פצועים בעימותים בין חיילים לפלסטינים ליד ג'נין

כוחות הביטחון השיבו בירי רימוני גז לעבר פלסטינים שידו אבנים במהלך מבצע לעצירת מבוקשים. מוקדם יותר התעמתו פלסטינים ומתנחלים במאחז אש קודש

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

עימותים פרצו היום (שלישי) בין פלסטינים לכוחות הביטחון במהלך פעילות מבצעית בכפר טמון הסמוך לג'נין. מהצבא נמסר כי התקרית התרחשה במהלך מבצע שניהלה יחידת המסתערבים של מג"ב למעצר מבוקש.

לאחר המעצר של המבוקש, מוראד בני עודה, כיתרו כוחות הביטחון כ-15 בתים במקום וערכו סריקות. הפעילות כללה מספר רב של חיילים בהם גדוד של חיילי הנדסה קרבית, כוח נוסף ממשמר הגבול וכן אנשי שירות הביטחון הכללי. לפי גורם צבאי, הנוכחות המוגברת של הכוחות היא הסיבה להתפרעות בכפר שכללה יידוי אבנים מאסיבי.

כוחות הביטחון השיבו בירי רימוני גז וכן כדורי גומי בניסיון לפזר את ההתקהלות במקום,  שני חיילים נפצעו באורח קל מאוד עקב יידוי האבנים, ולא נזקקו לטיפול רפואי. החשוד שנעצר הועבר לחקירה.

כוחות הביטחון מתעמתים עם פלסטינים במהלך פעילות בשכם. צפו בסרטון

הפלסטינים דיווחו כי כ-30 צעירים נפגעו כתוצאה מכדורים חיים וכדורי גומי ועוד כ-100 נפגעו משאיפת עשן. על פי דיווח של הסהר האדום נפלסטיני אחד הצעירים נפגע מרימון גז בעינו והובהל לבית החולים בג'נין.

גורם צבאי אמר בשיחה עם כתבים צבאיים לאחר האירוע כי לא מדובר "בהתנהלות יוצאת דופן מזו השגורה לאחר מעצר". בשעות הערב התחילו כוחות ראשונים לצאת מהכפר עם תום הפעילות.

בכפר מספרים כי כוח מיוחד של מסתערבים הקיף את ביתו של פעיל הג'יהאד האסלאמי מוראד בני עודה וכי במקום התפתח עימות. לטענת בני המשפחה אחיו של המבוקש הותקף על ידי הכוח ונגרמו לו חבלות. בעקבות המהומה בבית התאספו מאות תושבים והתפתח עימות בינם לבין אנשי הכוח.

העימות בכפר מגיע לאחר יום של עימותים בין מתנחלים לפלסטינים באזור המאחז אש קודש באזור בנימין. הבוקר התגלו בכפר קוצרא הסמוך כ-100 עצי זית כרותים, וכן מספר חלונות בתים ושמשת טרקטור שנופצו. ההערכה במערכת הביטחון היא כי הרקע לדברים הוא הנחיית בג"ץ שתאפשר לפלסטינים מהכפרים הסמוכים לעבד את אדמותיהם הפרטיות הנמצאות בסמוך למאחז.

בשעות הבוקר המאוחרות החלו עימותים באזור המאחז, כאשר כ-40 פלסטינים ומספר דומה של מתנחלים החלו ליידות אבנים זה כנגד זה. שני לוחמי מג"ב נפצעו באורח קל - האחד בידו והשני בראשו, כתוצאה מיידוי האבנים. אחד המתנחלים נעצר בשל איומים שהשמיע כנגד הפלסטינים שהיו באזור.

בעת האחרונה, עוד לפני תחילת מבצע עמוד ענן, נרשמה הסלמה משמעותית של הפרות הסדר בשטחים. שיאם הגיע במהלך המבצע, אך גם לאחריו נרשמו אירועים אלימים על בסיס יומי של זריקות אבנים ובקבוקי תבערה על הצירים, חלקם גרמו לנפגעים. משיחות עם חיילים בשטח, עולה כי הם חשים שישנה עלייה ברמת התעוזה של הפלסטינים באירועים שונים. עם זאת, קצינים בכירים בפיקוד מרכז, בראשות מפקד הפיקוד ניצן אלון, סבורים כי לא מדובר במפנה אסטרטגי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ