מפגן הכוח של הפתח בעזה: קריאה נגד הפילוג הפלסטיני

בעצרת התמיכה ההמונית שהתקיימה אתמול נכחו מאות אלפים, מספר שהפתיע אפילו את הנהגת הפתח. המסר הסמוי לחמאס: שנות הדיכוי לא הצליחו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מספרם העצום של המשתתפים בעצרת שהתקיימה אתמול (שישי) בעזה לציון יום השנה ה-48 להקמת תנועת הפתח, הפתיע לא רק את רשויות החמאס ברצועה אלא גם את הנהגת הפתח ברצועה וברמאללה. הדוחק הרב וה"בלגן" האופייני לתנועה זו - לעומת הסדר הצבאי שבו מצליחה החמאס לארגן את אירועיה - אף גרמו לביטול נאומים שונים והופעות אמנותיות, והנאום היחיד שנישא היה של מחמוד עבאס (אבו מאזן), בשידור ישיר מרמאללה.

אבל ביטול הנאומים, כולל אלו של נציגי החמאס, הדוחק, וגם פציעתם של כמה אנשים לא פגמו באווירת השמחה וההתרגשות שאיפיינו את העצרת. זו היתה הפעם הראשונה מזה כחמש שנים שרשויות החמאס מאפשרות לפתח לקיים אירוע המוני - כחודש לאחר שרשויות הפתח איפשרו לחמאס לקיים עצרות בערי הגדה המערבית. פתיחות הדדית זו היא אחת מהתוצאות הישירות של "עמוד ענן"

לכבוד העצרת הגיעה מהגדה, דרך רפיח, משלחת של הפתח שכללה את ג'בריל רג'וב ונביל שעת, המובילים את הקו התומך בהתפייסות ואף הצליחו ליצור יחסי אמון עם הנהגת החמאס. עוד הגיעו פדואה ברגותי, אישתו של מרואן ברגותי ואבו עלי שאהין – ממייסדי הפתח ומייסד השביבה, נוער הפתח. שאהין הוא תושב הרצועה שנמלט ממנה לאחר ש"אלמונים" התקיפו ופצעו אותו ב-2007, ונחשב לאויב אידיאולוגי מר של החמאס.   העובדה שרשויות החמאס הרשו לו להיכנס לרצועה היא צעד סמלי חשוב במיוחד בכיוון הפיוס.

ואכן המסר הישיר העיקרי של העצרת בעזה היה הדרישה לשים קץ לפיצול הפנים-פלסטיני – מסר שלא שלט, אגב, בעצרות החמאס בגדה המערבית. רוב תושבי הגדה המערבית מרגישים הרבה פחות מתושבי עזה את מדיניות הניתוק הישראלית והפיצול הפוליטי-חברתי משפיע עליהם פחות.  

אבל משתתפי העצרת אתמול גם שלחו מסר ברור לשלטונות החמאס ששנות הדיכוי הפוליטי והניסיון ליצור אחידות מחשבתית והתנהגותית לא הצליחו ולא יצליחו. בדיוק אותו מסר, מהכיוון ההפוך, שלחו לרשות הפלסטינית עצרות החמאס בגדה המערבית. 

5 מתוך 5 |
תומכי פתח מניפים דגלים צהובים במהלך העצרת לייסוד התנועה בעזה
1 מתוך 5 |
תומכי פתח בעצרת לציון 48 שנות התנועה בעזה
2 מתוך 5 |
תומכי פתח בעצרת לציון 48 שנים לייסוד התנועה

כרגיל יש המפריזים ואומרים שמיליון השתתפו. הזהירים אומרים פחות מחצי מיליון, אבל הכל מסכימים שזו היתה העצרת הגדולה ביותר שנראתה בעזה במשך שנים רבות,  כנראה לראשונה מאז השתתפו מאות אלפים בהלווייתו של איש עז א-דין אל קסאם, יחיא עייאש, שישראל התנקשה בחייו ב-5 בינואר 1996. הצלחת העצרת משמעותית כפליים דווקא משום שהנהגת הפתח ברצועה מפוררת - בכיריה נמלטו, חלקם אף סולקו משורות הפתח, והדרגים הזוטרים לא הצליחו לאתגר בשנים האחרונות את שלטונות החמאס, ואינם מצטיינים בארגון אירועים המוניים.

אנשים שהיו בעצרת מספרים שבין מאות האלפים החוגגים בלטו במספרם הרב צעירים מתחת לגיל 20, כלומר מי שהתחנכו כל או רוב חייהם במערכת החינוך שבשליטת החמאס. זו היתה הפתעה בתוך הפתעה. מספר הנשים היה קטן מאוד. אבל שלא כבעצרות חמאס הן לא הובדלו מהגברים. עוד אומרים ברצועה שבין המשתתפים היו גם מי שאינם תומכי פתח, שרצו ליהנות מתחושת השחרור והשונות ולהוסיף קול לדרישה הברורה לשים קץ לפילוג.

דיווחים שונים אומרים שמצרים מתעתדת לכנס את נציגי שתי התנועות בשבועיים הקרובים, כדי לדון במימוש תוכנית הפיוס הפוליטית שהותוותה במאי 2012. לפי תוכנית זו יש להקים ממשלת מעבר בראשות מחמוד עבאס, שתוך חצי שנה תקרא לבחירות כלליות בגדה וברצועה. פתחי סבאח, עיתונאי ופרשן בעזה, אומר שכל אחת משתי התנועות הגיעה למסקנה שהיא אינה יכולה למשול לבדה ולכן יש סיכויים טובים להצלחת המתווה – ולכך שהפיוס לא יהיה רק בסמלים ובאווירה, אלא גם ימומש פוליטית. מאות אלפי משתתפי העצרת אמרו אתמול לפתח ברמאללה, לא פחות מלחמאס בעזה: שאסור שזו תהיה רק משאלת לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ