המבקר יפרסם היום את הדו"ח הסופי בפרשת הרפז

הדו"ח מתפרסם שנתיים וחצי לאחר שנחשף המסמך המזויף לקידום גלנט לרמטכ"ל; משרד המבקר: "חקירת המשטרה הותירה סימני שאלה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז יותר לפרסום היום, שנתיים וחצי לאחר פרסום המסמך המזויף בערוץ 2. המסמך הציג כביכול תוכנית לקידום האלוף (כיום במילואים) יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. חקירת המשטרה שעסקה בנושא המסמך העלתה כי סא"ל (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי, הוא שזייף את המסמך.

באוקטובר 2010 הודיע מבקר המדינה דאז, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, כי יפתח בחקירה של הפרשה. בהודעת המבקר ציין כי בכוונתו לבדוק שורה של סוגיות, בהן פעילויותיו ועיסוקיו של הרפז במערכת הביטחון בתחומי סחר ורכש וקשרי הגומלין שלו עם בעלי תפקידים במערכת הביטחון. כמו כן, נבחן הקשר בין העיסוק במסמך להליך בחירת הרמטכ"ל דאז. בהודעת משרד מבקר המדינה לקראת פרסום הדו"ח נכתב כי "חקירת המשטרה שהתמקדה בשעתה הותירה סימני שאלה עובדתיים, נורמטיביים ואתיים שבאו לידי ביטוי, בין השאר, בדברי הרמטכ"ל דהיום, רא"ל בני גנץ, שהגדיר את המצב כ'פגר מסריח' אשר נשאר בחדר ללא טיפול יסודי".

הדו"ח עצמו נכתב ברובו בעת כהונתו של מבקר המדינה הקודם לינדנשטראוס, אך חתום על ידי המבקר הנוכחי, השופט בדימוס יוסף שפירא. הוא מתבסס על עשרות שעות של הקלטות לשיחות שנערכו בקרב המבוקרים העיקריים, מאות פגישות עם אנשי מערכת הביטחון, אנשי ציבור, עיתונאים ועוד, וכן על אלפי עמודי מסמכים שעיקרם הוגשו על ידי המבוקרים.

לפי פרסומי עבר מטיוטת הדו"ח, עוזר הרמטכ"ל, אל"מ ארז וינר, הפעיל את הרפז כדי לאסוף מידע מכפיש על שר הביטחון אהוד ברק, ראש המטה שלו, יוני קורן ואחרים בסביבתם. עוד נמתחת ביקורת על עימותים בין שר הביטחון ברק לאשכנזי, בהן השר התנהל באופן בעייתי, ומציג את מערכת היחסים העכורה שהתפתחה בין שתי הלשכות הביטחוניות הבכירות בישראל. וינר עתר ביום רביעי האחרון לבג"ץ, בבקשה לבטל את הביקורת שהוטחה בו בדו"ח. עורך דינו, סא"ל (מיל') עודד סבוראי, מסר לאחר הגשת העתירה כי "מסקנות המבקר עומדות בניגוד מוחלט לחובה המושרשת בצה"ל לציית לפקודה".

בועז הרפזצילום: אלון רון

בתוך כך, בוטל הדיון שהיה אמור להתקיים ביום שלישי הקרוב של הוועדה לביקורת המדינה, שבו היתה צפויה לעלות לדיון האפשרות להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת המסמך. יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר אתמול כי לשכת ראש הממשלה ביקשה לדחות את הדיון בנושא. המבקר וח"כ אריאל פנו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה כי יפתח בחקירה פלילית לנוכח הממצאים. נכון לתשובה האחרונה שהתקבלה בדצמבר אצל יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, הנושא עדיין נמצא בבדיקת היועמ"ש, וטרם התקבלה החלטה בעניין. גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו כי "הבקשה לקיים את הדיון בנושא התקבלה רק בסוף השבוע שעבר, ולכן רק היום יתקיים דיון בנושא, בו תימסר ההחלטה לגבי הדיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ