכמה בתים שצברו חוב וריתכו את הצינורות. לפני כמה ימים הגיעו לכפר גם פקחי רשות הטבע והגנים וקנסו תושבים שהחזיקו ברשותם ציפורי בר. בנוסף כמעט בכל ערב נכנס כוח משטרה לכפר לבצע מעצרים ולרוב נתקל בידויי אבנים ומגיב בירי רימוני גז והלם.

"יש פה אינתיפאדה אבל זו אינתיפאדה של המשטרה ולא של התושבים", אמר האני עיסווי, תושב הכפר, "בימים האחרונים אין הפגנות, אין תהלוכות, אין שום דבר - רק פרובוקציות של המשטרה".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "בעקבות ריבוי מקרי הפרות הסדר, יידוי האבנים ובקבוקי התבערה לעבר אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, הוחל לאחר הכנה מדוקדקת במבצע מעצרים של חשודים בשכונת עיסאוויה על ידי כוחות מג"ב ומשטרה. אל המבצע הצטרפו אנשי רשויות אחרות אשר עוסקים בנושאי משרדם. פעילות המשטרה ומג"ב תימשך במקום עד למעצר כל החשודים והשבת הסדר למקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ