שיא של עשור באישורי הבנייה ליהודים במזרח ירושלים ב-2012

לפי נתוני עיר עמים, בשנה שעברה פורסמו מכרזים לבניית 2,386 יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים, לעומת ממוצע של 726 יחידות דיור בעשור האחרון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

2012 היתה שנת שיא של בנייה בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק בירושלים, כך עולה מנתונים שפרסמה שלשום עמותת עיר עמים. לפי הנתונים, ב-2012 פרסמו משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל מכרזים להקמת 2,386 יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים - עלייה משמעותית לעומת ממוצע של 726 דירות בשנה בעשור האחרון.

פרסום מכרז לבנייה הוא השלב האחרון לפני עליית הדחפורים על השטח והתחלת הבנייה בפועל. נתון זה מצביע על מגמה ברורה בכוונות הממשלה, כפי שמשתקפות בהחלטות ועדות התכנון שמאשרות תוכניות בנייה. בשנה שעברה נרשמה גם עלייה חדה במספר יחידות הדיור שאושרו לבנייה בוועדות התכנון השונות. מנתוני "עיר עמים" עולה שב-2012 אושרו לבנייה 6,932 יחידות דיור, לעומת 1,772 יחידות דיור ב-2011 ו-569 יחידות דיור ב-2010. תוכניות הבנייה הגדולות ביותר אושרו בשכונות גילה, הר חומה, גבעת המטוס שבדרום העיר, פסגת זאב ורמת שלמה בצפון ירושלים. הנתונים אינם כוללים את ההחלטה על קידום הבנייה באזור E1, שבין מעלה אדומים לירושלים.

עוד עולה מהנתונים כי שנת השיא הקודמת בבנייה במזרח ירושלים היתה 2008, בימי ממשלת אולמרט, לאחר ועידת אנאפוליס ולקראת כישלון התהליך המדיני בסוף 2008. אז אושרו לבנייה 970 יחידות דיור והוצאו מכרזים ל-1,931 יחידות. ב-2009, שבה נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאום בר אילן הוצאו 1,021 יחידות דיור למכרז. ב-2010 וב-2011 נרשמה מגמת קיפאון בבנייה בהתנחלויות וירידה בקצב אישורי הבנייה - בשל הלחץ האמריקאי של ממשל אובמה על ישראל.

שכונת רמת שלמהצילום: אמיל סלמן

הביקור של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן במרץ 2010 בישראל נחשב לקו פרשת המים בנושא. במהלך הביקור אושרה תוכנית להקמת 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה. כתוצאה מכך, פרץ משבר חריף בין ישראל לארה"ב. מנקודה זו החלה לשכת ראש הממשלה לפקח באופן הדוק על אישור תוכניות בנייה מעבר לקו הירוק. ב-2010 אושרו רק 506 יחידות דיור לבנייה בירושלים וב-2011 אושרו 312 יחידות דיור בלבד.

בשנה שעברה הלחץ האמריקאי נחלש הלחץ האמריקאי ובישראל ניצלו את הבחירות בארה"ב – מה שהוביל לאישור בניית אלפי יחידות דיור. חלק ניכר מאישורי הבנייה ניתנו לאחר הצלחת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, לקבל הכרה בפלסטין כמדינה חברה משקיפה באו"ם לפני כחודש. רוב תוכניות הבנייה - ברמת שלמה, גילה וגבעת המטוס אושרו מאז ההכרה באו"ם.

ואולם, לא ניתן לייחס את הגידול במספר המכרזים לבניית יחידות דיור במזרח ירושלים לתגובה הישראלית לפנייה הפלסטינית לאו"ם, מכיוון שהכנת מכרזי בנייה גדולים נחשבת לתהליך ארוך. בתוך כך, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה אתמול תוכנית להקמת שישה בתי מלון עם יותר מ-1,000 חדרים באזור גבעת המטוס שבדרום ירושלים.

"אין פה שום דבר טבעי ושום דבר מקרי", אומרת יהודית אופנהיימר, מנכ"לית עיר עמים. "אנחנו יודעים שיש עין פקוחה של משרד ראש הממשלה על ההחלטות האלה. זה מהלך ענק של שינוי המציאות בירושלים מבלי שמתקיים על זה דיון ציבורי. הדיון היחידי הוא על השאלה האם מותר ליהודים לבנות מעבר לקו אבל אנחנו מפסידים את התמונה הגדולה לפיה העיר נהפכה ל'ירושלים הגדולה', שבה מעלה אדומים וגוש עציון זה חלק מהעיר".

לטענתה, "המציאות הזו כולאת בתוכה אוכלוסייה פלסטינית גדולה, על נכסיה הדתיים והסמליים, ללא מעמד אזרחי וללא זכויות, כשלרוב היהודי יש מונופול על מנגנוני הכוח והשלטון. זה אסון לירושלים כעיר ולתושביה. אם פניה של הממשלה היא לעיר דו-לאומית ורב-דתית, אז זו יכולה להתקיים רק בשותפות מלאה ובחלוקת המשאבים החומריים והסמליים".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ