חיילת נפצעה קשה מפליטת צרור כדורים במטווח בבסיס בית ליד

החיילת, מ"כית בבית הספר למשטרה צבאית, נפגעה לאחר שטירונית הסיטה את כלי נשקה לאחור מסיבה לא ברורה. היא פונתה לבית החולים ומצבה יציב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
גילי כהן
גילי כהן

חיילת נפצעה באורח קשה מפליטת כדור במהלך מטווח בבסיס בית ליד שליד נתניה. מחקירה ראשונית של המקרה עולה כי החיילת, מ"כית בבה"ד 13 (בית הספר למשטרה צבאית), נפגעה לאחר שטירונית בבסיס הסיטה לאחור את כלי נשקה, שהיה במצב ירי "אוטומט", מסיבה לא ברורה.

המ"כית קיבלה טיפול רפואי ראשוני ופונתה לבית החולים הלל יפה בחדרה, כשהיא סובלת מפגיעה רב מערכתית – בעיקר בגפיים ובחזה, לאחר שככל הנראה נפגעה ממספר קליעים. מצבה מוגדר קשה אך יציב, והיא יצאה מכלל סכנת חיים. כעת היא מנותחת בבית החולים. הודעה נמסרה למשפחתה.

המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות המקרה. מפרטים ראשוניים עולה כי אחת הטירוניות שהשתתפו במטווח הסיטה את כלי נשקה לאחור מסיבה לא ברורה, ובמקום לכוונו אל מטרות המטווח, הוא כוון באופן חד שמאלה. אז, ירה כלי הנשק, שהיה במצב ירי "אוטומט", צרור כדורים שפגעו במפקדת וגרמו לפציעתה. נציגים ממחלקת הבטיחות של זרוע היבשה המתחקרים את האירוע.

מדובר במקרה השני בתוך חודש בו חייל נפצע כתוצאה מירי בשוגג, כאשר לפני כשלושה שבועות נפגע חייל מרסיס קליע שחדר לירכו במהלך אימון של גדוד הסיור של חטיבת הצנחנים בבקעת הירדן, שכלל גם ירי אש חיה. החייל נפצע באורח בינוני ופונה לטיפול בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. במאי השנה נפצע חייל צה"ל באורח בינוני עד קשה כתוצאה מירי בשוגג של חברו ליחידה בעת תרגיל דרומית לשכם. באפריל התרחש אירוע בטיחותי נוסף בצבא. שני חיילים מגדוד חרב נפצעו באורח קל כתוצאה מתקרית פליטת כדור, במהלך ניקוי נשק.

בצה"ל התמודדו בשנים האחרונות עם עלייה במספר פליטות הכדור בצבא. רק לאחר ששינו את האופן בו נקראים חיילים לפרוק את כלי הנשק, חלה ירידה של למעלה מ-50 אחוז בפליטות הכדור. למרות זאת, משאלון שערכה מחלקת הבטיחות ובקרת האיכות בצה"ל (בק"א) בקרב 12 גדודים לוחמים ביוני השנה, עלה כי יותר מ-50% מהחיילים לא היו מדווחים על משחק בנשק. כמו כן, מהשאלון עולה כי בחלק ניכר מהיחידות המשחק בנשק נפוץ. בתשובה לשאלה "עד כמה גבוהה הסבירות שחיילים ישחקו בנשק ו/או בתחמושת", ענו כ-30% מהנסקרים: "סבירות גבוהה וגבוהה מאוד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ