נתניהו עונה לפרס: בניגוד לקולות ששמעתי, בתהליך מדיני יש לנהוג באחריות

רה"מ לא הזכיר את שמו של פרס, אך ניכר כי דבריו באו בתשובה לקריאת הנשיא לחדש את המגעים עם יו"ר הרשות הפלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח היום (שלישי) ביקורת מרומזת על נשיא המדינה שמעון פרס, שקרא לו מוקדם יותר השבוע לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. "בניגוד לקולות שאני שומע בימים האחרונים, שמאיצים בי לרוץ קדימה, לוותר ולסגת - אני חושב שבתהליך המדיני צריך לנהוג באחריות ולא בבהילות; בפיכחון ולא בחיפזון", אמר נתניהו.

"כל מי שעיניו בראשו יודע שחמאס יכול להשתלט על הרשות הפלסטינית", הוסיף ראש הממשלה, "זה יכול לקרות אחרי הסדר וזה יכול לקרות גם לפני הסדר, כמו שקרה בעזה". נתניהו אמר את הדברים בפתיחת מפגש חוג התנ"ך בבית ראש הממשלה.

נתניהו ציין כי בפרשת השבוע כתוב: "ויקום מלך חדש על מצרים", וטען כי גם היום כמו אז השלטון במצרים מתחלף השלטון בסוריה מתערער והדבר יכול לקרות גם בשטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. נתניהו הדגיש כי נסיגה מהגדה המערבית עלולה להקים בסיס טרור איראני שלישי בלב הארץ. "את השלום משיגים רק כשמבטיחים את הביטחון", אמר.

פרס ונתניהו, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

על אף שנתניהו לא הזכיר את שמו של נשיא המדינה, ניכר כי דבריו היו תשובה לקריאתו של פרס לחדש את המו"מ עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). בנאום שנשא מול 150 דיפלומטים ישראלים שהגיעו להשתתף בכנס השגרירים השנתי של משרד החוץ, אמר פרס כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הוא פרטנר לשלום. "אני מכיר אותו 30 שנה. אף אחד לא ישנה את דעתי על אבו-מאזן, אפילו אם יגידו לי שאני לא יכול להשמיע אותה כי אני נשיא", אמר.

הנשיא מתח ביקורת על ליברמן ונתניהו בכל הנוגע לדרך שבה התייחסו לעבאס. "אני יודע שיש ביקורת על הדברים של אבו-מאזן ויש לו ביקורת גם עלינו", אמר. "גם אנחנו לא מחבקים ומהללים אותו, אבל היום בשביל מנהיג ערבי שקם ואומר בפומבי שהוא בעד שלום, נגד טרור, בעד מדינה מפורזת בקול רם... תשימו את עצמכם בנעליו, אמירה כזו על צפת מחייבת המון אומץ לב. איני מכיר מנהיג ערבי אחר שאמר דבר דומה", אמר פרס בהתייחסו להתבטאות הנשיא הפלסטיני בריאיון לערוץ 2, לפיה אינו מעוניין לחזור לביתו בצפת. גם לאחר הריאיון, בירך פרס את עבאס על דבריו.

מטה הבחירות של הליכוד ביתנו פרסם בתגובה הודעה רשמית שכללה התקפה אישית על פרס. "מצער מאוד שנשיא המדינה בוחר להביע דעה פוליטית אישית שמנותקת מעמדת הציבור בישראל לגבי אבו-מאזן סרבן השלום", אמרו בליכוד ביתנו. מצער מאוד שנשיא המדינה בוחר להביע עמדה פוליטית שמעודדת את הגינויים לישראל בזירה הבינלאומית". עוד אמרו במפלגה כי "ראש הממשלה קרא עשרות פעמים לאבו-מאזן לחזור לשולחן המשא ומתן, ואף פעל רבות לשם כך. לצערנו אבו-מאזן, שסירב אפילו להצעתו של אולמרט, מעדיף לחבור לחמאס ולפעול כנגד ישראל בכל זירה אפשרית".

בכירים בליכוד ביתנו ציינו כי פרס מתדרך עיתונאים בשיחות לא לייחוס שבהן הוא תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. אותם בכירים ייחסו לפרס את הכותרת שהתפרסמה בשבוע שעבר בעיתון "ידיעות אחרונות" ולפיה גורם מדיני בכיר ציין כי "נתניהו מוביל את ישראל לאסון" בשל סירובו להתקדם בתהליך המדיני עם הפלסטינים. "כל התנהלות של פרס סביב הבחירות לא ראויה", אמרו בליכוד-ישראל ביתנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ