מבצע צנזור |

חיל האוויר שלח טייסים למחוק קטע ממאות ספרי מורשת

לאחר שטייס ותיק גילה שהוא מוצג באור שלילי ב"ספר המחזור" של הטייסת, שלחה היחידה אנשי צוות אוויר כדי לאסוף ספרים מבתי ותיקיה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר קרוב ל-60 שנות פעילות, החליטו באחת מטייסות הקרב הוותיקות של חיל האוויר שהגיעה העת לתעד את קורותיה ופעילות אנשיה לאורך השנים ולהוציא מעין "ספר מחזור". הספר, כך הוחלט, נועד לחלוקה במאות עותקים לכל ותיקי הטייסת – שהוקמה בשנת 1953 וכיום פועלת מבסיס חצרים – וכן למשרתים בה היום.

ואולם, כאשר קיבל אחד מטייסי הקרב הוותיקים את הספר לידיו, חשכו עיניו: באחד המקומות שבהם תוארה פעילות הטייסת במהלך מלחמת יום כיפור, נכתב עליו כי סרב לצאת לגיחת הפצצה. לפי אדם המכיר את פרטי המקרה, פנה טייס הקרב לשעבר אל הטייסת, פירט את טענותיו, ואיים כי יגיש תביעה משפטית אם הטקסט המתואר לא יימחק. בפשרה שהושגה בין הצדדים, הוחלט להענות לבקשתו של הטייס הזועם ולהשמיט את החלק השנוי במחלוקת.

להשלמת משימת הצנזור גייסו בטייסת את טובי אנשיה – לרבות טייסים ואנשי צוות אוויר – ושלחו אותם ברכב צבאי לבתיהם של מאות אנשי הטייסת בעבר ובהווה. רק לאחר שמחקו את האזכור הפוגעני, החזירו את ספר המורשת ה"כשר" אל אנשי הטייסת. אך לא כולם קיבלו בהבנה את המשימה שאליה נשלחו החיילים. חלק מהאנשים המכירים את פרטי המקרה זעמו: טייסים צעירים לא הוכשרו במשך שלוש שנות קורס טיס עבור עבודת שליחות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות על חיל האוויר ישירות לפייסבוק שלכם

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בספר המורשת, אשר חולק לאנשי הטייסת בסדיר ובמילואים, נמצא קטע אשר פגע בלוחם עבר של הטייסת והוחלט להסתיר את העמוד הרלוונטי בכל אחד מהספרים שחולקו. מתוך ראייה כי הנצחת מורשת הטייסת הינה משימה ערכית חשובה, קציני הטייסת נשלחו לקחת חלק במשימת הורדת הקטע הרלוונטי, תוך שימוש במשאבי הטייסת הקיימים, ללא פגיעה בפעילות אימונים או פעילות מבצעית".

טייסים שעסוקים במשימות קצת יותר חשובותצילום: יובל טבול

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ