דיסקין: נתניהו פוחד, מזגזג ולא לוקח אחריות

בראיון ל"ידיעות אחרונות" תוקף ראש השב"כ לשעבר את רה"מ ואת שר הביטחון וטוען כי דיונים רגישים נוהלו באווירה מזלזלת תוך עישון סיגרים ושתיית אלכוהול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק בנוגע להתנהלותם ואופן קבלת ההחלטות בדרגים הבכירים ביותר. בראיון שערך דרור מורה, במאי הסרט התיעודי "שומרי הסף", ופורסם הבוקר (שישי) ב"מוסף לשבת" של "ידיעות האחרונות" מספר דיסקין על דיונים ביטחוניים רגישים שהתקיימו תוך שתיית אלכוהול ועישון סיגרים וטוען כי נתניהו "רדוף" על ידי הסוגייה האיראנית.

"נתניהו פוחד, מזגזג, לא לוקח אחריות", אומר דיסקין בראיון. "יש כאן משבר מנהיגותי, משבר ערכים, זלזול מוחלט בציבור. אולי יחשבו שאני רואה את זה באופן קיצוני מדי. אני אומר לכם: מקרוב זה נראה עוד יותר גרוע".

דיסקין סיפר על תחושות הקצינים ואנשי מערכת הביטחון כאשר נתניהו וברק עישנו סיגרים ושתו אלכוהול במהלך הדיון. "אני אומר לך, תמונה שווה יותר מאלף מילים. אל מול העומק והחשיבות של הדיון, מין זלזול מוחלט בכל האנשים. אני לא יודע אפילו להסביר את התחושה שחשנו באותו רגע", אומר דיסקין.

לדבריו, "התחושה של רבים מאתנו היתה שאצל ברק, גם בדיונים רגישים שהתקיימו בתקופת אולמרט וגם בתקופת נתניהו, שאלת הקרדיט, דהיינו – מי יזכה בקרדיט על דברים מסוימים – עלולה לדחוף להחלטות או להמלצות הזויות לפעמים. אני לא יכול לפרט יותר מזה. אבל ההמלצות האלה השאירו את המשתתפים באותם דיונים מצומצמים פעורי פה ולא פעם ולא פעמיים. כשאני מסתכל על נתניהו, אני לא רואה בו שמץ של דוגמא אישית כמנהיג, וכשאני מסתכל על אהוד ברק אני לא רואה בו שמץ של דוגמא אישית כמנהיג... רבין, פרס, שרון ואולמרט ידעו להציב את האינטרס הלאומי לפני כל דבר אחר. עם נתניהו ועם ברק לא הרגשתי ככה. אני חושב שגם אחרים".

ראש השב"כ לשעבר האשים כי התנהלותו של ראש הממשלה בסוגייה האיראנית נגועה במרדף אחר מקומו בדפי ההיסטוריה. "יש לי תחושה מאוד עמוקה שבסוגיה האיראנית נתניהו רדוף על ידי מנחם בגין שתקף את הכור בעיראק ועל ידי אולמרט שנטען בכל מיני מקומות שתקף את הכור בסוריה. ביבי רוצה להיכנס להיסטוריה כמי שעשה משהו בסדר גודל כזה. לא פעם יצא לי לשמוע אותו מזלזל במה שעשו קודמיו באומרו שהמשימה שלו – איראן – היא משהו בסדר גודל אחר".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה ל"ידיעות אחרונות" כי "דבריו המופרכים של דיסקין, שעד לפני שנה וחצי רצה להיות ראש המוסד תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ממוחזרים עכשיו מסיבות פוליטיות ומונעים מתסכולו האישי על שלא נבחר להיות ראש המוסד". מטעם משרד הביטחון נמסר: "טענותיו של יובל דיסקין מופרכות, ממוחזרות ומעוררות תמיהה, הן בתוכנן והן בעיתוין. אין שום שחר לטענה של דיסקין, כי נפל פגם ולו הקטן ביותר בתהליך קבלת ההחלטות בנושאים הקשורים באיראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ