נשיא העליון גרוניס הורה לפנות את המאחז עמונה עד אפריל 2013

המדינה היתה אמורה לפנות את המאחז הבלתי החוקי עד סוף 2012, אך ביקשה דחייה של חצי שנה. בית המשפט הורה לפנותו תוך 4 חודשים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, הורה למדינה לפנות את עמונה, המאחז הגדול ביותר בשטחים, עד סוף אפריל. המדינה היתה אמורה לפנות את המאחז עד סוף 2012, אך בתחילת נובמבר האחרון ביקשה דחייה של שישה חודשים. שלשום נתן בית המשפט העליון ארכה לפינוי עד 30 באפריל 2013.

המאחז עמונה הוקם ב-1995 על הר המשקיף על ההתנחלות עפרה, ויושב ברובו המוחלט על קרקע פלסטינית פרטית. במשך השנים, הוצבו שם קרוואנים ומבנים קלים אחרים, שלהם הוצאו צווי הריסה ב-1997, 2003 ו-2004. ב-1 בפברואר 2006, בעקבות עתירה שהגיש ארגון "שלום עכשיו", הרסה המדינה תשעה בתים במאחז. מאות נפצעו בעימותים בין המשטרה לאלפים שניסו למנוע את הפינוי.

במקום קיימים כיום כחמישים מבני מגורים למשפחות, וכן תלמוד תורה, יקב, ומבני ציבור. ב-2008 עתרו רוב בעלי הקרקע הפלסטינים ועמותת "יש דין" בדרישה להרוס את כל המאחז, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. המדינה הסכימה אז כי הבנייה במקום אינה חוקית וקבעה כי המאחז ייהרס, אך בכפוף לסדרי עדיפויות. בפברואר 2010 הוציאה נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש, צו על תנאי, המחייב את המדינה לנמק מדוע לא תנקוט בכל ההליכים כדי לפנות את כל המבנים במאחז. בשנת 2011 הודיעה המדינה כי המקום יפונה עד סוף שנת 2012.

שוטרים מתעמתים עם מפגינה בעת פינוי מאחז עמונה ב-2006צילום: אי–פי

עם זאת, בראשית נובמבר, ביקשה המדינה דחייה של שישה חודשים עד סוף יוני 2013, והדגישה כי לא מדובר בשינוי העמדה, אלא בבקשה לדחייה. המדינה ציינה עוד כי למינהל האזרחי הוגשו מסמכים המלמדים כי המתנחלים רכשו רבע מאחת החלקות במקום וכשרות עסקה זו נבדקת.

שלשום החליטו שופטי העליון אשר גרוניס, אסתר חיות וחנן מלצר כי עמונה תפונה עד 30 באפריל 2013. השופטים לא נימקו את החלטתם אלא כתבו כי "ניתנת ארכה לפינוי" עד תאריך זה. השופטים הורו למדינה להגיש עדכון עד חודש מארס, ולתושבי עמונה הורו להגיש את עמדתם. השופטים לא הסבירו איזה עדכון אמורה המדינה לספק. ככל הנראה, תתבקש המדינה לעדכן אם הושגה פשרה עם המתנחלים שתביא לפינוי בדרכי שלום ולספק מידע לגבי מספר המבנים שייהרסו, בהתאם לכשרות עסקאות הרכישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ